Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

Kategorie artykułów

Kategorie

Jakie obowiązki ma gwarant wobec konsumenta?

Jakie obowiązki ma gwarant wobec konsumenta?

2016-02-25

Odpowiedzialność z gwarancji ponosi gwarant, którym jest producent, importer czy sprzedawca. Jeśli konsument zdecyduje się na reklamację towaru w ramach gwarancji to gwarant ma określone obowiązki wobec konsumenta. Czy konsument może żądać wydania dokumentu gwarancyjnego? Jakie terminy ma gwarant na wykonanie swoich obowiązków?

Czytaj więcej...
Przyczyny odrzucenia reklamacji przez sprzedawcę

Przyczyny odrzucenia reklamacji przez sprzedawcę

2016-02-25

Zasadą jest, że konsument ma prawo do reklamacji, jeśli okaże się, że np. towar jest wadliwy. Niekiedy jednak sprzedawca może odrzucić reklamację. W jakich przypadkach może to nastąpić? Kiedy prawo na to nie zezwala? Jak chronić się przed tego typu sytuacjami?

Czytaj więcej...
Czym się różni zwrot od reklamacji?

Czym się różni zwrot od reklamacji?

2016-02-25

Konsument ma prawa gwarantowane ustawą i prawa, które daje mu sam sprzedawca. Typowym przykładem jest reklamacja towaru i zwrot towaru. Pierwsze prawo wynika z ustawy, drugie zaś z regulaminu sklepu ułożonego przez sprzedawcę. Czy sprzedawca może odmówić przyjęcia zwrotu niewadliwego towaru? Czy może być tak, że jeden sklep przyjmuje zwroty, a inny nie? Czy sprzedawca może odmówić przyjęcia reklamacji towaru? Jaka jest różnica między zwrotem a reklamacją?

Czytaj więcej...
Jakie są skutki niepoinformowania konsumenta o prawie do

Jakie są skutki niepoinformowania konsumenta o prawie do odstąpienia od umowy zawartej na odległość?

2016-02-25

Konsument kupując produkt przez internet czy od akwizytora ma czas na zastanowienie się, czy rzeczywiście potrzebuje tego produktu. Ma na to 14 dni, gdyż w tym terminie może odstąpić od umowy bez podawania przyczyny. O tym prawie musimy być poinformowani przez sprzedawcę. Jakie będą skutki, gdy sprzedawca nie poinformuje nas o prawie do odstąpienia od umowy? Czy wówczas możemy w każdej chwili zwrócić rzecz? Czy może prawo to nam nie przysługuje?

Czytaj więcej...
Czy można zwrócić wadliwy towar w ciągu 14 dni?

Czy można zwrócić wadliwy towar w ciągu 14 dni?

2016-02-25

Kupując przez internet wiemy, że przysługują nam pewne prawa. Jednym z nich jest prawo do odesłania towaru w ciągu 14 dni. Nie musimy podawać przyczyny, dlaczego towar zwracamy. W regulaminach sklepów często są zapisy, że towar nie może nosić śladów używania, musi posiadać metki, oryginalne opakowania itp. Co w przypadku, gdy okaże się, że towar jest wadliwy? Czy możemy go odesłać i skorzystać z prawa odstąpienia od umowy w terminie 14 dni? Czy sprzedawca będzie miał obowiązek zwrotu pieniędzy? Czy też w takich przypadkach powinniśmy towar reklamować i żądać uprawnień wynikających z rękojmi bądź gwarancji?

Czytaj więcej...
Podrobiony produkt zamiast oryginału a prawa konsumenta

Podrobiony produkt zamiast oryginału a prawa konsumenta

2016-02-25

Konsumenta często do zakupu produktu zachęca jego niska cena. Chce kupić dobry firmowy sprzęt, ale wiadomo szuka, gdzie najtaniej. Niekiedy produkt tylko wygląda na markowy, a w rzeczywistości nim nie jest. Podrobiony towar zazwyczaj jest bardziej wadliwy niż oryginał. Wykonany jest z zamienników, dlatego jego żywotność jest znacznie krótsza. Możemy świadomie zgodzić się na taki zakup. Problemy powstają wówczas, gdy zostaliśmy wprowadzeni w błąd i zamiast oryginału kupiliśmy podróbkę. Co możemy wówczas zrobić? Jakie prawo nam przysługuje? Na jakie przepisy się powołać? Jaką odpowiedzialność ponosi sprzedawca?

Czytaj więcej...
Koszty transportu i montażu wadliwego towaru

Koszty transportu i montażu wadliwego towaru

2016-02-04

Korzystając z reklamacji w ramach rękojmi zdajemy sobie sprawę, iż sprzedawca musi sprawdzić wadliwy towar. Jeżeli są to drobne produkty nie mamy problemu z ich dostarczeniem . Nie zawsze jednak tak jest. Niekiedy są to produkty o dużych gabarytach. Chcąc skorzystać z reklamacji w ramach rękojmi nie wiemy, czy obowiązek dowozu spoczywa po stronie sprzedawcy, czy konsumenta? Kto ponosi koszty? Co w przypadku, gdy sprzedawca nie odbiera wadliwego towaru? Kto dokonuje demontażu i montażu wadliwego towaru?

Czytaj więcej...
Nowe prawa konsumentów

Nowe prawa konsumentów

2016-02-04

Od 25 grudnia 2014 r. obowiązuje nowa ustawa o prawach konsumenta. Konsumenci zyskali nowe prawa, a sprzedawcy nowe obowiązki. Nowe prawo będzie miało zastosowanie do wszystkich transakcji zawartych po 24 grudnia 2014 r. Oznacza to, że do transakcji zawartych przed tą datą należy stosować dotychczas obowiązująca ustawę o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej.

Czytaj więcej...

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket