Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

SIEMENS

(Ponad)czasowe rozważania

(Ponad)czasowe

Co przyniesie przyszłość? Jeszcze większy pośpiech? A może wskazówki zegara zwolnią obroty? Czy technika zawładnie czasem? Na te pytania próbowali odpowiedzieć laureaci kolejnej, już 6., edycji konkursu „Future Living Award”, organizowanego przez markę Siemens. Wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystej gali w kinie Iluzjon w Warszawie.

Ciekawe wykłady, ważne tematy i wyjątkowi prelegenci, a także prestiżowa marka, doskonała organizacja oraz szczególny wydźwięk konkursu. To wszystko sprawiło, że tegoroczna gala „Future Living Award” była niezwykle udaną imprezą, na której nie zabrakło przedstawicieli najważniejszych partnerów marki Siemens, należącej do grupy BSH, a także mediów i osób, które mają na co dzień olbrzymi wpływ na rozwój i szerzenie myśli inżynierii technicznej. Finał konkursu „Future Living Award” to zawsze inspirujące i pouczające wydarzenie, na które co roku czekają wszyscy, którzy interesują się designem, technologią i szeroko rozumianym projektowaniem. W marcowy wieczór w warszawskim kinie Iluzjon Siemens na chwilę zatrzymał czas. I to w wyjątkowym miejscu, które swą nazwą poddaje w wątpliwość istnienie czegokolwiek. Może czasu nie ma? Może właśnie jest iluzją? Tak jak na przykład twierdzi naukowiec i fizyk Julian Barbour.

Czyli jak jest z tym czasem?

Scena warszawskiego Iluzjonu na czas gali zamieniła się w wehikuł czasu, z wykorzystaniem którego wyjątkowi prelegenci przenieśli zgromadzonych w sali gości w przyszłość. Podejmowali oni próby wytłumaczenia i definiowania czasu właśnie w kontekście przyszłości. Wszystkie przemówienia okazały się bardzo inspirujące i skłaniające do głębokiej refleksji na temat tego, co może nas czekać może za kilkadziesiąt, a może kilkaset lat. Aleksandra Przegalińska-Skierkowska w wykładzie zatytułowanym „Przyszłość z AI – przyjaciel czy wróg?” opowiadała o rozwoju sztucznej inteligencji, o botach i robotach humanoidalnych z perspektywy badacza naukowego i filozofa, próbując przewidzieć, jak będą kształtować się relacje człowiek – robot. Czy z czasem staniemy się przyjaciółmi czy będziemy wrogami? Drugi z prelegentów – Natalia Hatalska – podczas wykładu zatytułowanego „O przyszłości” próbowała uchwycić… przyszłość – tę biznesową – wyjaśniając, czym są trendy, jak je analizować i obserwować. Zdjęcia przez nią prezentowane w trakcie prelekcji mogły nie tylko zadziwiać, ale wręcz szokować słuchaczy. Kolejny prelegent – Jacek Kotarbiński poprowadził wykład zatytułowany „Jak czas nas zmienia, rozwija i buduje cywilizację?”. Ogromne zaciekawienie widowni wzbudził, już wchodząc na scenę, ponieważ w ręku trzymał… czerwony balonik z 1956 r. Jak? Przeniósł go z filmu Alberta Lamorisse’a pt. „Le ballon rouge”, ukazując, jak łatwo podważyć względność konwenansów i ram, nawet tych czasowych.

Partnerami konkursu „Future Living Award” były czołowe polskie uczelnie: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Politechnika Łódzka i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

(Ponad)czasowe

Wyjątkowe wydarzenie zorganizowane zostało w równie wyjątkowym i magicznym miejscu – warszawskim kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej.

(Ponad)czasowe

Gala „Future Living Award” była dla wielu zaproszonych gości doskonałą okazją do bliższego zapoznania się z funkcjonowaniem platformy Home Connect.

Laureaci i cenne nagrody

Głównym punktem wydarzenia było wręczenie nagród zwycięzcom konkursu „Future Living Award” – swoistym zegarmistrzom przyszłości, którzy swoimi wizjami wyjątkowo „nakręcili” jurorów. Kapituła konkursu, jak na nazwę i cel przystało, po raz kolejny wzięła pod lupę zagadnienie szeroko pojętego czasu. „Future Living Award” to konkurs organizowany przez markę Siemens od 2013 r. Przeznaczony jest przede wszystkim dla designerów i projektantów. Z roku na rok ewoluuje i zyskał już rangę dużego, interdyscyplinarnego wydarzenia, przyciągającego młodych wizjonerów ze świata nauki, designu, architektury i sztuki. Sam konkurs jest też znakomitym elementem promocji nie tylko marki Siemens i idei przyświecających jej założycielowi, ale i każdego, kto zdecydował się wziąć w nim udział. Sama wygrana w „Future Living Award”, nie w sensie materialnym (choć to też bardzo istotne), jest z pewnością ważnym elementem portfolio każdego z uczestników. Imponujący jest fakt, że prestiżowych prac, wybitnych nazwisk z roku na rok przybywa. Co ciekawe, widoczny jest też wyjątkowy efekt powrotu wielu uczestników, kiedy to w kolejnych edycjach raz jeszcze zgłaszają oni swoją kandydaturę i prace do konkursu, jednocześnie podnosząc poprzeczkę sobie i konkurentom. Choć tak naprawdę każdy, kto zdecydował się na udział w „Future Living Award”, może czuć się wygranym.

(Ponad)czasowe

Główna nagroda w konkursie „Future Living Award”, czyli 15 tys. zł, trafiła do Aleksandry Laudańskiej za projekt „Czaso(do)wolność”.

Znamienite jury i wyniki końcowe

Prace nadsyłane przez setki utalentowanych i nieszablonowo myślących młodych ludzi oceniało znamienite grono fachowców. Podczas gali wyświetlono także krótki film prezentujący całodniowe, burzliwe obrady jury, które po ciężkim dniu pracy do późna wybrało zwycięzców. W skład jury „Future Living Award” tradycyjnie wchodzą wielkie nazwiska. W tym roku były to: Krystyna Łuczak-Surówka (przewodnicząca jury, historyk i krytyk designu, kuratorka wystaw i wykładowca na ASP w Warszawie), Natalia Hatalska (analityk trendów, założycielka i CEO Instytutu Badań nad Przyszłością), Aleksandra Przegalińska-Skierkowska (futurolog, badaczka rozwoju nowych technologii), Robert Majkut (interior designer), Grzegorz Niwiński (architekt przestrzeni publicznej), Zdzisław Sobierajski (organizator projektów wdrożeniowych dla przemysłu) i Jacek Kotarbiński (ekspert w zakresie marketingu, rozwoju innowacji i zarządzania sprzedażą). Spośród wszystkich nadesłanych prac konkursowych jury wybrało trzy najlepsze. Autorzy najciekawszych otrzymali nagrody pieniężne i cenne nagrody rzeczowe. Zwycięzcy mieli także okazję do zaprezentowania swoich pomysłów szerokiej publiczności zgromadzonej podczas gali rozdania nagród. Najlepsza koncepcja została uhonorowana nagrodą pieniężną w wysokości 15 tys. zł. Otrzymała ją Aleksandra Laudańska za projekt „Czaso( do)wolność”, w którym czas traktuje się indywidualnie i ustala w zależności od własnych potrzeb. Laureatem drugiego miejsca został duet Aleksandra Czaja i Tomasz Ferczykowski, za projekt „365 Experience package program”, który nagrodzono premią w wysokości 5 tys. zł oraz ekspresem do kawy Siemens TI907201RW o wartości ponad 6 tys. zł. Zdobywca trzeciego miejsca w konkursie otrzymał 3 tys. zł. Był to Piotr Brożek z pracą i jednocześnie intrygującym pytaniem „Czy drzewa podróżują w czasie?”. Jury zdecydowało się przyznać również trzy wyróżnienia. Twórcy wyróżnionych prac zostali nagrodzeni kompletem śniadaniowym marki Siemens z linii Sensor for Senses. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Aleksandra Kuta i Miłosz Cichoń (projekt „Carpe diem”), Magdalena Gembala i Marcin Hejduk (projekt „ONeiric”) oraz Agnieszka Cieszanowska, Anna Gwiazda, Anna Jurgielewicz i Krystyna Pawlak (projekt „Dotknij”).

(Ponad)czasowe

Na uroczystej gali pojawił się Konrad Pokutycki, prezes zarządu BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego (z prawej), firmy będącej głównym organizatorem plebiscytu „Future Living Award”.

Atrakcje dla zaproszonych gości

Gdy czas części oficjalnej dobiegł końca, prowadzący wydarzenie Maciej Dolega zaprosił zgromadzonych do korzystania z wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów – BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i markę Siemens. Do przetestowania było m.in. stanowisko VR. Dzięki aplikacji VR można było przenieść się do wirtualnego świata kuchni Siemensa. W holu kina Iluzjon wystawiono również futurystycznie wyglądający refleksomierz, z wykorzystaniem którego zaproszeni goście testowali swój czas reakcji na bodziec. Nie zabrakło również stylowej fotokabiny z filtrami wpisującymi się w główne motto imprezy – czas. Dla zaproszonych gości przygotowano również specjalne stanowisko, na którym można było obejrzeć i przetestować urządzenia kompatybilne z platformą Home Connect. – Home Connect to przyszłościowe rozwiązanie, które jeszcze kilka lat temu dla niektórych było tylko iluzją. Dzięki marce Siemens dziś jest realne. Technologia Home Connect to nie tylko włączenie sprzętu za pomocą aplikacji mobilnej, to także wielowymiarowa oszczędność czasu. Posiadanie zdalnej kontroli nad AGD ułatwia i przyśpiesza zarządzanie domem. Mamy możliwość skorzystania „na odległość” z pełnego pakietu obsługi serwisowej, diagnostyki i programowania urządzeń. W każdej chwili możemy też skorzystać z własnej bazy przepisów – powiedziała Hanna sów Stajuda, dyrektor komunikacji w firmie BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego.

(Ponad)czasowe

Dla zaproszonych gości przygotowano wiele atrakcji, m.in. stanowisko VR, futurystyczną fotobudkę oraz refleksomierz.

2019-05-06

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket