Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

RETRO/VINTAGE

Klasyczna i ponadczasowa aranżacja kuchni

Klasyczna i ponadczasowa

Olbrzymi wybór sprzętu retro czy vintage, nawiązującego wzorniczo do tego, który wykorzystywany był z powodzeniem jeszcze w ubiegłym stuleciu, wręcz zachęca do sentymentalnego powrotu do przeszłości przez taką właśnie aranżację kuchennego wnętrza.

Sprzęt retro czy vintage, mimo że zamknięty w obudowie nawiązującej stylistyką do urządzeń z minionej epoki, w środku skrywa zwykle wiele innowacyjnych rozwiązań. Nie bez przyczyny wciąż cieszy się on olbrzymią popularnością. Podążając za trendami i potrzebami konsumentów, producenci elektroniki użytkowej nie rezygnują z wprowadzania na rynek utrzymanych w stylu retro nowych modeli w rozmaitych grupach asortymentowych – zarówno w drobnym, jak i dużym AGD – tym wolnostojącym i do zabudowy. Zależnie od producenta mamy do wyboru pojedyncze urządzenia, ale często też całe linie wzornicze.

Sentymentalny powrót do przeszłości

Wystrój kuchni zaaranżowany z wykorzystaniem sprzętu retro i vintage nieustannie cieszy się sporym zainteresowaniem. Dla wielu użytkowników i zwolenników tego typu stylizacji kuchennego wnętrza może być to wyraz tęsknoty za ciepłym klimatem wiejskich posiadłości i rodzinnym domem. Wnętrze wykończone w stylistyce retro charakteryzuje przy tym ponadczasowość. Tak urządzone wnętrza, mimo wciąż zmieniających się trendów, będą modne nawet po wielu latach.

Klasyczna i ponadczasowa

Mimo swojej klasycznej „duszy” okapy rustykalne spełniają wymagania dzisiejszego, industrialnego świata (na zdj. model Thea EV8 WH Matt SC marki Faber).

Vintage i retro – czym to się różni?

Przeglądając oferty sklepów czy producentów AGD, spotkać się można z określeniami i modnymi hasłami opisującymi rozmaite modele, takimi jak: „wygląda modernistycznie”, „nawiązuje do stylu vintage”, „nowoczesne urządzenie”, „stylizowane na retro”. Jednak co to znaczy i skąd wiedzieć, czy dany model rzeczywiście będzie idealnie komponował się w naszej kuchni? Postanowiliśmy więc opisać i pokazać podstawowe różnice i cechy, którymi wyróżniają się dwa nurty wzornicze – retro i vintage, a także wspomnieć, w jakie elementy należy wyposażyć pomieszczenie, gdy zdecydujemy się na konkretną wersję urządzenia. Pod pojęciem „retro” kryje się określenie elementów współczesnej kultury świadomie imitujących trendy czy też styl obowiązujący w niedalekiej przeszłości lub z niej pochodzących. Słowo „retro” z jęz. łac. oznacza dosłownie „wstecz” lub „w przeszłości”. W wypadku sprzętu AGD jest to wzornicze nawiązanie do trendów panujących w minionych latach czy wręcz epokach, inspirowanie się ówcześnie panującymi trendami i modami. Często określenie „retro” jest mylone ze słowem „vintage”. Wbrew pozorom pojęć tych nie można stosować wymiennie, ponieważ o ile każdy sprzęt nawiązujący do minionej epoki jest retro, to już nie każdy będzie vintage. Urządzenia retro są to dobrze zaprojektowane sprzęty, których design nie poddał się upływowi czasu i nadal zachwycają one wyglądem, a zwykle też funkcjonalnością. Z kolei pod pojęciem vintage kryją się klasyki designu, perełki wzornictwa, produkowane współcześnie, ale według dawnych standardów. We wzornictwie to projekty z dobrych roczników w historii wzornictwa przemysłowego – zazwyczaj z lat 50.,60.,70., a nawet 90. ubiegłego wieku. Zgodnie z definicją vintage to też pewna epoka w kulturze i sztuce, która polega na łączeniu przeciwieństw, m.in. nowoczesności z przeszłością, wówczas nowe pomieszczenie można stylizować na takie z poprzedniej epoki i aranżować nowoczesne wnętrze starymi meblami i urządzeniami. Ciekawie może wyglądać np. minimalistyczne mieszkanie w czarno-białych odcieniach, z czarna kuchnią i okapem w stylu rustykalnym.

Klasyczna i ponadczasowa

Projektanci i producenci AGD nie przestają zaskakiwać. Doskonałym tego przykładem jest chłodziarkozamrażarka Gorenje nawiązująca do słynnego minibusa marki Volksvagen. Model OBRB153BL wzbudza nie tylko podziw, ale i nostalgię za czymś dobrym, spełnionym, pożądanym.

Ciepło i przytulnie

W kuchni zaprojektowanej i urządzonej w stylu retro ma być przede wszystkim przytulnie. Wszystko po to, aby dzięki takiej stylizacji wszyscy mieszkańcy czuli się w jej wnętrzu swojsko i rodzinnie, a gotowanie sprawiało im mnóstwo przyjemności. Pastelowe odcienie ścian, a także mebli czy obudów urządzeń mogą też sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się optycznie większe. Kluczowy jest przy tym także dobór odpowiedniego oświetlenia, przy okazji którego istotny jest nie tylko jego rodzaj (np. LED-owe lub halogenowe), ale również kształt i kolor oprawy oświetleniowej. Nie należy zapominać też o odpowiednim doborze dodatków, takich jak zestaw akcesoriów do gotowania, doniczki, wazony czy nawet klimatyczne ramki na zdjęcia. To wszystko uzupełnione o odpowiednie AGD sprawi, że w rustykalnej, klasycznie urządzonej kuchni będziemy chętnie przebywać.

Ciepło

Paleta barw w niezapomnianym stylu

We wnętrzach, a także w urządzeniach o klasycznym, stylizowanym na retro wzornictwie najczęściej wykorzystywane są kolory pastelowe, miedziane, szare, kremowe lub brązowe. Urządzenia mogą być też odziane wyrazistymi barwami, co można dostrzec chociażby w chłodziarkozamrażarkach retro. Stosowane są często kolory takie jak czerwony, zielony, niebieski, granatowy, złoty, a nawet żółty czy różowy. Jeśli dostępny asortyment produktowy jest niewystarczający pod względem kolorystycznym, najbardziej wymagający klienci u niektórych producentów mogą stworzyć własny, spersonifikowany model, oczywiście, na specjalne zamówienie. Z pośród całej palety barw, np. RAL, można wówczas wybrać pożądany kolor obudowy, który będzie najbardziej zbliżony do oczekiwań użytkownika czy też projektu kuchennego wnętrza, który został przyjęty do realizacji. Jednak to nie wszystko. Kilku producentów proponuje również umieszczenie dowolnej grafiki na obudowie AGD, np. na lodówce. Tak spersonalizowane urządzenie może stać się integralną częścią pomieszczenia, a do tego będzie niepowtarzalne.

Paleta barw

Retro i nie tylko w dużym AGD

Na rynku spotkać można prawie wszystkie urządzenia zachowane w takim stylu – od drobnego AGD po urządzenia do zabudowy. Charakterystycznym elementem sprzętu retro jest panel sterowania, który najczęściej jest mechaniczny. Dobrym przykładem są piekarniki utrzymane w tej stylistyce. Wówczas użytkownik może w bardzo prosty sposób regulować temperaturę w urządzeniu oraz wybierać dodatkowe opcje. Zazwyczaj obok manualnego panelu sterowania znajduje się także analogowy zegar. W tego typu urządzeniach retro ważne są również uchwyty. Mają one często wykończenie mosiężne lub miedziane, co sprawia, że nie widać na nich odcisków palców. Podobne rozwiązania jak w piekarnikach stosowane są również w kuchniach wolnostojących retro, a więc modelach zintegrowanych z płytą grzejną, najczęściej gazową. Mówiąc o stylu retro czy vintage, nie sposób pominąć chłodziarkozamrażarek. O tym, jak innowacyjne potrafią być te urządzenia, świadczą chociażby konstrukcje typu side by side w klasycznej obudowie z lat 60. ubiegłego stulecia, ale… z dozownikiem wody i lodu. Chłodziarkozamrażarki w stylu retro i vintage zyskały miano kultowych i są chętnie wybierane przez klientów na całym świecie. Różnokolorowe wersje obudów, opływowe kształty, zaokrąglone narożniki, charakterystyczne, często masywne uchwyty mają w sobie mnóstwo uroku. W urządzeniach retro istotną rolę ogrywa wykończenie listwami lub drewnem. Tutaj na uwagę zasługują przede wszystkim okapy rustykalne. Takie wersje stylistyczne mają najczęściej formę wyspową lub przyścienną. Kształty okapów mogą być przy tym bardzo różne – od podłużnych prostych po wyrafinowane wyprofilowane, stożkowe lub półokrągłe. Producenci proponują także specyficzne dodatki lub dekoracje, które zdecydowanie dodają wdzięku oferowanemu przez nich modelowi. Modele vintage charakteryzują się spokojnymi, stonowanymi barwami, które doskonale współgrają z subtelnymi, lekko zaokrąglonymi kształtami urządzeń. Chętnie stosowane są tutaj matowe wykończenia, które bardzo często połączone są ze stalowymi elementami, ożywiającymi całość i oddającymi klasyczny oraz elegancki styl.

Klasyczna i ponadczasowa

Pokrętła i uchwyty oraz analogowe zegary zastosowane w piekarnikach sprawiają, że urządzenia te doskonale wpasowują się w stylistykę klasycznie urządzonej kuchni.

Chłodzenie w różnych kolorach

Marka Vestfrost to synonim funkcjonalnego i dobrego jakościowo sprzętu chłodniczego, dostępnego również w stylistyce retro. W jej ofercie znaleźć możemy m.in. dobrze wyposażony, a przy tym świetnie się prezentujący model VR-FB373- -2E0. Chłodziarkozamrażarka dostępna jest w 5 różnych kolorach: beżowym, pomarańczowym, bordowym, czerwonym i niebieskim. W urządzeniu zastosowano technikę No Frost Multi z wymuszonym obiegiem powietrza w chłodziarce i zamrażarce, a wszystko to dla zapewnienia lepszego chłodzenia i odpowiedniej wentylacji. Wnętrze chłodziarki jest podświetlane energooszczędnymi LED-ami. Szuflada na warzywa w modelu VR-FB373- -2E0 została wyposażona w filtr Maxi Fresh. Redukuje on poziom etylenu, który negatywnie wpływa na warzywa i owoce, przyspieszając ich starzenie się. Wśród zaawansowanych rozwiązań technicznych zastosowanych w nowej chłodziarkozamrażarce Vestfrosta jest m.in. jonizator powietrza Ion Tech, który pomaga eliminować nieprzyjemne zapachy. Wnętrze chłodziarki skrywa m.in. szufladę z regulacją temperatury (od 0 do 2 °C), szufladę z regulacją wilgotności, wygodne półki (w tym m.in. vShelf – teleskopową składaną półkę szklaną). Komora zamrażarki wyposażona została w półkę z klapką oraz dwie szuflady w różnych rozmiarach. W zamrażarce znajdziemy również dwa pojemniki na lód. Model VR-FB373-2E0 wyposażono w alarm otwartych drzwi. Całkowita pojemność użytkowa urządzenia to 324 l (230 l chłodziarki i 94 l zamrażarki).

Chłodzenie

Retro, vintage a funkcjonalność urządzeń

Stylistyka retro czy vintage nie oznacza ograniczonej funkcjonalności sprzętu – niezależnie od tego, z jakim sprzętem mamy do czynienia. Wręcz przeciwnie! Producenci oprócz wyjątkowego wzornictwa często wyposażają właśnie modele retro w innowacyjne rozwiązania, dzięki którym klasycznie wyglądające urządzenia w niczym nie ustępują swoim „nowoczesnym braciom”. Mimo klasycznego wyglądu mogą one być równie energooszczędne jak te utrzymane w nowoczesnej stylistyce. Chłodziarkozamrażarki mogą wykorzystywać rozmaite systemy bezszronowe, a także służące dłuższemu przechowywaniu produktów. Z kolei piekarniki retro obsługują rozmaite programy ułatwiające przygotowywanie potraw, a następnie wspomagające czyszczenie komory urządzenia, natomiast okapy retro czy vintage są nie mniej wydajne od popularnych produkowanych obecnie konstrukcji ze szkła hartowanego czy stylizowanych na nowoczesne lampy. Wszystko zależy zatem od naszych preferencji i tego, jaką aranżację kuchennej przestrzeni ostatecznie wybierzemy. Pewne jest to, że decydując się na klasyczne wzornictwo i styl retro czy vintage, nie pozbawiamy się możliwości korzystania z wielu innowacyjnych funkcji i rozwiązań, które zostały w takich urządzeniach zaimplementowane.

Klasyczna i ponadczasowa

Charakterystycznymi elementami chłodziarkozamrażarek utrzymanych w klimacie retro są nie tylko lekko zaokrąglone kształty obudowy, ale również stylowe i praktyczne uchwyty.

Stylizacje retro w drobnym sprzęcie AGD

Styl retro w kuchni cieszy się niesłabnącą popularnością. Jednak wyposażając swoją kuchnię, warto pamiętać nie tylko o dużym sprzęcie AGD, ale również urządzeniach drobnych. Oferta tych stylizowanych na retro jest coraz bogatsza i właśnie one mogą nadać pomieszczeniu ostateczny sznyt. Jeśli niezbędne jest dla nas pełne wyposażenie pomieszczenia i zależy nam na kompletnej ofercie urządzeń, warto skierować swoją uwagę na linie wzornicze. Ich specyficznym odłamem są serie śniadaniowe, w których skład wchodzą najczęściej tostery i czajniki elektryczne oraz ekspresy przelewowe. Nierzadko producenci rozbudowują linie wzornicze o inne urządzenia, np. blendery, miksery czy roboty kuchenne.

Herbata w stylu retro

Amica obok wielu urządzeń dużych w stylu retro oferuje także czajnik elektryczny KF4041, który bez wątpienia podbije serca miłośników tego typu stylizacji. Bryła sprzętu na myśl przywodzi tradycyjne czajniki, nad nią góruje klasyczna zaokrąglona rączka. Czajnik został wykonany ze stali nierdzewnej i dostępny jest w kolorze klasycznej czerni lub bieli (KF4042). Zastosowanie tego materiału gwarantuje, że woda będzie miała znakomity smak, a barwa sprawia, że świetnie komponuje się on z wystrojem niemal każdej kuchni. Pojemność wynosi 1,7 l, co pozwala na zagotowanie za jednym razem niemal siedmiu szklanek wody. Długość przewodu zasilającego to 70 cm i można go nawinąć na podstawę. Niezwykle wyrafinowanym dodatkiem jest umieszczona na korpusie tarcza. Jest to analogowy wskaźnik temperatury wody.

Herbata

Retro na śniadanie

Podstawowym z dostępnych drobnych sprzętów retro są oczywiście czajniki elektryczne. Najczęściej są one wykonane ze stali nierdzewnej z elementami z tworzywa sztucznego. Jest to trwały materiał i jednocześnie na tyle łatwy w obróbce, że producenci nie mają problemu z uzyskaniem różnych kształtów. Pokrycie odpowiednim lakierem pozwala nadać powierzchni konkretny kolor. Wzornictwem często czajniki tego typu nawiązują do tradycyjnych modeli, stąd np. obudowa w kształcie bańki z wyraźnym dziobkiem, otwieraną pokrywą i znajdującym się nad nią uchwytem. Popularnym dodatkiem są także drobne akcenty wzornicze, np. analogowy termometr, który informuje, jaką temperaturę osiągnęła woda. Dodatek ten jest przydatny zwłaszcza dla wielbicieli różnych typów herbaty. W kwestii barw producenci wprost nie znają ograniczeń i popularne są zarówno krzykliwe barwy przywodzące na myśl lata 60. XX w., jak i bardziej stonowane pastele. Oprócz stali nierdzewnej materiałem stosowanym w czajnikach retro jest ceramika. Już sam jej charakter i cechy nadają sprzętom nieco klasyczny styl. Jest cięższa niż inne tworzywa, dłużej utrzymuje temperaturę czy tłumi hałas. Wykonane z niej czajniki często na myśl przywodzą klasyczne imbryki i mogą być pokryte wzorami o atrakcyjnej fakturze czy kolorowymi malunkami. Kolejnym z drobnych sprzętów domowych, w których stylizacja retro jest niezwykle popularna, są ekspresy do kawy – zarówno modele przelewowe, jak i chyba przede wszystkim kolbowe. Charakteryzują je obłe, klasyczne kształty, obecność dodatków, jak analogowe wskaźniki czy np. tradycyjne przyciski lub przełączniki. Dzięki temu przywodzą one na myśl urządzenia wprost z włoskich kawiarni. Dużą popularnością cieszą się także tostery. Oprócz wspólnych elementów, jak kolorystyka czy obecność analogowych wskaźników, warto wspomnieć o obecności rusztu do podgrzewania bułek, który stanowi oddzielne akcesorium i nie jest chowany w obudowie tostera.

Retro
Klasyczna i ponadczasowa
Klasyczna i ponadczasowa
Klasyczna i ponadczasowa

Drobnego sprzętu AGD nie ominęła moda na stylizacje retro. Są to nowoczesne i funkcjonalne urządzenia, które pomogą nadać ostateczny sznyt naszej kuchni.

Retro, a nowoczesność

Niezależnie od typu domowych urządzeń AGD należy pamiętać, że retro to jedynie stylizacja wzornicza i jedyna cecha łącząca sprzęt z jego dawnymi odpowiednikami. Przytoczyć tu można nurt w sztuce nazywany retrofuturyzmem, który odnosi się do dawnych wyobrażeń przyszłości. Przykładem takiej stylizacji może być chociażby film animowany Jetsonowie, gdzie wiele urządzeń, pojazdów i budynków pomimo futurystycznych funkcji i rozwiązań wzorniczo nawiązywało do sprzętów, z epoki w której były tworzone. Podobnie rzecz się ma ze sprzętem AGD stylizowanym na retro, który w praktyce po prostu nawiązuje wzorniczo do urządzeń z epoki, jednak nie brak mu współczesnych rozwiązań i akcentów, jak np. wyłączniki czasowe, funkcja podtrzymywania ciepła, grzałka w podstawie czajnika czy wydajne silniki i noże w blenderach, które pozwalają na oszczędzanie energii i bardziej komfortowe użytkowanie.

2019-05-08

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket