Oczyszczacz powietrza AC2887/10

W redakcji testowaliśmy oczyszczacz powietrza, który zapewnia w domu czyste powietrze, wolne od pyłów, alergenów, bakterii i wirusów.

Urządzenie obsługuje się za pomocą panelu z dodatkowymi przyciskami. Najważniejsza funkcja informacyjna to wyświetlacz pokazujący ilość cząstek pyłów PM2,5 w powietrzu.

Oczyszczacz powietrza

Dla użytkowników, którzy nie wiedzą, jaka ilość jest niebezpieczna, zastosowano duży wskaźnik graficzny (podświetlany pierścień LED o zmiennych kolorach), który pokazuje jakość powietrza: niebieski – dobra, niebiesko-fioletowy – zadowalająca, czerwonopurpurowy – zła, czerwony – bardzo zła.

Oczyszczacz powietrza

Do wyboru są trzy tryby pracy: podstawowy, antyalergenowy i usuwający bakterie i wirusy (bakteria staphyloccocus albus oraz wirus H1N1). Można wybrać kilka szybkości wentylatora: 1, 2, 3, tryb turbo (t) oraz snu (SL). Urządzenie ma pamięć trybu pracy. Po przeniesieniu do drugiego pokoju i ponownym włączeniu będzie pracowało z ostatnimi ustawieniami. Poziom hałasu w trybie SL ma wartość około 20,5 dB. W niewielkim pokoju (10 m2) w czasie testu szum praktycznie nie zakłócał snu. Dodatkowo można wyłączyć lub przyciemnić wskaźniki jakości powietrza oraz pierścień, aby także nie przeszkadzały we śnie. Zasięg działania wynosi 24–41 m2.

Można zaprogramować liczbę godzin działania – do wyboru są czasy 1, 4 i 8 godzin. Przydałby się timer z godziną rozpoczęcia oczyszczania pomieszczenia, dzięki któremu po przyjeździe do domu z pracy mielibyśmy zapewniony komfort czystego powietrza. Łatwo zdejmowany panel zawiera trzy filtry: wstępny, filtr NanoProtect serii 3 (HEPA) i NanoProtect AC.

Oczyszczacz powietrza
Oczyszczacz powietrza
Oczyszczacz powietrza

Konserwacja polega na wymianie filtrów. Na wyświetlaczu pojawia się kod filtra: F0 (wstępny), A3 (Nano Protect HEPA) i C7 (Nano Protect AC). Jeśli filtry nie zostaną wymienione w ciągu czternastu dni, urządzenie przestanie działać i zostanie zablokowane.

W czasie testu sprawdzono, jak usuwane są cząsteczki pyłów. W pokoju o powierzchni 20 m2 licznik cząsteczek wskazywał 20 μg/m3 (dopuszczalna wartość 25 μg/m3). Urządzenie w trybie automatycznym i przy cichej pracy usnęło pyły do poziomu 2-3 μg/m3. Większą liczbę cząstek zasymulowano, strzepując koc – ich liczba wzrosła do ponad stu. Urządzenie przełączyło się w tryb turbo i w ciągu kilkunastu minut liczba cząstek z poziomu czerwonego zmniejszyła się do poziomu niebieskiego 4–5 PMA 2.5 μg/m3. To dobry sposób na sprawdzenie, czy nasze domowe magazyny kurzu, takie jak koce, narzuty, firanki, należy w yprać c zy w ytrzepać.

W trybie usuwania bakterii urządzenie pracuje znacznie głośniej. Nie jest wskazywana ilość baterii, trzeba zaufać, że zostały usunięte. Podobnie jest z trybem pracy usuwania alergenów. Potwierdzeniem skuteczności jest lepsze samopoczucie.

Sprawdziliśmy, jak urządzenie reaguje na dym, paląc kartkę papieru. Reakcja urządzenia była prawie natychmiastowa – urządzenie przeszło w tryb turbo. Licznik wskazał liczbę cząstek ok. 250 PMA, która zmniejszyła się do 4–5 po kilkunastu minutach. Niestety, zapach spalenizny nie do końca został usunięty. Dla alergików i w czasie alertu smogowego ważne jest, aby zamykać okna. Ich otwarcie powodowało, że ilość cząstek wzrastała. Oczyszczacz nie jest duży, wymiary (D × S × W): 359 × 240 × 558 mm i ma masę ok. 8 kg oraz uchwyt do przenoszenia.

Oczyszczacz powietrza
2017-07-04
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket