Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

DEPILATORY IPL I TRADYCYJNE

Skuteczna i bezpieczna – nowoczesna depilacja

Skuteczna i bezpieczna

Usuwanie włosków z różnych partii ciała to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych najczęściej przez kobiety. Najprostszym, ale jednocześnie najbardziej uciążliwym sposobem, w jaki można sobie z nimi radzić, jest golenie. Jednak znacznie więcej możliwości dają nowoczesne depilatory.

Co świadczy o skuteczności urządzenia do depilacji? Częstość użytkowania. Rzadkie korzystanie z urządzenia oznacza przecież przede wszystkim to, że włoski nie odrastają i nie trzeba się ich pozbywać, a to jest przecież główny cel. Producenci depilatorów oferują sprzęt o różnej skuteczności, co wynika przede wszystkim z zastosowanej techniki działania i jej rozwinięcia.

Techniki depilacji

Podstawowe modele depilatorów wykorzystują mechaniczną metodę usuwania włosów, które są wyrywane razem z cebulkami. Usuwające włosy pesety lub dyski umieszczone są na głowicy. Depilacji często towarzyszy lekkie uczucie dyskomfortu, dlatego też w większości urządzeń stosuje się specjalne rozwiązania mające zmniejszyć to uczucie – warto też dowiedzieć się, jak używać depilatora, aby cały zabieg był bezbolesny. Inną metodę wykorzystują urządzenia IPL do trwałej depilacji, które przy użyciu fal świetlnych osłabiają mieszki włosowe, zatrzymują wzrost włosów i doprowadzają do ich wypadnięcia. Jest to metoda dużo szybsza i mniej bolesna niż kiedyś, ponieważ możliwe jest jednoczesne usuwanie włosków z dużych fragmentów skóry. W wielu wypadkach włoski nigdy nie odrastają, a jeśli odrastają, to są dużo delikatniejsze.

Techniki

Pęsety czy dyski?

Pęsety są wbudowane w „bazę” z tworzywa sztuczne go lub ceramiki, która z kolei jest integralną częścią głowicy, i mają długość kilku milimetrów. Mają one specjalny mechanizm otwierający i zamykający. Jego ruch współpracuje z ruchem obrotowym całej „bazy”, czyli elementu depilującego. Jest on skonstruowany w tej sposób, by mieściło się w nim jak najwięcej pęset. Im jest ich więcej, tym szybsza i efektywniejsza jest depilacja. Drugim rodzajem depilatorów są te wyposażone w specjalne dyski. Ich zaletami są łatwość utrzymania w czystości i higiena depilacji. Stosowane są dwa rodzaje dysków. Mogą być one wykonane ze stali z hipoalergiczną powłoką oraz z ceramiki. Ta ostatnia ma bakteriobójcze właściwości, co zwiększa higienę zabiegu, oraz dodatkowo jest bardzo trwała. O skuteczności decyduje także równoległe ułożenie dysków względem siebie. Powoduje to wplatanie włosków między nimi, co sprawia, że depilacja jest skuteczna i pozwala efektywnie usunąć nawet gęste włoski bez konieczności powracania do tego samego miejsca. Dlatego też depilatory z dyskami można polecić przy gęstszym owłosieniu.

Skuteczna i bezpieczna

Depilacja to oczywiście czynność wykonywana nie tylko przez kobiety, nic nie stoi na przeszkodzie, aby z depilatorów korzystali również mężczyźni.

Komfortowa depilacja

Oprócz klasycznych depilatorów, których można używać jedynie na sucho, dostępne są także tzw. depilatory wet & dry (do stosowania na mokro), przystosowane do depilacji w ciepłej wodzie. Ciepła woda odpręża i łagodzi, poprawia krążenie i zwiększa komfort depilacji, sprawiając, że skóra jest mniej podrażniona. Co ważne, depilatory mogą być wyposażone w specjalne wkładki chłodzące, które przed zabiegiem należy włożyć do zamrażarki – schłodzona skóra jest mniej podatna na ból. Producenci depilatorów oferują także chusteczki czy rękawice chłodzące, które działają na podobnych zasadach jak nasadka. Rękawica chłodzi i przygotowuje skórę do depilacji oraz łagodzi podrażnienia po zabiegu. Czasami w zestawie dołączane są rękawice do peelingu, które zapobiegają wrastaniu włosków pod skórę. Ciekawą propozycją są depilatory mające ruchomą głowicę, która może się wychylać np. o 15° w przód i w tył. Oznacza to, że lepiej dopasowuje się do kształtów ciała, zapewnia większy komfort, maksymalną dokładność i optymalną pozycję pracy. Niektóre modele wyposażono w system wytwarzania niewielkich wibracji. Takie rozwiązanie sprawia, że dyskomfort jest mniej odczuwalny, a włoski ułożone na skórze unoszą się – spotykane jest w modelach najbardziej zaawansowanych. Dostępne są depilatory mające ergonomiczny, zakrzywiony uchwyt ułatwiający przesuwanie urządzenia po skórze, a także modele wyposażone w elementy depilujące z jonami srebra, które mają poprawić higienę depilacji.

Komfortowa

Depilacja z aplikacją

Producent depilatora może udostępniać specjalną aplikację mobilną na smartfony i tablety. Korzyści z niej to przede wszystkim instrukcje, które szczegółowo objaśniają, jak korzystać z urządzenia i pozbywać się owłosienia z rożnych partii ciała oraz typów skóry. Przy jej pomocy można także utworzyć osobisty plan zabiegów dla każdego obszaru ciała wraz z harmonogramem. Stosowanie się do tych wskazówek gwarantuje najlepsze rezultaty oraz pełne bezpieczeństwo użytkowania.

Depilacja

Czym jest depilacja IPL?

Depilatory IPL są urządzeniami wzorowanymi na sprzęcie profesjonalnym, stosowanym w salonach kosmetycznych. Klientki korzystające kiedykolwiek z takich usług wiedzą, że w takich salonach już po kilku sesjach, np. dwóch czy trzech, widzą różnicę w opóźnieniu wzrostu włosów. Taka metoda jest jak najbardziej skuteczna. Dlatego więc mechanizm świetlny producenci spakowali zgrabnie w mniejsze, poręczne urządzenie, które w kompaktowym wydaniu i w podobny sposób (w dłuższej perspektywie czasu) tydzień po tygodniu osłabi włosy i sprawi, że przestaną one rosnąć. Zasada działania urządzeń IPL jest odmienna od tradycyjnych depilatorów – ani nie wyrywają, ani też nie golą włosków. Wykorzystują za to światło i laser, co powoduje trwałe uszkodzenie mieszka włosowego. Przeznaczone są zarówno dla pań, jak i panów. Wyróżniamy trzy typy urządzeń – w zależności od tego, do jakich partii ciała są przeznaczone. Pierwszy ma uniwersalną końcówkę, dzięki której usuwamy włoski z nóg, pach, okolic bikini czy pleców – jednym słowem: z ciała. Drugi to urządzenia bardziej funkcjonalne – można je stosować zarówno na całym ciele, jak i na twarzy. Ostatni typ to niewielkie urządzenia przeznaczone stricte do usuwania owłosienia z twarzy. Trzeba pamiętać, że są to produkty, które oddziałują na skórę z wykorzystaniem światła, więc należy ściśle poddać się zaleceniom producenta.

Skuteczność depilacji IPL

Depilatory świetlne, w odróżnieniu do zwykłych depilatorów lub golarek, pozwalają pozbyć się zbędnych włosków nawet na kilka lub nawet na kilkanaście miesięcy – należy jednak regularnie „depilować” określone części ciała. Wykonywaną przez nie czynność „depilowania” powinniśmy nazywać „naświetlaniem”, bo na tej zasadzie działają te modele. Końcówkę z lampą należy punktowo przykładać do ciała i naciskać przycisk. Każdorazowo urządzenie emituje światło pulsacyjne. Zależnie od ustawionej mocy laser lub światło obejmuje większą lub mniejszą partię ciała. Melanina we włosach absorbuje emitowane impulsy światła, które uszkadzają mieszki włosowe. To powoduje, że mieszki włosa z każdym zabiegiem coraz bardziej wchodzą w fazę tzw. „wyłączenia się”, czyli usypiania, i zaczynają naturalnie wypadać. W rezultacie odrastanie włosków zostaje zatrzymane.

Skuteczna i bezpieczna

Depilatory mogą być wyposażone w specjalne końcówki, które pozwalają na zastosowanie ich na różnych partiach ciała, których skóra ma odmienną charakterystykę.

Depilacja IPL w salonach kosmetycznych

Wśród niektórych konsumentów depilacja IPL może budzić obawy o bezpieczeństwo. Wynika to przede wszystkim z tego, że w zakładach kosmetycznych zabiegi takie wykonywane są urządzeniami o znacznie większej mocy. Co powoduje konieczność zastosowania dodatkowych akcesoriów ochronnych np. okularów i może być dosyć bolesne. W przypadku urządzeń do zastosowań domowych lampy nie świecą z tak ogromną mocą jak w sprzętach w salonach. Zabiegi również nie są bolesne – sam „strzał świetlny” na najmocniejszym trybie porównywalny jest do dosłownie sekundowego przyłożenia do ciała ciepłej rzeczy. Impuls świetlny w najniższym lub średnim trybie jest w ogóle niewyczuwalny. Urządzenia do trwałej depilacji działają na zasadzie podgrzewania włosa i jego korzenia pod skórą. Melanina we włosie i w cebulce absorbuje generowane impulsy świetlne. Im ciemniejszy kolor włosa, tym więcej światła może on zaabsorbować. Ten proces stymuluje włos do przejścia do fazy spoczynku. Optymalnej depilacji nie można osiągnąć w czasie pojedynczej sesji, ponieważ tylko włosy w fazie wzrostu są podatne na naświetlanie. Wbudowany filtr optyczny zapewnia, że światło ultrafioletowe nie dociera do skóry i urządzenie może być stosowane bezpiecznie. Standardowo jeden impuls świetlny obejmuje od 20 do 100 włosków, więc urządzenie należy przesuwać w równych odstępach co 3–4 cm. Urządzenia, o których mowa, mają także regulację regulacje siły wiązki światła. W bardziej zaawansowanych modelach istnieje możliwość wyboru trybu pracy oraz częstotliwości emitowania wiązki. Przy większych modelach spotkać można specjalny kluczyk zabezpieczający, który blokuje włączenie urządzenia. Aby depilacja przebiegała sprawnie, ważne jest, by urządzenie nie wymagało długiego ładowania po każdej emisji. Zaawansowane modele prawie natychmiast regenerują swoją moc i po kilku sekundach gotowe są do powtórnego „strzału”. Będąc przy mocy urządzeń, warto pamiętać, że modele akumulatorowe mają mniejszą wydajność energetyczną od urządzeń zasilanych sieciowo.

Rodzaje urządzeń

To prawda, że modele przeznaczone do użytku domowego, mimo że działają w sposób podobny, mogą się znacząco od siebie różnić. Najczęściej stosuje się w nich technikę IPL, czyli z angielskiego Intensed Pulsed Light, co oznacza intensywnie pulsujące światło. Taki model trzeba przyłożyć do skóry i każdorazowo po zmianie obszaru depilacji aktywować wiązkę światła. Po kilku cyklach stosowania (na początku, w zależności od typu skóry, powinno się wykonywać cykl co dwa tygodnie) włoski zaczynają słabnąć, aż finalnie wypadną. Innym rodzajem są działające na podobnych zasadach produkty korzystające z lasera, który z założenia ma niszczyć włosy na stałe, tak więc rezultat utrzymuje się o wiele dłużej. Ostatni rodzaj to urządzenia korzystające z elektrolizy, które ze względu na rozmiary służą bardziej do usuwania pojedynczych włosków lub z niewielkich partii ciała.

Rodzaje

Rodzaj zasilania

Urządzenia do trwałej depilacji różnią się m.in. sposobem zasilania. W ich wypadku nie możemy mówić o dużej różnorodności. Jeszcze do niedawna wszystkie produkty dostępne na rynku były zasilane sieciowo. Wyposażone są one w specjalną bazę, do której za pomocą przewodu podłączona jest rękojeść mająca okno emisji impulsu. W bazie znajdują się wszystkie elementy urządzenia: czujnik skóry, regulacja intensywności impulsów, wskaźnik trybu schładzania, wyświetlacz wskaźnika stanu lampy. Najważniejszym elementem rękojeści jest okno emisji impulsów. Na niej umieszczony jest także przycisk uwalniania impulsów oraz zwalniania głowicy. Korpus urządzenia podłącza się do prądu, co dla wielu konsumentek jest pewnym ograniczeniem. Cechą charakterystyczną urządzeń z zasilaniem sieciowym jest konieczność systematycznej wymiany lamp, np. co 65 tys. impulsów. Trochę inaczej kwestia ta wygląda w wypadku produktów zasilanych bezprzewodowo, które najczęściej ładuje się za pomocą specjalnej ładowarki. Składają się one jedynie z rękojeści wyposażonej we wszystkie elementy obsługi. Zazwyczaj w produktach z takim typem zasilania nie ma konieczności wymiany głowic – sprawnie działają przez kilka lat. Zasilanie bezprzewodowe oznacza przede wszystkim dużą mobilność, a także możliwość przewożenia urządzenia – pozbawione bazy zajmuje mniej miejsca i jest łatwiejsze w przechowywaniu.

Rodzaj

Użytkowanie depilatorów

Większość (jeśli nie wszystkie) urządzeń do usuwania owłosienia została wyposażona w regulację prędkości pracy. Dzięki niej dużo łatwiej jest dostosować tempo golenia czy wyrywania włosków do ich ilości czy rodzaju. Możliwość zmiany prędkości pracy ma szczególnie duże znaczenie w depilatorach, z których korzystanie dla wielu kobiet jest bolesne. Najczęściej depilatory mają dwa lub trzy stopnie prędkości, które można dostosować do rodzaju depilowanych miejsc. W miejscach wrażliwszych, w których jest delikatniejsza skóra, zaleca się stosowanie mniejszej prędkości oraz dodatkowych nasadek, które jednorazowo wyrywają mniejszą ilość włosków. Regulacja ustawień jest obowiązkowa także w urządzeniach do depilacji, które wyposażone są w czujnik karnacji skóry. To on sprawia, że impulsy zostaną uwolnione tylko wtedy, gdy skóra będzie miała odpowiedni kolor – zbyt jasna lub zbyt ciemna karnacja są przeciwwskazaniem do stosowania tego typu produktów. Możliwość regulacji mocy lasera/światła pozwala dostosować intensywność impulsów do rodzaju włosów, skóry czy depilowanych obszarów ciała. Podobnie jak w depilatorach delikatniejsze miejsca powinno się depilować mniej intensywnymi impulsami – inaczej użytkownik/ użytkowniczka mogą mieć uczucie poparzenia. Zmiana ustawień może odbywać się za pomocą przycisków lub pokrętła. Ustawienia impulsów można dostosować do różnych odcieni skóry i kolorów włosów.

Skuteczna i bezpieczna

Najważniejszym elementem depilatora jest głowica. To jej odpowiednia praca zapewnia skuteczne usuwanie zbędnego owłosienia.

Jak bezpiecznie korzystać z depilatorów?

Bezpieczeństwo jest szczególnie ważne w wypadku urządzeń do trwałej depilacji, które powinny przejść restrykcyjne testy bezpieczeństwa, jakim poddaje się urządzenia przeznaczone do domowego użytku. Co ważne, testy przeprowadzane są pod kontrolą dermatologów, którzy sprawdzają m.in. to jak na skórę oddziałują wiązki światła. Korzystając z urządzeń do trwałej depilacji trzeba postępować zgodnie z zaleceniami producenta. W przeciwnym razie grozi nam poparzenie czy uszkodzenie skóry o braku efektów depilacji nie wspominając. Podstawowym rozwiązaniem jakie stosują producenci jest czujnik kontaktu ze skórą. Na czym to polega? Urządzenia do trwałej depilacji nie są dla każdego i nie sprawdzają się na każdym typie skóry – liczy się przede wszystkim jej odcień i kolor włosów. Idealne połączenie to jasna skóra i ciemne włosy. Czujnik odcienia skóry dokonuje pomiaru na początku każdej sesji oraz okazjonalnie w jej trakcie. Jeśli wykryje on, że odcień jest zbyt ciemny urządzenie nie będzie emitowało błysków, tym samym zapobiegając reakcjom skórnym.

2019-03-01

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket