Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

Kategorie artykułów

Kategorie

Zawieszenie biegu

Zawieszenie biegu terminu rękojmi

2018-04-03

Reklamacja kojarzy nam się z dochodzeniem roszczeń od sprzedawcy, gdy kupiony produkt okaże się wadliwy. Po pojęciem reklamacja kryją się dwie instytucje mianowicie rękojmia i gwarancja. Konsument sam decyduje z której chce skorzystać. Nie jest jednak możliwe jednoczesne wystąpienie do sprzedawcy w ramach rękojmi i do gwaranta w ramach gwarancji. Czy w przypadku wystąpienia z roszczeniem gwarancyjnym bieg terminu rękojmi ulega zawieszeniu? Czy o tym fakcie należy poinformować sprzedawcę? Czy w przypadku negatywnego rozpatrzenia gwarancji można dochodzić uprawnień z rękojmi?

Czytaj więcej...
Czy konsument o fakturę

Czy konsument o fakturę musi prosić?

2018-03-07

Robiąc zakupy otrzymujemy paragon, który nie zawsze nam wystarcza. Niekiedy potrzebna jest faktura. Konsument ma prawo zażądać od sprzedawcy wystawienia faktury bądź rachunku. Czy sprzedawca ma obowiązek wystawienia faktury na żądanie konsumenta? Czy można żądać wystawienia faktury po jakimś czasie od dokonania zakupu?

Czytaj więcej...
Towar na paragonie

Towar na paragonie musi być określony

2018-03-07

Konsumenci kupując produkty, czy to w sklepach stacjonarnych, czy w internetowych otrzymują paragony. Paragon jest potwierdzeniem dokonania transakcji kupna produktu od określonego sprzedawcy. Musi zawierać określone prawem dane o produkcie. Paragon powinien więc być czytelny. Co powinien zawierać paragon? Czy sprzedawca ma zawsze obowiązek wystawienia paragonu? Czy prawo do odstąpienia liczy się od daty na paragonie?

Czytaj więcej...
Żądanie obniżenia ceny

Żądanie obniżenia ceny przy reklamacji

2018-01-29

Reklamując wadliwy towar konsument ma prawo żądać naprawy, wymiany, obniżenia ceny lub odstąpienia od umowy. Jednym z żądań jest więc obniżenie ceny. Konsumenci często nie wiedzą na czym to właściwie polega. Czy obniżenie ceny jest dla konsumenta korzystne? Kiedy warto skorzystać z tego sposobu przy zgłaszaniu reklamacji?  W jakiej wysokości może nastąpić obniżenie ceny? Czy przy obniżeniu ceny musimy oddać wadliwy produkt?

Czytaj więcej...
Konsument odesłał produkt

Konsument odesłał produkt bez oświadczenia

2018-01-29

Konsument po otrzymaniu produktu kupionego przez internet ma prawo do namysłu. Może sprawdzić rzecz i zastanowić się, czy na pewno chce ją zostawić. Ma na to 14 dni. Zgodnie z przysługującym mu prawem w tym terminie może odstąpić od umowy i rzecz odesłać do sprzedawcy. Czy do odstąpienia od umowy niezbędne jest złożenie oświadczenia? Co w przypadku, gdy konsument odeśle produkt bez oświadczenia o odstąpieniu od umowy? Czy zwrot rzeczy do sprzedawcy jest jednoznaczny z odstąpieniem od umowy?

Czytaj więcej...
Konsument powinien zapoznać się z

Konsument powinien zapoznać się z treścią regulaminu sklepu

2018-01-02

Kupując przez internet w pierwszej kolejności oglądamy zdjęcia produktu, zapoznajemy się z jego danymi oraz ceną. Często zapominamy jednak o regulaminie sklepu, a jest to bardzo istotny dokument. Zawiera on informacje i warunki dotyczące umowy, dlatego tak ważne jest abyśmy zapoznali się z jego treścią. Co powinien zawierać regulamin sklepu? Czy zawarte w nim klauzule niedozwolone są dla konsumenta wiążące?

Czytaj więcej...
Nowa ustawa o zakazie handlu

Nowa ustawa o zakazie handlu w niedzielę

2018-01-02

Polacy przyzwyczaili się do zakupów w niedzielę. W 2018 roku będą istotne zmiany. Sejm 24 listopada 2017 r. przyjął ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Czego możemy się więc spodziewać w 2018 roku? W jakie dni nie będziemy mogli robić zakupów? Na jaką karę narażą się przedsiębiorca za nieprzestrzeganie zapisów ustawy?

Czytaj więcej...
Sprzedawca za nieprzestrzeganie praw konsumenta

Sprzedawca za nieprzestrzeganie praw konsumenta ponosi odpowiedzialność

2017-12-20

Konsumenci mają zagwarantowane określone prawa, których sprzedawcy muszą przestrzegać. Naruszenie tych praw wiąże się z odpowiedzialnością sprzedawców. Mogą oni być ukarani np. grzywną. Konsumenci powinni więc znać swoje prawa, wtedy łatwiej będą mogli je wyegzekwować. Jakie więc prawa ma konsument? Co grozi sprzedawcom za ich nieprzestrzeganie?

Czytaj więcej...

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket