Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

TCL

Telewizor Ultra HD 55DC760

Telewizor Ultra HD 55DC760

W redakcji testowaliśmy telewizor marki TCL z systemem Android TV, który ma szereg ciekawych rozwiązań, w tym wyszukiwanie głosowe z asystentem Google.

Telewizor wyróżnia się estetyką wykonania. Nowatorsko wygląda pokryta materiałem obudowa soundbara w kształcie tuby oraz delikatna podstawa wyświetlacza. Mocowanie i stabilność są pewne, ale sam wyświetlacz się chwieje, jeśli się go mocniej dotknie, co nie wzbudza zaufania. Złącza są umieszczone z boku, więc trudno będzie ukryć przewody od anten DVB-S i DVB-T oraz urządzeń zewnętrznych. Cienki wyświetlacz VA o grubości ramki 10 mm wyróżnia podświetlenie krawędziowe z LED PFS (Potassium FluoroSilicate LED) pokrytymi luminoforem, zwiększającym zakres kolorów aż do 95 proc. standardu DCI-P3. Jest też specjalna warstwa (opracowana przez TCL) zwiększająca kąty patrzenia bez pogorszenia jakości obrazu. Wygodnie przeprowadza się wstępną konfigurację telewizora za pomocą smartfona po zainstalowaniu aplikacji T-Cast, co uwalnia nas na przykład od wprowadzaniu danych konta i sieci.

Telewizor Ultra HD 55DC760
Telewizor Ultra HD 55DC760

Wprowadzenie systemu Android TV (Android 8.0 Oreo) ma wpływ na szybkość działania telewizora przy uruchamianiu. Trwa to ok. 60 s, w międzyczasie pokazuje się logo Androida. To bardzo długo, ale jest możliwość przyspieszenia przez włączanie funkcji Instant Power w menu zasilania, które skraca czas do 5 s.

Menu telewizora jest charakterystyczne dla platform Android TV. Ma postać poziomych belek z kafelkami ikon aplikacji. Jest jedna belka główna z różnymi aplikacjami i są belki dodatkowe. Można np. wybraną aplikację, np. Netflix czy YouTube, ustawić jako dodatkową, pojawią się wtedy ikony z rekomendacją filmów. Ich liczbę i kolejność belek na ekranie można zmieniać. Można dodać belkę z kanałem TV DVB-T lub DVB-S, szkoda, że tylko jednym. Jest także belka z menu urządzeń TV. Ważna jest ikona Media, która umożliwia sprawdzenie, jakie urządzenia są dołączone do wejść USB. Szkoda, że są one niewidoczne w specjalnej funkcji dostępnej z pilota, gdzie pokazane są tylko złącza HDMI. Wejście do menu głównego odbywa się za pomocą przycisku „Home” na pilocie.

Telewizor Ultra HD 55DC760
Telewizor Ultra HD 55DC760

Do obsługi telewizora mamy do wyboru dwa piloty (rzadkość) i aplikację T-Cast na smartfon lub tablet. Tradycyjny pilot z klawiaturą numeryczną służy do konfiguracji telewizora, a drugi, znacznie mniejszy, do codziennej obsługi telewizora. Ma on wbudowany mikrofon do realizacji funkcji wyszukiwania głosowego i Asystenta Google. To bardzo wygodna funkcja. Przy prostych pytaniach typu „Jaka jest temperatura powietrza we Wrocławiu” odpowiada asystent, a przy trudniejszych „jak tnie się borówki amerykańskie” pojawiają się ikony filmów na YouTube o tej tematyce. Niestety, nie ma możliwości głosowej obsługi telewizora (podobno ma być w wersji 9.0 Androida). Dostęp do wyszukiwarki WWW umożliwia aplikacja T-Browser. Przyciskiem „Netflix” można uruchomić telewizor.

Telewizor Ultra HD 55DC760
Telewizor Ultra HD 55DC760

Z aplikacji T-Cast warto korzystać, gdy chce się korzystać z jej funkcji pilota. Ma ona kilka opcji pilota. Bardzo wygodna jest opcja z gładzikiem, kiedy przesuwając po nim palcem, łatwo wybrać ikonę funkcji na ekranie. Także przesyłane zdjęć i filmy z pamięci smartfona na ekran telewizora odbywa się sprawnie. Dla zwolenników tradycyjnej telewizji jest możliwość dołączenia anten satelitarnej i naziemnej. Zestaw trzech złączy HDMI 2.0a umożliwi dołączenie urządzeń zewnętrznych, takich jak dekoder DVB-S czy odtwarzacz Blu-ray. Wykrytym urządzeniom nadawane są nazwy, np. Evobox PVR i BD Player.

Jakość obrazu

Przy testowaniu jakości obrazu wykorzystano kilka źródeł sygnału wideo: anteny DVB-S i DVB-T, dekoder Evobox PVR, odtwarzacz Blu-ray Philips BDP2590B, smartfon Huawei CUN-L21, twardy dysky do odtwarzania filmów i zdjęć. Na pochwałę zasługuje odtwarzanie materiałów wideo HD z wymienionych źródeł. Obraz jest ostry, wyraźny, bardzo dobrze są odtwarzane odcienie czerwieni i zieleni. Szczególnie zyskuje się, gdy jest to materiał wideo 4K. Obraz charakteryzuje się dużym poziomem czerni, co było dobrze widać na kanale NASA TV UHD, gdzie duże fragmenty kosmicznej przestrzeni były naturalnie czarne. Gorzej wygląda czerń w ciemnych scenach we wnętrzach, gdzie brakuje szczegółów.

Telewizor Ultra HD 55DC760

Widoczne jest zjawisko juddera, czyli skokowy obraz widoczny przy panoramowaniu kamerą i niewielkie smużenie konturów szybko poruszających się obiektów (np. piłki tenisowej). Jest funkcja częściowej redukcji tych zjawisk „Wyrazistość ruchu” przez włączanie i wyłączanie podświetlenia (stroboskopowe), ale wtedy jest odczuwalne niewielkie migotanie obrazu. Dla tych, którzy lubią jasny obraz, jest możliwość ustawienia trybu Smart HDR, który zwiększa (sztucznie) jasność obrazu. Dla osób oczekujących wyraźnych efektów HDR w filmach 4K, gdy obraz jest nadawany w standardzie HDR10 i HLG, efekt jest ograniczony ze względu na małą luminacje obrazu – 350 cd/m2.

System głośnikowy JBL 2 × 15 W (RMS) odtwarza dźwięki kanałów lewego, prawego i centralnego. W testach odsłuchowych słyszalne są dolne częstotliwości od 80 Hz. Jakość dźwięku dialogów jest bardzo dobra, wyczuwalna jest przestrzeń. Zakres niskich tonów wystarcza na tyle, że nie trzeba kupować soundbara. Można także obraz wyłączyć i korzystać z głośników, odtwarzając płyty CD z odtwarzacza Blu-ray.

Podsumowując, telewizor jest przeznaczony dla osób ceniących sobie funkcje androidowe, z charakterystycznym kafelkowym menu, co wymaga przyzwyczajenia, gdyż tradycyjna telewizja jest mocno ukryta. Obsługa telewizora wymaga wprawy, nauki obsługi nie uławia bardzo powierzchowna instrukcja. Z tradycyjnych funkcji brakuje funkcji PVR, która jest w większości telewizorów. Problemy z obsługą rekompensuje jakość obrazu: naturalność kolorów, np. skóry, poszerzony zakres odtwarzania koloru czerwonego, ostrość konturów, wygoda korzystania z aplikacji T-Cast oraz Asystenta Google.

Telewizor Ultra HD 55DC760
2019-04-10

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket