Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

SYSTEMY, ROZWIĄZANIA, INNOWACJE

Mobilnie i bezprzewodowo

Mobilnie

Bezprzewodowe odtwarzanie muzyki z wykorzystaniem wyposażonych w moduł Bluetooth słuchawek czy głośników jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, które pozwala cieszyć się dobrym jakościowo brzmieniem nie tylko w domowym zaciszu, ale również w plenerze.

Korzystając z bezprzewodowego odtwarzania audio, idziemy poniekąd na kompromis między jakością brzmienia a komfortem użytkowania. Z jednej strony pozbawiamy się plątaniny kabli, czy w wypadku słuchawek ciągnącego i plączącego się przewodu, ale z drugiej transmisja bezprzewodowa nie jest też pozbawiona wad i najczęściej wpływa negatywnie na dźwięk, jaki ostatecznie słyszymy czy to z głośników, czy ze słuchawek.

Co nieco o standardzie

Standard Bluetooth funkcjonuje w paśmie częstotliwości 2,4 GHz i pozwala na bezpośrednie, a co najważniejsze – bezprzewodowe komunikowanie się urządzeń, które go obsługują. Wówczas jedno z nich jest odbiornikiem (np. głośnik bezprzewodowy czy słuchawki), a drugie nadajnikiem (np. smartfon lub tablet). Możemy wyróżnić kilka wersji standardu Bluetooth, które oznaczane są za pomocą cyfr. Obecnie najpopularniejsza jest czwarta wersja, która kosztem zmniejszenia przepływności transmisji (w porównaniu z wersją 3.0) oferuje większą energooszczędność. Dzięki temu bateria (np. litowo-jonowa) urządzeń korzystających z połączenia zgodnego ze standardem Bluetooth wolniej się wyczerpuje. Zasięg łączności przez Bluetooth do pojawienia się wersji 4.0 wynosił ok. 10 m. Od wersji 4.0 realny zasięg działania zwiększony został do 100 m (w otwartej przestrzeni). Nowsze urządzenia mogą obsługiwać dodatkowo kodek aptX, który może zapewnić jakość dźwięku porównywalną z tą znaną z płyt CD (przetwarzanie 44,1 kHz/16 bit). Aby jednak możliwe było korzystanie z dobrodziejstw kodowania aptX, zarówno urządzenie będące źródłem, jak i odtwarzające sygnał audio musi je obsługiwać.

Co nieco

Bluetooth – wady i zalety

Zaletami standardu Bluetooth są z pewnością jego szerokie zastosowanie i duża popularność tego sposobu transmisji sygnału. Do wad możemy natomiast zaliczyć stosunkowo niewielki zasięg (zależny jednak od obsługiwanej wersji tego standardu). Transmisja przez Bluetooth jest ponadto mniej stabilna niż połączenie przewodowe i ze względu na wykorzystywane pasmo częstotliwości wrażliwa na różnego rodzaju zakłócenia od innych urządzeń pracujących w paśmie 2,4 GHz. Receptą na wspomniane bolączki ma być jednak nowa wersja standardu, czyli Bluetooth 5.0. Powstała ona jako rozwinięcie standardu mającego zapewnić niższe zużycie energii przez urządzenie ją obsługujące. Podobnie jak dotychczasowe wersje Bluetooth jest ona kompatybilna wstecznie, a więc może współpracować z urządzeniami obsługującymi wcześniejsze wersje, niejako na ich „warunkach”. Bluetooth 5.0 oferuje jeszcze większy (nawet 4-krotnie) zasięg transmisji. W porównaniu z wersją 4.2 większa jest również – i to dwukrotnie – szybkość transmisji danych, a „pojemność” transmitowanych danych wzrosła 8-krotnie. Bluetooth 5.0 w porównaniu z poprzednią wersją nie wprowadza jednak obsługi żadnych nowych kodeków audio, ale współpracuje z wszystkimi dotychczasowymi, w tym aptX, aptX HD (aptX Lossless) i aptX Low Latency.

Mobilnie

W ofercie marki MEE Audio dostępne są bezprzewodowe słuchawki dokanałowe, które współpracują z aplikacją mobilną. Umożliwia ona dostosowanie brzmienia do charakterystyki słuchu użytkownika.

AptX HD i Low Latency

Standard aptX HD umożliwia przesyłanie sygnału audio z rozdzielczością 24 bit i częstotliwością próbkowania do 96 kHz, a więc w znacznie lepszej jakości niż podstawowa wersja, czyli aptX. Wersja „HD” wyróżnia się bardziej zaawansowaną kompresją, w której poszczególne parametry transmitowanego sygnału mogą być dynamicznie modyfikowane. Nie bez powodu zatem standard ten określany jest mianem bezstratnego. W niektórych urządzeniach wykorzystywany jest kodek Qualcomm aptX Low Latency, który eliminuje opóźnienia w transmisji audio, dzięki czemu ścieżka dźwiękowa, mimo strumieniowego przesyłania sygnału, może być idealnie zgrana z obrazem. Jest to niezwykle ważne w trakcie oglądania filmów czy programów telewizyjnych z wykorzystaniem słuchawek.

AptX HD

Dodatkowe możliwości

Sama zgodność urządzenia ze standardem Bluetooth to nie wszystko. Może być również dostępna obsługa techniki NFC. Znacznie ułatwia ona nawiązywanie połączenia bezprzewodowego między dwoma urządzeniami, np. między smartfonem i głośnikiem bezprzewodowym. Aby nawiązać połączenie Bluetooth, wystarczy zbliżyć smartfon z włączoną funkcją NFC do odpowiedniego miejsca, np. na obudowie głośnika (zwykle jest ono oznakowane logotypem NFC). Oprócz obsługi kodeka aptX i standardu NFC może być dostępna funkcja multiparowania. Dzięki niej możliwe jest połączenie bezprzewodowe z jednym urządzeniem Bluetooth od 2 do nawet 8 innych (zależnie od producenta i modelu urządzenia). Sprzęt obsługujący funkcję multiparowania może mieć w pamięci zapisane połączenia z kilkoma różnymi urządzeniami, np. smartfonami lub tabletami. W razie potrzeby możliwe jest proste przełączanie się między sparowanymi już urządzeniami, oczywiście, bez potrzeby przeprowadzania za każdym razem żmudnego procesu parowania. Sprzęt z funkcją parowania zwykle łączy się z urządzeniem, które było z nim połączone jako ostatnie. Gdy to nie będzie możliwe, może nastąpić próba nawiązania połączenia z kolejnym urządzeniem, które znajduje się na wirtualnej liście sparowanych urządzeń.

Kompatybilność z asystentami głosowymi

Głośniki bezprzewodowe mogą być kompatybilne z rozmaitymi dostępnymi na rynku asystentami głosowymi. Przykładem takiego modelu jest GX-BT480 marki Sharp, który jest doskonałym połączeniem solidnego wykonania, interesującego wzornictwa i dobrego brzmienia. Głośnik obsługuje standard Bluetooth w wersji 4.2. Funkcja głośnomówiąca pozwala na integrację z asystentem głosowym – dostęp do Siri lub Asystenta Google. Urządzenie wyposażono także w złącze na karty mikro-SD, co pozwala odtwarzać pliki audio z tych nośników danych. Dostępne jest również wejście audio jack 3,5 mm. Odporna na zachlapanie obudowa (klasa odporności IP56) sprawia, że z głośnika można korzystać nie tylko w domu, ale w też w plenerze, w dodatku niemal w każdych warunkach atmosferycznych – bez obawy o jego uszkodzenie. Model GX-BT480 to 40-watowa konstrukcja. Jego maksymalny czas pracy na baterii przekracza 20 godz. Urządzenie dostępne jest w kolorze czarnym. Zostało wyposażone w 3-pasmowy korektor brzmienia, z wykorzystaniem którego możemy dopasować brzmienie odtwarzanego dźwięku do preferencji użytkownika. W ofercie marki Sharp w tej linii produktów dostępne są również mniejsze bezprzewodowe konstrukcje głośników – GX-BT280 i GX-BT180.

Kompatybilność

Bezprzewodowe profile

Standard Bluetooth wykorzystuje tzw. profile, które określają kompatybilność między różnorodnymi urządzeniami, które z niego korzystają. Sygnał audio transmitowany jest z wykorzystaniem profilu A2DP (z ang. Advanced Audio Distribution Profile). Umożliwia on przesyłanie dźwięku zarówno w trybie mono-, jak i stereofonicznym. Standardowym sposobem kodowania sygnału w standardzie Bluetooth jest SBC (od. Ang. Low Complexity Subband Coding). Mogą być też wykorzystywane takie formaty jak MP2, AAC (Advanced Audio Coding) czy ATRAC (Adaptive Transform Acoustic Coding). W standardzie Bluetooth stosuje się też inne protokoły i profile, np. AVDTP, czyli Audio/Video Distribution Transport Protocol, czy GAVDP (Generic Audio/Video Distribution Profile). Określają one odpowiednio procedury transmisji dźwięku oraz nawiązania połączenia bezprzewodowego w standardzie Bluetooth. Funkcje zdalnego sterowania są obsługiwane natomiast przez AVRCP (Audio/Video Remote Control Profile).

Mobilnie

Opracowana przez Creative technika Super X-Fi wykorzystuje aplikację mobilną skanującą kształt uszu i głowy. Na tej podstawie opracowywany jest profil użytkownika, który można wykorzystać podczas odtwarzania muzyki za pomocą modeli kompatybilnych z tym rozwiązaniem.

Bezprzewodowo z ANC

Słuchawki bezprzewodowe wyposażone w system aktywnej redukcji hałasu (ANC, od ang. Active Noise Cancelling) doskonale sprawdzą się zwłaszcza podczas podróży. Przykładem modelu wykorzystującego to rozwiązanie jest bezprzewodowa nauszna konstrukcja AH-GC30 marki Denon. ANC w tym modelu funkcjonuje w oparciu o kilka wbudowanych mikrofonów, które rejestrują wszystkie dźwięki o niskiej częstotliwości otaczające użytkownika. Są one odwracane w fazie i „wyrzucane” na zewnątrz słuchawek (odwrócony sygnał usuwa pierwotny, dzięki czemu po stronie szumów i zakłóceń generowana jest – w idealnym wypadku – kompletna cisza). Fachowo takie działanie określa się mianem „przeciwfazy”. Słuchawki obsługują trzy tryby ANC – biurowy, miejski i samolotowy. Pierwszy pozwala lepiej skoncentrować się na wykonywanej pracy. Polecany jest przede wszystkim tym użytkownikom, którzy regularnie muszą prowadzić rozmowy telefoniczne w hałaśliwych otwartych biurach typu „open space”. Tryb ten także można wykorzystać na siłowni do słuchania motywującej muzyki w czasie wykonywania różnego rodzaju ćwiczeń. Tryb miejski pozwala cieszyć się ulubioną muzyką podczas podróży komunikacją miejską czy rowerem. Tryb samolotowy funkcji ANC został specjalnie zaprojektowany z myślą o odizolowaniu użytkownika słuchawek od charakterystycznego szumu podczas podróży samolotem. Działa on nawet bez odtwarzania muzyki i przydaje się zwłaszcza podczas długich lotów. Słuchawki obsługują standard Bluetooth (model AH-GC30 jest też kompatybilny z aptX HD), ale można z nich korzystać również jak z klasycznych przewodowych modeli. W zestawie z urządzeniem znajdują się etui ochronne oraz dwa przewody słuchawkowe o długości 1,3 m – jeden wyposażony w pilot z mikrofonem, a drugi bez niego. Czas pracy na baterii przy korzystaniu z transmisji Bluetooth i aktywnej redukcji hałasu wynosi ok. 20 godz. Pełne ładowanie zintegrowanych ze słuchawkami akumulatorów trwa ok. 2 godz., przy czym zaledwie 15 min ładowania wystarczy na ok. 1,5 godz. użytkowania słuchawek. W komplecie jest również kabel USB (do ładowania baterii). Słuchawki mają 40-milimetrowe przetworniki elektroakustyczne wykonane w technice Free Edge i charakteryzują się szerokim pasmem przenoszenia, które rozciąga się od 5 Hz do 50 kHz.

Bezprzewodowo

Innowacyjne aplikacje do słuchawek

Do odtwarzania muzyki przez Bluetooth możemy wykorzystać różnorodne aplikacje mobilne. Mogą one być uniwersalne lub przeznaczone do obsługi konkretnych urządzeń i opracowywane przez producentów sprzętu audio. Do wyjątkowych rozwiązań możemy z pewnością zaliczyć aplikację EarBoost firmy MEE Audio. Jest ona dostępna na urządzenia mobilne z systemami Android lub iOS i współpracuje ze słuchawkami dokanałowymi Ear- Boost EB1 tego producenta. Pozwala to na dostrajanie brzmienia w czasie rzeczywistym i dostosowanie go do charakterystyki słuchu użytkownika. Dzięki temu zwiększa się klarowność przekazu i detaliczność odtwarzanego materiału audio. Jak działa EarBoost? W pierwszej kolejności użytkownik powinien przetestować swój słuch, używając narzędzia wbudowanego w aplikację. Dzięki temu stworzy on spersonalizowany profil audio, który będzie dopasowany do indywidualnej krzywej słyszenia. Następnie należy dostosować swój profil za pomocą narzędzi ręcznej regulacji. Indywidualne ustawienia można zapisać w aplikacji, żeby korzystać z nich podczas odtwarzania muzyki przez słuchawki z funkcją Ear- Boost bez konieczności każdorazowego testowania słuchu. Nieco inne, niespotykane dotąd w sprzęcie audio rozwiązania zaprezentowała firma Creative. Mamy tutaj na myśli technikę Super X-Fi. Obsługują ją m.in. słuchawki SXFI AIR. Super X-Fi również wykorzystuje aplikację mobilną. Za jej pomocą brzmienie odtwarzanego materiału audio dopasowywane jest do potrzeb użytkownika przez zaawansowany proces odwzorowania kształtu głowy i uszu. W aplikacji po zeskanowaniu wspomnianych części ciała tworzone są profile użytkowników, które następnie można zaimplementować do słuchawek Creative SXFI AIR – i z ich wykorzystaniem cieszyć się wyjątkowym, a co najważniejsze – spersonalizowanym dźwiękiem przestrzennym.

Głośniki bezprzewodowe

Wśród tego typu urządzeń wyróżniamy zarówno kompaktowe, przenośne konstrukcje obsługujące standard Bluetooth, jak i większe głośniki zasilane sieciowo z wbudowanym modułem Wi-Fi. Niewielkich rozmiarów głośniki przenośne to doskonały dodatek do smartfonów i tabletów. Są one najczęściej zasilane zintegrowanymi akumulatorami lub – znacznie rzadziej – klasycznymi ogniwami bateryjnymi (popularnymi „paluszkami”). W wypadku głośników przenośnych, które często używane są również w plenerze, istotna jest także ich odporność mechaniczna, np. na upadek, zachlapanie czy zapiaszczenie. Wśród modeli dostępnych na rynku możemy spotkać konstrukcje wyposażone w specjalnie wzmocnione gumowane obudowy czy też solidne metalowe maskownice głośników. Do niektórych modeli możemy też nabyć dodatkowe akcesoria pomagające chronić głośnik przed uszkodzeniem. Jeżeli często zabieramy ze sobą urządzenie, warto zaopatrzyć się w odpowiedniej wielkości pokrowiec lub etui ochronne. W głośnikach przenośnych często występuje złącze USB, pozwalające nie tylko na ładowanie baterii zintegrowanej z głośnikiem, ale również na ładowanie baterii urządzeń mobilnych. Taki głośnik przenośny może służyć wówczas jako power bank, a więc mobilny magazyn energii, dzięki któremu jesteśmy w stanie ładować baterię smartfona w podróży – oczywiście, kosztem energii zmagazynowanej w akumulatorze głośnika przenośnego.

Głośniki

Wszystko w jednym

Wśród głośników obsługujących standard Bluetooth dostępne są funkcjonalne modele typu „wszystko w jednym”, które są zasilane sieciowo, ale pozwalają na znacznie więcej niż bezprzewodowe odtwarzanie muzyki. Takim urządzeniem jest R5 marki Ruark Audio z charakterystyczną, lekko zaokrągloną bryłą ręcznie wykonanej obudowy, która została podzielona wewnątrz na sekcje, wytłumiona i dostrojona, aby zapewnić idealne warunki dla przetworników i układu elektronicznego. Model R5 oprócz modułu Bluetooth ma również wbudowane Wi-Fi, odtwarzacz CD, tuner FM/DAB+. Dostępne jest też złącze USB, wejścia analogowe i cyfrowe audio, a nawet wejście gramofonowe. Wzorcem przy opracowywaniu modelu R5 był system Ruar Audio R7. Można wręcz powiedzieć, że R5 to pomniejszona wersja tego popularnego i cenionego przez użytkowników urządzenia. Głośnik R5, podobnie jak R7, jest przygotowany do obsługi wielu pomieszczeń – może bezprzewodowo współpracować z modelami Ruark Audio MRx, R2 Mk3 i R7 Mk3, aby uzyskać zsynchronizowany dźwięk w całym domu. Model R5 wykorzystuje wzmacniacze klasy AB w konfiguracji 2.1 z układem elektronicznym, który precyzyjnie steruje przetwornikami, zapewniając wyjątkową jakość dźwięku i naturalne brzmienie, które sprawia wrażenie, jakby wydobywało się ze znacznie większego systemu audio. Podobnie jak w wypadku innych produktów firmy Ruark, zastosowano tutaj panel sterujący RotoDial, który znacznie ułatwia obsługę. Do zestawu dołączony jest także pilot zdalnego sterowania. Urządzeniem można również sterować za pomocą aplikacji mobilnej Link dostępnej dla urządzeń z systemem iOS i Android. Model R5 jest dostępny w luksusowym, lakierowanym wykończeniu Rich Walnut lub Soft Grey.

Wszystko

Głośnik przenośny jako zestaw głośnomówiący

Wbrew pozorom, te stosunkowo niewielkie konstrukcje, jakimi są głośniki przenośne, wyposażone są w wiele przydatnych funkcji i pozwalają na znacznie więcej niż tylko odtwarzanie muzyki (przewodowe i bezprzewodowe). W głośnikach przenośnych coraz częściej pojawia się również funkcja zestawu głośnomówiącego. Modele w nią wyposażone mają wbudowany mikrofon, który po nawiązaniu połączenia bezprzewodowego z wykorzystaniem standardu Bluetooth stosowany jest podczas połączenia do zbierania sygnału audio w zastępstwie mikrofonu wbudowanego w smartfon. Umożliwia to wygodne prowadzenie rozmów telefonicznych. Użytkownik może swobodnie poruszać się w pobliżu głośnika bez konieczności trzymania słuchawki tuż przy uchu.

Mobilnie

Wydajny power bank pozwala na wygodne naładowanie baterii głośnika przenośnego lub słuchawek bezprzewodowych. Dzięki temu, np. podczas podróży, nie musimy się martwić o brak dostępu do zasilania sieciowego.

Brzmienie mono i stereo

Choć w ofercie niektórych producentów sprzętu audio znajdziemy niewielkie, a jednocześnie świetnie brzmiące modele głośników bezprzewodowych, to z reguły jednak im większa gabarytowo konstrukcja, tym teoretycznie większe przetworniki elektroakustyczne w niej zastosowane i lepsze brzmienie dźwięku wytwarzanego przez taki głośnik mobilny. Mniejsze modele gorzej radzą sobie z przetwarzaniem zwłaszcza niskich częstotliwości. Przy wyborze urządzenia trzeba więc iść na kompromis między głośnością, jakością brzmienia a wymiarami głośnika przenośnego. Co prawda, w sprzedaży dostępne są modele, które pomimo niewielkich rozmiarów zapewniają dobrą jakość brzmienia w całym zakresie częstotliwości pasma akustycznego, zwykle jednak nie należą one do najtańszych. Producenci tego typu sprzętu audio często stosują rozmaite rozwiązania techniczne, które umożliwiają poprawę przetwarzania basów. Często stosowane są też techniki poprawiające brzmienie skompresowanych plików audio. Korygowane są pasmo częstotliwości oraz poziom ciśnienia akustycznego odtwarzanego sygnału audio. Pamiętajmy też o tym, że niektóre konstrukcje głośników nie wytwarzają dźwięku stereofonicznego, a monofoniczny. Mogą mieć jednak funkcję parowania dwóch głośników w celu uzyskania systemu stereo. Wówczas, posiadając dwa jednakowe modele monofoniczne z taką funkcją, użytkownik może odtwarzać dźwięk już w trybie stereo. Jeden z głośników odtwarza wtedy sygnał przeznaczony dla lewego, drugi dla prawego kanału stereofonicznego.

Brzmienie mono

Z pilotem lub bez niego

Producenci słuchawek często oferują podobne pod względem konstrukcji czy parametrów technicznych modele, ale różniące się obecnością pilota z mikrofonem, który umożliwia prowadzenie rozmów telefonicznych. Przykładem tego są m.in. dokanałowe modele Blast Plug BP51 (bez pilota i z mocowaniem zausznym) i Blast Plug BP61 (z pilotem) firmy Silicon Power. Słuchawki z serii Blast Plug zostały zaprojektowane z myślą o zapewnieniu zarówno funkcjonalności, jak i „długowieczności” produktu. Ich obudowy charakteryzują się klasą odporności IP64, co oznacza całkowitą ochronę przed wnikaniem pyłu i odporność na deszcz. Dzięki temu ze słuchawek możemy korzystać nawet w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Modele BP51 i BP61 mogą być doskonałym „towarzyszem” w treningach zarówno na siłowni, jak i w plenerze, np. podczas treningów biegowych. Do transmisji sygnału audio wykorzystywany jest standard Bluetooth (w wersji 4.1). Słuchawki obsługują kodek aptX, co umożliwia uzyskanie dobrej jakości brzmienia. Wbudowana bateria w modelu BP51 pozwala na ok. 6 godz. odtwarzania muzyki, a jej ładowanie trwa ok. 2 godz. Model BP61 ma nieco wydajniejszy akumulator. Zapewnia on do 8 godz. odtwarzania muzyki, a jego pełne ładowanie zajmuje ok. 1 godz. W obu modelach z serii Blast Plug wykorzystano 10-milimetrowy dynamiczny przetwornik elektroakustyczny. Komfort użytkowania zapewniają 3 różne wkładki dokanałowe, które można dopasować do wielkości kanału usznego użytkownika. Na uwagę zasługuje również niewielka masa słuchawek. Modele BP51 i BP61 ważą zaledwie 13 g. Słuchawki Blast Plug BP61 zostały dodatkowo wyposażone w trzyprzyciskowy pilot z mikrofonem. Jest on umieszczony na krótkim przewodzie łączącym obydwa elementy dokanałowe. Pozwala na regulację głośności i sterowanie odtwarzaniem muzyki. Technika CVC 6.0 (Clear Voice Capture) minimalizuje hałas otoczenia, co sprawdzi się zwłaszcza podczas prowadzenia rozmów telefonicznych z wykorzystaniem tych słuchawek.

Z pilotem
2019-04-25

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket