Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

CYFROWY POLSAT

Dekodery Evobox HD i Evobox Lite

Dekodery

Multiroom w praktyce

W redakcji mieliśmy możliwość testowania dwóch najnowszych dekoderów Cyfrowego Polsatu: Evobox HD i Evobox Lite w zestawie Multiroom HD.

Często się zdarza, że każdy w rodzinie chce oglądać coś innego, przeważnie o tej samej porze. Warto wtedy korzystać z funkcji multiroom.

W testowanym zestawie do multiroomu, zawierającym dekodery Evobox HD i Evobox Lite, pierwszy z nich jest głównym, a z nim komunikował się dekoder Evobox Lite. W testach wykorzystano konwerter twin, który zasilał dwa dekodery w sygnał satelitarny. Dekoder Evobox HDwspółpracował z telewizorem Ultra HD, TCL C70 (zdjęcie 1), a Evobox Lite (zdjęcie 2) ze starszym telewizorem Full HD marki Philips.

Dekoder Evobox HD ma taką samą obudowę jak Evobox PVR. Niestety, Evobox HD nie ma twardego dysku i mimo że ma wejście USB (z przodu osłonięte zaślepką), nie ma funkcji PVR, czyli nagrywania na zewnętrzną pamięć, umożliwia jedynie odtwarzanie materiałów wideo nagranych z innych źródeł na zewnętrzną pamięć. Dekoder Evobox HD ma wyświetlacz, który umożliwia wyświetlanie numeru kanału TV i prostych komunikatów, drugi jest go pozbawiony. Sama konfiguracja dekoderów, aby pracowały w trybie multiroom, nie jest skomplikowana.

Najlepiej konfigurować odbiornik Evobox HD jako pierwszy. Dołączono do niego zewnętrzny zasilacz i kable (zdjęcie 3): antenowy DVB-S z konwertera twin, ethernetowy z routera oraz HDMI do telewizora. Evobox HD korzysta z oprogramowania z interfejsem graphyne, które dostarcza ADB (Advanced Digital Broadcast), takiego jak w Evobox PVR.

Przy pierwszej konfiguracji ważny jest wybór poprawnego rodzaju konwertera i sprawdzenie poziomu siły oraz jakości sygnału (grafika ekranowa), co pozwala skorygować położenie anteny, aby uzyskać największy sygnał. Dekoder prawie natychmiast wyszukał 304 kanały TV i 10 radiowych. Dokonał także aktualizacji oprogramowania, która trwała najdłużej – ok. 15 min.

Warto przed dołączeniem drugiego dekodera sprawdzić, czy działają serwisy VOD CP Go (zdjęcie 4) i HBO Go (zdjęcie 5), aby mieć pewność, że łącze Wi-Fi będzie działało prawidłowo. W wypadku problemów z sygnałem Wi-Fi (np. buforowanie obrazu) warto sprawdzić poziom sygnału w menu „test połączenia”. Z listy dostępnych sieci Wi-Fi wybiera się właściwą, wprowadzając hasło za pomocą pilota, kursora i wyświetlanej klawiatury. W menu konfiguracji multiroom można sprawdzić dane dołączonego dekodera. Autoryzacja dekoderów w domowej sieci jest automatyczna, nie trzeba korzystać z karty odbiornika dodatkowego, jak to było w poprzedniej wersji multiroomu.

Evobox Lite nie ma wejścia USB i wyjścia optycznego oraz w wyposażeniu kabla HDMI – trzeba go dokupić. Menu w porównaniu z Evobox HD pracuje pod kontrolą oprogramowania znanego z innych dekoderów własnej produkcji (np. HD 6000, HD PVR 7000 itd.). Ma ono mniej funkcji i mniej atrakcyjną grafikę niż w dekoderze głównym. Evobox Lite jedynie ma LED informującą o czterech stanach pracy. Jeżeli wybrana sieć Wi-Fi jest inna niż w Evobox HD, odbiornik nie ma autoryzacji i nie można oglądać programów TV na żywo i serwisów VoD.

Dużą wygodą funkcji multiroom jest możliwość kontynuowania oglądania filmów z serwisu VoD HBO Go od miejsca zatrzymania na pierwszym telewizorze na drugim ekranie. Jakość transmisji sygnału DVB-S kanałów HD z dekodera Evobox HD na ekranie telewizora Ultra HD jest dobra, mimo że obraz jest skalowany. Dodatkową zaletą oprogramowania Evoboxa HD jest to, że nazwa dekodera jest widoczna w menu złączy telewizora. Także pilotem od dekodera jednocześnie był uruchamiany pilot i telewizor. Przy różnych konfiguracjach oglądania, np. różnych filmów serwisów VoD HBO Czy CP Go, obraz był stabilny, nie zauważono problemów z transmisją Wi-Fi. Odtwarzane były filmy z twardego dysku (zdjęcie 6) dołączonego do wejścia USB dekodera Evobox HD, których pliki *.mp4,*.ts i inne widoczne były w katalogu ”Moje pliki”. Dodatkową możliwością jest korzystanie z aplikacji CP Go na tablecie lub komputerze, a więc jest jeszcze możliwość korzystania z filmów VoD w domowej sieci Wi-Fi.

Dekodery

(zdjęcie 1)

Dekodery

(zdjęcie 2)

Dekodery

(zdjęcie 3)

Dekodery

(zdjęcie 4)

Dekodery

(zdjęcie 5)

Dekodery

(zdjęcie 6)

2019-07-01

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket