Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

SHARP

ThermoJet – najoszczędniejsza pralka na rynku!

ThermoJet

Coraz chętniej przeglądamy parametry związane ze zużyciem energii i wody. Przy pralce Sharp ES-GFD8145I5-PL, niejedna osoba ma wrażenie, że roczne zużycie energii wynoszące zaledwie 58 kWh to po prostu… błąd.

Przekonanie to wynika z faktu, że pobór energii w najbardziej oszczędnych modelach oscyluje dziś w granicach 120–150 kWh. Ale to nie jest pomyłka. To jeden z najbardziej intrygujących i innowacyjnych modeli na rynku! Tak znakomite parametry udało się marce Sharp (dystrybucja Vestel) osiągnąć dzięki technice ThermoJet. Podczas, gdy większość standardowych pralek pobiera zimną wodę, która grzana jest dopiero w bębnie, w pralce ES-GFD8145I5-PL z systemem ThermoJet do bębna doprowadzana jest woda już podgrzana. Trafia ona do jego wnętrza przez dwie specjalnie zaprojektowane dysze. Dzięki temu rozwiązaniu oszczędzamy energię i wodę. Istotnie skraca się także czas prania – poszczególne programy trwają znacznie krócej.

Cicha praca

Pralkę wyposażono także w Advanced Inverter Motor – bezszczotkowy silnik inwerterowy, który nie generuje tarcia, a w konsekwencji nie przegrzewa się. Tradycyjny silnik szczotkowy potrzebuje czasu, aby uniknąć przegrzania – jest w stanie obracać bęben maksymalnie 70 proc. czasu pracy, natomiast silnik inwerterowy wykorzystuje 95 proc. czasu pracy na obracanie bębna, z przestojami krótkimi na tyle, aby bęben na chwilę się zatrzymał. Tym sposobem, zastosowanie silnika inwerterowego pozwala na dodatkową oszczędność energii na poziomie 25 proc. z zachowaniem najwyższej efektywności prania.

System ThermoJet w praktyce

System ThermoJet

ThermoJet w modelu ES-GFD8145I5-PL

Co ciekawe, model ten został wyposażony w jeden z najkrótszych cykli prania na świecie, który upora się z małym wsadem w ciągu zaledwie – uwaga – 12 min w temperaturze 30 °C. Roczne zużycie energii, zgodnie z danymi zawartymi na etykiecie efektywności energetycznej pralki ES-GFD8145I5-PL to zaledwie 58 kWh. Wartość ta jest wyznaczana wg norm UE. W praktyce, rzeczywiste zużycie energii będzie zależne od sposobu eksploatacji urządzenia. Nie zmienia to jednak faktu, że wynik, jaki w tych pomiarach osiągnęła pralka Sharpa jest imponujący. Urządzenie zużywa też porównywalnie z innymi pralkami niewiele wody. Rocznie – według danych z etykiety – jest to 7,7 tys. litrów. Model ES-GFD8145I5-PL jest też stosunkowo cichy. Poziom hałasu podczas prania nie powinien przekraczać 53 dB, a podczas wirowania 74 dB. Maksymalna prędkość obrotowa bębna podczas wirowania wynosi 1400 obr./min.

ThermoJet w modelu

Waldemar Pokora – product manager działu AGD w Vestel Poland Sp. z o.o.

Klienci kupujący nową pralkę zazwyczaj kierują się ceną produktu, zakresem regulacji obrotów oraz liczbą programów. Potrzeby dnia codziennego weryfikują te kryteria. W domu, w którym są małe dzieci, pralka pracuje praktycznie codziennie, a my korzystamy z dwóch, trzech programów – tych, które mają temperaturę na poziomie 30–40 °C oraz tych, które wypiorą szybko w nagłych wypadkach. Wówczas istotnym parametrem staje się zużycie energii i wody, ponieważ od tego zależy obciążenie naszego budżetu domowego. Poza tym niskie parametry zużycia są istotne także z punktu widzenia ochrony środowiska. Wprowadzając na rynek pralkę o tak niskim zapotrzebowaniu na energię, chcieliśmy pokazać, że ekonomiczne i ekologiczne podejście do zużycia prądu na co dzień w gospodarstwie domowym jest bardzo łatwe. Biorąc pod uwagę, że przy korzystaniu z programów przeznaczonych do danego typu zabrudzeń nasze urządzenie zużywa 58 kWh, widać, że wymieniając pralkę w klasie A+++ o tej samej masie wsadu, na model z ThermoJetem, jesteśmy w stanie wyprać 3-krotnie więcej, zużywając tyle samo energii (194 kWh to zużycie energii konwencjonalnej pralki Sharp klasy A+++). Oszczędność ES-GFD8145I5-PL będzie widoczna także przy połowie załadunku. Pralka, dzięki EcoLogic, sama wykryje stopień zapełnienia i obniży zużycie energii do 50 proc. Imponująco niskie jest także zużycie wody. Klientom trudno rozpoznać różnice miedzy klasami energetycznymi, a oszczędności większe niż zakładane w A+++ nie są komunikowane na naklejkach energetycznych. W efekcie wychodzą oni z założenia, że pralka jest podobna do innych i nie rozważają zakupu modelu droższego. Wkrótce wchodzą nowe przepisy w Unii Europejskiej, które zmienią podejście do komunikowania energooszczędności urządzenia. Wtedy pralki, które były w klasie A+++ zostaną sklasyfikowane na poziomie D lub E a tylko te z oszczędnością –30 proc., –70 proc. staną się słusznym wyborem.

Waldemar Pokora
2019-07-29

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket