Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

ELEKTROEKO

Październik miesiącem edukacji na temat recyklingu elektrośmieci

Październik miesiącem edukacji

13 października br. już po raz drugi będziemy obchodzić w Polsce Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. Z tej okazji w październiku przeprowadzonych zostanie szereg akcji edukacyjnych skierowanych do konsumentów, mediów, instytucji oraz przedsiębiorców mających na celu propagowanie idei recyklingu elektrośmieci. Oficjalnym organizatorem działań w Polsce jest ElektroEko. Honorowy patronat wydarzeniu przyznali Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Środowiska oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci to inicjatywa WEEE Forum, które zrzesza organizacje odzysku typu not-for-profit z branży elektroodpadów. Z tej okazji na całym świecie w październiku prowadzone są specjalne wydarzenia oraz kampanie w mediach zachęcające do prawidłowego postępowania e-odpadami. Ich głównym celem jest budowanie świadomości wśród konsumentów na temat prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem RTV i AGD. W tym roku do akcji przystąpiło 50 organizacji z 40 krajów z całego świata.

W Polsce Dzień Bez Elektrośmieci będziemy obchodzili po raz drugi. Oficjalnym jego organizatorem w naszym kraju jest organizacja odzysku ElektroEko S.A. działająca przy wsparciu Centrum UNEP GRID-Warszawa. Partnerami wydarzenia jest Związek Cyfrowa Polska – zrzeszający największe w Polsce firmy z branży nowoczesnych technologii oraz APPLiA Polska – związek pracodawców AGD.

Rosnący problem elektrośmieci

Jak się szacuje, w 2018 r. na świecie wytworzono 50 milionów ton elektrośmieci. Połowa z nich to urządzenia osobiste, takie jak komputery, ekrany, smartfony, tablety i telewizory, a pozostała część to większe urządzenia gospodarstwa domowego oraz urządzenia grzewcze i chłodnicze. Z danych ONZ wynika, że rok rocznie tylko 20 proc. elektrośmieci jest poddawana recyklingowi. A 40 milionów ton trafia na składowiska, gdzie są spalane lub przetwarzane w nieprawidłowy sposób. W samej Unii Europejskiej, która uchodzi za lidera w recyklingu elektrośmieci, tylko 35 proc. z nich jest oficjalnie zgłaszane jako zebrane i poddane recyklingowi. – Z jednej strony są to ogromne straty dla środowiska, a z drugiej dla krajowych gospodarek. Bo w ten sposób tracimy niezwykle cenne surowce, które można ponownie wykorzystać oraz uniezależnić się od importu ich spoza kraju – ocenia prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik. I dodaje: – A wiele cennych surowców znajduje się w rzeczach codziennego użytku, jak choćby smartfon czy laptop. Dlatego warto ludziom przypominać, że kupując nowe urządzenie mamy obowiązek pozbyć się starego w sposób legalny. Dotyczy to zarówno małej baterii, żarówki energooszczędnej czy LED, jak również smartfona, suszarki czy pralki i lodówki. Co więcej, za wyrzucenie takiego urządzenia do śmietnika czy np. porzucenia go w lesie grozi grzywna do 5 tysięcy zł.

Z kolei Dyrektor Generalny APPLiA Polska Wojciech Konecki zwraca uwagę, że Polacy bardzo chętnie wymieniają stary sprzęt na nowy. – Firmy z branży AGD produkują rocznie w Polsce ponad 22 miliony sztuk sprzętu. Tylko w ubiegłym roku Polacy kupili produkty AGD za ponad 10 miliardów zł. A to oznacza, że rośnie też liczba zużytego sprzętu, z którym przecież trzeba coś zrobić –  mówi Wojciech Konecki. Podkreśla, że właśnie takimi akcjami, jak Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci, należy nagłaśniać problem niewłaściwego zagospodarowywania e-odpadów oraz edukować społeczeństwo w tym zakresie. – Oprócz ogromnych pieniędzy, które dzięki recyklingowi zostaną w naszym kraju, prawidłowe postępowanie z elektrośmieciami będzie miało także wpływ na środowisko, które jest bezcenne – dodaje Dyrektor Generalny APPLiA Polska.

Więcej informacji na temat Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci i wydarzeń z nim związanych można znaleźć na www.dzienbezelektrosmieci.pl

Źródło: informacja prasowa.

2019-09-18

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket