Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

GRZEJNIKI ELEKTRYCZNE

Grzanie w domu i biurze

Grzanie

W chłodniejsze dni przed sezonem grzewczym sięgamy po grzejniki, które pozwalają na utrzymanie w pomieszczeniach odpowiedniej temperatury. Do wyboru mamy różnego rodzaju grzejniki konwekcyjne i promiennikowe.

Z grzejników często korzystamy wtedy, gdy sezon grzewczy nie został jeszcze rozpoczęty lub moc grzejników stałych jest niewystarczająca albo gdy ze względów konstrukcyjnych montaż grzejników jest niemożliwy. Dobrze sprawdzają się także w pomieszczeniach, w których nie ma na stałe instalacji ogrzewania, w warsztatach, sklepach czy małych biurach.

W grzejnikach wykorzystuje się różne sposoby wytwarzania i przekazywania ciepła do nagrzania pomieszania. Najbardziej znane metody przekazywania ciepła to konwekcja i promieniowanie. Grzejniki działające na zasadzie konwekcji, nazywane konwektorami, powodują nagrzewanie i ruch powietrza. Ciepło jest oddawane ścianom, meblom i ludziom. W grzejnikach konwekcyjnych grzałki elektryczne się nagrzewają i ogrzewają powietrze, co pozwala na szybkie dogrzanie pomieszczenia – po odłączeniu od zasilania po kilku chwilach są już całkowicie zimne. Ciepło może być rozprowadzane za pomocą wentylatora lub grawitacyjnie. Wymuszony obieg powietrza sprawia, że powietrze w danym pomieszczeniu stale się miesza, w konsekwencji czego nie powstają tzw. „strefy martwe”, w których gromadzi się wydychany przez domowników dwutlenek węgla. Najpopularniejsze grzejniki konwektorowe to olejowe, ceramiczne oraz termowentylatory. Druga grupa grzejników to promiennikowe, „działające” tak jak Słońce – emitują niewidzialne promieniowanie w podczerwieni, które ogrzewa ściany ludzi, zwierzęta, praktycznie nie ogrzewa powietrza. Są droższe od konwekcyjnych, ale mają wiele zalet. Są przydatne wszędzie tam, gdzie potrzebny jest szybki efekt cieplny i gdzie nie ma stałych źródeł ciepła. Dobrze sprawdzają się na werandach, w ogródkach restauracyjnych, na straganach, w pawilonach handlowych, domkach letniskowych, w obiektach przemysłowych, na stanowiskach pracy i w innych pomieszczeniach – zarówno zamkniętych, jak i otwartych. Komfort cieplny uzyskiwany jest przy znacznie niższej temperaturze otoczenia niż w wypadku innych ogrzewaczy.

Konwekcja

Grzejniki konwektorowe

Stacjonarne grzejniki konwektorowe zawierają w obudowie nagrzewającą się grzałkę lub płytę. Zazwyczaj mają płaski kształt obudowy, mogą stać na podłodze lub być wieszane na ścianie i wystarczy podłączyć je do gniazdka elektrycznego. Najlepsze modele grzejników konwektorowych mają precyzyjną regulację temperatury (termostat) oraz funkcję ochrony przed mrozem (ogrzewanie włącza się, gdy temperatura spadnie w pomieszczeniu poniżej 5 °C). Zaletą lub ich wadą jest zmniejszenie wilgotności powietrza. Zatem jest to bardzo dobre rozwiązanie do dogrzania wilgotnych łazienek oraz pomieszczeń kuchennych. Stosowane w sypialniach mogą powodować wysuszanie powietrza, co jest niekorzystne dla układu oddechowego człowieka. Wadą techniki grzania konwekcyjnego jest unoszenie cząsteczek kurzu, co może być szkodliwe dla alergików.

Grzejnik olejowy „trzyma długo ciepło”

To grzejniki, które warto polecić tym osobom, które cenią urządzenia długo oddające ciepło po wyłączeniu zasilania. Z wyglądu przypominają typowe kaloryfery zbudowane z żeberek, których liczba jest różna w zależności od konkretnego modelu – zazwyczaj od 5 do 11. Od liczby żeberek zależy powierzchnia grzejna. Grzejniki olejowe są ciężkie, ze względu na olej i solidną stalową obudowę mają masę do kilkunastu kilogramów, więc w transporcie pomocne są dwa lub cztery kółka. Są też wersje płaskie, które są lżejsze i mogą być wieszane na ścianie lub stać na podłodze. Olej jest podgrzewany przez grzałki, magazynuje ciepło i nagrzewa ścianki obudowy, a potem długo utrzymuje temperaturę w pomieszczeniu, nawet po wyłączeniu z gniazdka. Wynika to z właściwości oleju, który magazynuje ciepło. Niestety, także wolno się nagrzewa, dlatego też wybierając grzejniki tego typu, należy pamiętać, że dopiero po kilkunastu minutach nagrzewają się w sposób odczuwalny. Mogą mieć wbudowany termostat do regulacji temperatury i przełącznik mocy grzania (np. dwie lub trzy wartości). Najlepsze modele są wyposażone w wyświetlacz LCD do nastawiania parametrów grzania i czasu. Grzałki mogą mieć moc od 600 do 2000 W.

Grzejnik olejowy

Grzejniki z grzałką ceramiczną

Ich element grzewczy wykonany jest z ceramiki, która bardzo dobrze przewodzi ciepło i szybko się nagrzewa, a dzięki bezwładności cieplnej ogrzewa pomieszczenie przez pewien czas po odłączeniu zasilania – a to jest bardzo dużą zaletą tych urządzeń. Stosowane są grzałki składające się z elementu ceramicznego o przekroju kołowym oraz spirali grzewczej umieszczonej na ceramice lub wkłady ceramiczne. Spirala wykonana jest z drutu oporowego, którego parametry dopasowane są do cech urządzenia: zasilania, mocy, napięcia itp. Tego typu konstrukcje stosowane są przeważnie do dogrzewania pomieszczeń. Stacjonarne grzejniki z wkładem ceramicznym nie są zbyt popularnym rozwiązaniem. Istotnym mankamentem produktów ceramicznych jest duży pobór prądu podczas nagrzewania. Wiąże się to oczywiście z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi.

Grzejniki PTC z samoregulacją mocy

Popularność zyskują grzejniki z grzałką PTC (Positive Temperature Coeficient). Zawiera ona polikrystaliczny materiał ceramiczny z tytanianem baru. Dzięki mechanizmowi samoregulacji nadają się do wykorzystania w najróżniejszych rodzajach ogrzewania, bez konieczności stosowania regulatorów i ograniczników temperatury. Mechanizm samoregulacji polega na tym, że kiedy temperatura w zrasta, oporność grzałki P TC również wzrasta, więc tym samym moc maleje. Nie ma wówczas potrzeby stosowania zewnętrznych systemów regulacji i zabezpieczania przed przegrzaniem grzałki PTC. W odróżnieniu od tradycyjnych elementów grzejnych moc grzałki PTC nie jest proporcjonalna do kwadratu napięcia.

Termowentylator Stadler Form Paul – chłodzi i grzeje

Termowentylator Stadler Form Paul z ceramicznym elementem grzejnym PTC ma moc 800 W i 2000 W, dzięki czemu może ogrzewać pomieszczenia o powierzchni 30 i 75 m2 i ma 8 poziomów pracy. System sterowania ogrzewaniem Adaptive Heat (tryb Auto) automatycznie dostosowuje moc grzewczą, aby osiągnąć i utrzymać żądaną temperaturę w sposób efektywny. Docelową temperaturę można zmieniać w zakresie od 1 do 26 °C (lub analogicznych wartości wyrażonych w [°F]) oraz ustawić temperaturę maksymalną („Hi”) na atrakcyjnym „suwakowym” dotykowym panelu. Tryb chłodzenia wyłącza element grzejny, gdy temperatura ustawiona jest na 0 °C. Urządzenie jest ciche – poziom głośności wynosi 30–50 dB(A). W oscylacyjnym trybie pracy urządzenie jest obracane o 90 °C, co umożliwia równomierne schłodzenie lub nagrzanie pomieszczenia. Pilot zdalnego sterowania jest chowany w obudowie. Termowentylator Paul firmy Stadler Form ma certyfikat IP21, czyli jest odporny na rozbryzgi wody. Jego ochrona sprawia, że grzejnik ten nadaje się do stosowania także w łazienkach.

Termowentylator Stadler Form Paul

Termowentylatory – szybkie grzanie

Do szybkiego ogrzewania pomieszczeń służą termowentylatory (farelki), zawierające grzałkę i wentylator, które przypominają w działaniu suszarkę do włosów. Ze względu na swoją budowę oraz zasady działania nie nadają się one do ogrzewania większych powierzchni – zbyt mała jest moc grzałek. Ich zaletą jest mobilność, czyli niewielka obudowa i masa. Uchwyt pozwala przenosić je w różne miejsca, np. do samochodu, i korzystać z nich można w domku letniskowym. Element grzejny jest wykonywany z drutu oporowego nawijanego na karkas, aby zwiększyć jego długość, który przewodząc prąd, nagrzewa się i oddaje ciepło powietrzu. Ruch powietrza wymusza wentylator. Temperaturę ogrzewania zmienia się regulatorem mocy grzałek, a szybkość obiegu powietrza przez zwiększenie prędkości obrotowej wentylatora. Najtańsze termowentylatory mają stałą prędkość wentylatora i dwustopniową regulację mocy, np. 1000 lub 2000 W. Czujnik temperatury wyłącza urządzenie, jeśli się przegrzeje. Innym rzadko spotykanym zabezpieczeniem jest natychmiastowe wyłączenie urządzenia, jeśli się wywróci – ważne w domu z małymi dziećmi. Po wyłączeniu grzałki możemy korzystać tylko z wentylatora i chłodzić pomieszczenie w gorące dni. Wadami termowentylatora są hałas i podnoszenie kurzu, co może szkodzić alergikom. Termowentylatory to niewielkie urządzenia w przystępnej cenie, różnią się kształtem, a także zastosowaniem – obok pokojowych są modele, z których można korzystać np. w łazience.

Grzanie

Grzejnik z WiFi i panelem z hartowanego szkła – Gorenje

Optiheat 2000EWP marki Gorenje ma obudowę o wymiarach 92 × 43 ×24 cm z płaskim białym panelem frontowym wykonanym z hartowanego szkła (czarny w wersji Optiheat 2000GTP). Grzejnik może działać jako wolnostojący lub wiszący na ścianie. Dzięki łączu WiFi i aplikacji na smartfonie można nim sterować z dowolnego miejsca. Zainstalowany w domku na działce może nagrzać pokój przed naszym przyjazdem. Dotykowy panel ma wyświetlacz temperatury, regulator temperatury i czasu. Dwa elementy grzejne o mocy 2 × 1000 W można włączać w zależności od temperatury, jaką chcemy uzyskać, w zakresie od 16 do 40 °C. Timer umożliwia włączenie w ciągu 24 godzin.

Grzejnik z WiFi i panelem z hartowanego szkła

Grzejniki promiennikowe

W domu promieniowanie podczerwone grzeje ludzi, zwierzęta, ściany i meble, a nieznacznie powietrze, które nie traci wilgoci. Dlatego też ciepło emitowane przez urządzenie dociera prawie bez żadnych strat do konkretnego miejsca. Stwarzają wrażenie mocniejszego odczuwania ciepła. Zakumulowane ciepło w ścianach pomieszczenia jest znacznie dłużej oddawane do otoczenia. Eliminuje się problem wilgoci w murach i zapobiega rozwojowi grzybów. Ogrzewacz promiennikowy wytwarza przyjemne i naturalne ciepło. Ponieważ energia przekształca się w ciepło wyłącznie w momencie zetknięcia z ciałem stałym, technikę ogrzewania promiennikowego można wykorzystać zarówno wewnątrz mieszkań, jak i na zewnątrz. Podczerwień to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal od 780 nm do 2 mm. Emituje je każde ciało, co oznacza, że jest całkowicie naturalne, ma także właściwości lecznicze W grzejnikach są wykorzystywane grzałki emitujące fale podczerwieni o różnych długościach i natężeniach promieniowania oraz właściwościach fizycznych. Podczerwień dzieli się na trzy podzakresy: bliska (? = 0,74–2,5 µm), średnią (? = 2,5–50 µm), daleka (? = 50–2000 µm). Fale bliskiej podczerwieni jako jedyne mogą się odbijać od specjalnych reflektorów montowanych w grzejnikach (grzejniki podczerwieni halogenowe), dzięki czemu można je kierować do ogrzewania punktowego. Od długości fali zależy także zasięg oddziaływania promieniowania. Grzejniki halogenowe grzeją na wprost Nazwa odpowiada źródłu ciepła, jakim są wbudowane kwarcowo-halogenowe emitery z włóknem wolframowym napełnione gazem szlachetnym (halogen) rozgrzanym do temperatury ~2200 °C. Ogrzewanie działa natychmiast po włączeniu urządzenia. Grzejnik generuje promienie podczerwone, które nagrzewają przedmioty (i to one oddają ciepło do pomieszczenia). Zasięg grzejników halogenowych nie jest zbyt duży i przeważnie wynosi do 10 m. Ciepło, które promieniuje, trafia bezpośrednio w tym kierunku, w który skierowany jest grzejnik, dlatego nie jest w stanie zwiększyć temperatury w całym pomieszczeniu. Z tej przyczyny grzejniki halogenowe, choć wytwarzają ciepło błyskawicznie, najlepiej nadają się do dogrzewania punktowego, np. kiedy użytkownik przebywa w jednym miejscu, np. na kanapie, i ogląda telewizję czy pracuje przy biurku.

Grzanie

Grzejnik Stadler Form Max o poborze mocy 800 i 1200 W ogrzeje pomieszczenia od 25 do 63 m2, poziom głośności <46 dBA.

Grzejniki podczerwieni panelowe

Produkowane są t akże w formie p anelu zawierającego podstawę, ekran odbijający promieniowanie, żarnik (grzałki), sterownik i hartowaną szybę. Promiennik podczerwieni o mocy 500 W może ogrzać p omieszczenie o powierzchni 6 m2. Przykładowy panel o mocy 400 W ma wymiary 600 × 600 mm i grubość 1 cm. Powieszony na ścianie nie zajmuje miejsca.

Grzejniki hybrydowe

Są też wersje grzejników hybrydowych, łączące techniki ogrzewania podczerwienią oraz ogrzewania opartego na zasadzie konwekcji naturalnej. Urządzenie samo dobierze moc grzewczą potrzebną do ogrzania pomieszczenia do zadanej temperatury i włączy oba elementy grzejne lub tylko jeden – w zależności od potrzeb. Po osiągnięciu ustawionej przez użytkownika temperatury otoczenia automatycznie przejdzie w stan jej utrzymywania i będzie wtedy emitować ciepło w postaci podczerwieni. Zaletą takiego rozwiązania jest natychmiastowe odczucie ciepła wraz z bardzo szybkim wzrostem temperatury otoczenia.

Jak dobrać moc grzejnika?

Aby stworzyć komfortowe warunki cieplne w pomieszczeniu, trzeba ogrzać ściany do temperatury min. 18 °C i powietrze do 20 – 24 °C. Wielkość mocy grzejnika jest zależna od kubatury pokoju i izolacji cieplnej budynku.

Uwaga! Przyjmuje się, że w dobrze zaizolowanym, energooszczędnym budynku mieszkalnym o typowej wysokości pokoju 2,8 m zapotrzebowanie wynosi 85 – 100 W/m2, aby uzyskać temperaturę ok. 20 °C. Oznacza to na przykład, że dobrze izolowanym w pomieszczeniu o powierzchni 20 m2 należy zamontować grzejnik o mocy 1700 – 2000 W.

Jeżeli chcemy uzyskać temperaturę ok. 20 °C w nieocieplonych i słabo zaizolowanych pomieszczeniach, zapotrzebowanie wzrasta do 150 – 200 W/m2. Z punktu widzenia doboru optymalnej ceny do jakości w przeciętnym mieszkaniu najlepsze będą grzejniki konwektorowe lub olejowe, natomiast w półotwartych lub często narażonych na szybką utratę ciepła pomieszczeniach (sklepy, restauracje, magazyny) najlepsze będą grzejniki promiennikowe. Typowa moc grzejników wynosi od 1 do 3 kW. Grzałka może być podzielona na dwie lub trzy sekcje, co umożliwia szybkie zwiększenie lub zmniejszenie mocy. Nie należy ustawiać żadnych przeszkód (meble, grube zasłony) w odległości mniejszej niż 50 cm przed urządzeniem, gdyż zasłonięte grzejniki to 50 proc. straconego ciepła. Wybierając grzejnik do łazienki, chcemy, aby temperatura wynosiła ok. 25 °C, a obudowa musi mieć ochronę przed bryzgami wodnymi IP20.

Grzanie

Ogrzewacz Camry CR 7712 (700 W) z ceramiczną grzałką nagrzewa pomieszczenie do 32 m2 w zakresie od 15 do 30 °C.

Podstawowe parametry grzejników

Przy wyborze grzejnika najczęściej są podawane następujące parametry:

  • Moc pobierana przez grzejnik [W],
  • Zakres temperatur [°C],
  • Powierzchnia ogrzewana [m2],
  • Poziom głośności [dB],
  • Czas timera [h],
  • Wymiary urządzenia [mm],
  • Rodzaj grzałki.

Instalacja grzejników elektrycznych w łazienkach

Wiele grzejników elektrycznych można instalować w łazience, ale należy przestrzegać norm obowiązujących w tym zakresie. Grzejniki instalowane w łazience muszą mieć ochronę obudowy IP 24 lub IP 21 w zależności od źródła wody prysznica czy wanny. Otoczenie wanny lub prysznica w promieniu do 0,6 m i wysokości do 2,5 m dopuszcza montaż urządzeń elektrycznych mających odpowiednie zabezpieczenia i stopień ochrony (CLASSE II, IP24), w dalszych odległościach możliwa jest instalacja grzejników i stopień ochrony (CLASSE I, IP21).

Mininagrzewnica do salonu i łazienki

HL20 Wallo Eldom ze względu na małe gabaryty (9,00 × 14,50 × 17,00 cm) sprawdzi się zarówno w sypialni, salonie, łazience, jak i na wyjeździe. Ogrzeje niewielkie biuro, garaż, domek ogrodowy na działce i przyczepę kempingową. Jest podłączany bezpośrednio do ściennego gniazdka elektrycznego i przeznaczony do szybkiego ogrzewania pomieszczeń o powierzchni do 23 m2. Pracuje cicho, ma dwustopniową regulację mocy nawiewu (moc 400 W), ceramiczny element grzejny oraz termostat, który działa w zakresie temperatury: 15 – 32 °C. Jest też wygodny i bezpieczny w użyciu – ma wyświetlacz LED, funkcję timera (programowanie automatycznego wyłączenia się urządzenia po upływie od 1 do 12 godzin), a także obudowę, która się nie nagrzewa, oraz zabezpieczenia przed przegrzaniem. Działa w pozycji pionowej lub poziomej, a wtyczkę urządzenia można obrócić tak, aby pasowała do danego gniazdka.

Mininagrzewnica

Użyteczne funkcje

Niezależnie od konstrukcji grzejniki mają wspólne cechy użytkowe. Przede wszystkim termostat utrzymujący temperaturę grzejnika o ustalonej wartości. Dokładność termostatu wynosi 2–3 °C. Zasada działania termostatu jest prosta – powoduje on czasowe włączenie i wyłączenie grzejnika. Po osiągnięciu w pomieszczeniu ustawionej na głowicy temperatury zawór termostatyczny wyłącza grzejnik, a gdy temperatura w pomieszczeniu zaczyna spadać, zawór włącza urządzenie ponownie. Grzejnik wyposażony w termostat nie oddaje stale takiej samej ilości ciepła, lecz reguluje to w zależności od istniejących warunków. Równie ważna jest możliwość regulacji intensywności grzania. W zależności od modelu w grzejnikach elektrycznych mówimy o regulacji skokowej lub płynnej. Moc zwiększa się za pomocą pokrętła lub przełącznika, co pozwala na łatwe dostosowanie siły grzania do wielkości pomieszczenia i panującej temperatury. Moc grzejników przenośnych zwykle jest regulowana (stopniowana). Regulacja może być dwu- lub trzystopniowa, na przykład 750/1250/2000 W. Regulacja temperatury może być płynna lub skokowa, zmieniana na dzień czy w nocy. W grzejnikach są też montowane wyłączniki termiczne, chroniące urządzenie przed przegrzaniem. W wyborze funkcji pomocny może być wyświetlacz LCD. Przydatny jest timer, który włączy i wyłączy grzejnik o określonej godzinie od 1 do 12 godzin. W grzejnikach z wentylatorem można zmieniać szybkość obrotową nadmuchu. W domach letniskowych, gdy nie chcemy aby w sezonie jesienno-zimowym temperatura spadała poniżej określonego poziomu przyda się funkcja zapobiegająca „zamarzaniu”, który polega na automatycznym uruchomieniu urządzenia, gdy temperatura spada poniżej nastwionej wartości. Funkcja turbo zapewnia dodatkowy nadmuch w celu szybszej dystrybucji ciepłego powietrza, a specjalne kontrolki informują o pracy urządzenia.

Grzanie

W łazience w strefach 0, 1 i 2 nie można instalować elektrycznych grzejników ze względów bezpieczeństwa.

Uwaga! W szybszym ogrzewaniu powietrza pomocna jest funkcja oscylacji w grzejnikach kolumnowych, która zmienia położenie grzałek o określony kąt.

Pilot umożliwia sterowanie funkcjami grzejnika z fotela. Można zdalnie włączać i wyłączać urządzenie, ustawiać temperaturę i czas włączenia za pomocą timera. Najnowszy sposób sterowania funkcjami to korzystanie z modułu WiFi wbudowanego w „elektronikę” grzejnika i aplikacji na smartfonie. Przykładowo W grzejniku Concept VT5000 można zdalnie obsługiwać urządzenie wykorzystując smartfon. Konfiguracja w sieci polegać będzie na wyszukaniu nadajnika WiFi grzejnika (specjalny przycisk) przez aplikację. Aplikacja umożliwia ustawianie temperatury, timera, dużej lub małej mocy grzania, sprawdzanie aktualnej temperatury pomieszczeniu czy zużycia mocy. Korzystanie z aplikacji to duża wygoda, np. aby grzejnik przed naszym przyjazdem do domku letniskowego nagrzał pomieszczenie. W nowocześniejszych modelach coraz częściej stosuje się dotykowe sterowanie z wyświetlaczem LED, które dodatkowo jest atrakcyjnym i funkcjonalnym elementem wyglądu urządzenia. Dotykowy panel pozwala uruchomić grzejnik, zmienić moc grzania czy ustawienia urządzenia.

Grzanie

Niewielki wentylator PTC Concept VT5000 możemy obsługiwać ręcznie z panelu LED na urządzeniu, pilotem lub smartfonem.

Grzanie

Grzejnik halogenowy z oscylacją – Ravanson

Grzejnik generuje promieniowanie podczerwone, które nagrzewa przedmioty znajdujące się w niewielkiej odległości, i to one oddają ciepło do pomieszczenia. Ogrzewanie działa natychmiast po włączeniu urządzenia. Grzejnik Ravanson HH-01 ma trzy elementy halogenowe, które wytwarzają moc 400, 800 i 1200 W. Pomarańczowy przycisk Power włącza środkową grzałkę, a pozostałe grzałki są włączane za pomocą białych przycisków. Funkcja oscylacji zwiększa zasięg ogrzewania. Wygodna rączka umożliwia przenoszenie grzejnika. W razie przewrócenia zadziała wyłącznik bezpieczeństwa. Wymiary obudowy: 290 × 80 × 500 mm.

Grzejnik halogenowy z oscylacją
2019-07-29

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket