Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

TELEWIZORY

Telewizory Ultra HD do 3000 zł

Telewizory Ultra HD

Rozpoczął się jesienny sezon sprzedaży telewizorów. Modele Ultra HD zdominowały rynek, najwięcej ich sprzedaje się w cenie do 3000 zł. W sklepach są jeszcze modele z 2018 r. i tegoroczne nowości.

Telewizory Ultra HD mają zróżnicowaną konstrukcję, przy ich wyborze trzeba sprawdzić parametry techniczne i funkcje, ponieważ mogą się różnić znacznie. Ma to swoje odzwierciedlenie w cenie telewizora. Wspólną cechą wyświetlaczy telewizorów Ultra HD jest liczba pikseli, która wynosi 3840 × 2160, cztery razy większej niż Full HD (1920 × 1080 px). W cenie do 3000 zł oferowane są telewizory o przekątnych od 43 cali, nawet 65 cali. Najtańsze wyświetlacze i podstawowe funkcje znajdziemy w telewizorach takich marek jak Skymaster, Kruger&Matz, Manta, Blaupunkt, lepsze wyposażenie i funkcje reprezentują marki: Hitachi, JVC, LG, Philips, Toshiba, Sharp, Panasonic, Sony, Samsung, TCL. Największa oferta telewizorów jest w dużych sieciach handlowych RTV. Producenci przygotowują nawet specjalne modele dla wybranych sieci, tak jest np. z telewizorami marki JVC, których najnowsze modele będą sprzedawane tylko w sklepach sieci Media Expert.

Telewizory Ultra HD

Najnowszy telewizor Toshiba 55UL3A63DB ma system HDR Dolby Vision i głośniki marki Onkyo.

Kupujemy telewizor 4K do 3000 zł

Wybór telewizora Ultra HD jest bardziej skomplikowany niż Full HD, a to ze względu na zróżnicowanie konstrukcji wyświetlaczy. Do wyboru mamy już trzy rodzaje wyświetlaczy Ultra HD:

  • zwykłe wyświetlacze Ultra HD, które jedynie mają ekran o rozdzielczości zwiększonej do 4K, czyli 3840 × 2160 px, i podstawowe układy przetwarzania obrazu,
  • ze zwiększonym zakresem odtwarzania kolorów (Wide Color Gamut),
  • z Wide Color Gamut i zwiększoną dynamiką obrazu (HDR).

Podstawowe wyświetlacze Ultra HD

W telewizorach klasy podstawowej ze zwykłymi wyświetlaczami Ultra HD najczęściej są stosowane dwa rodzaje matryc: VA i IPS. Według testów matryce VA mają lepszy kontrast, poziom czerni, ostrość. Na zakup telewizora z matrycą VA powinny decydować się osoby, które lubią oglądać telewizję tak jak w kinie, w mocno zaciemnionym pokoju. W wypadku dynamicznego ruchu obiektu na ekranie jego ostrość (brak smużenia) jest zależna nie tylko od matrycy, ale także skuteczności działania układów eliminujących smużenie. Matryca VA jest polecana oglądającym transmisje sportowe i filmy akcji. Zdecydowane większe kąty odtwarzania obrazu bez pogorszenia kontrastu, jasności i barw mają matryce IPS. Najlepsze telewizory IPS z podświetleniem Direct LED (z miejscowym wygaszaniem) będą miały kontrast porównywalny z matrycami VA. W praktyce oznacza to, że warto kupować taki telewizor, jeżeli oglądamy telewizję całą rodziną. Matryce mogą mieć różną grubość, najcieńsze nazywane są slim. Nie wpływa to na jakość obrazu, jedynie na wygląd telewizora. Jest to wizytówką możliwości technologicznych firmy.

Telewizory Ultra HD

W tegorocznych telewizorach Android TV marki TCL serii EP64, EP66 jest funkcja HDR i Google Asystent.

Szeroka przestrzeń barw – Wide Color Gamut

W telewizorach ubiegłorocznych do 3000 zł możemy znaleźć telewizory z wyświetlaczami wyższej klasy, które odtwarzają szerszą paletę barw. Uzyskuje się to na dwa sposoby – stosując podświetlenie ze specjalną warstwą z kropkami kwantowymi, stosowaną w wyświetlaczach QLED (TCL, Samsung) i Nano- Cell LED (LG), lub LED-y ze specjalnymi luminoforami o większym zakresie kolorów oraz wyświetlacze OLED. Niestety za najtańszy telewizor OLED trzeba zapłacić ok. 6000 zł. W wyświetlaczach QLED, zmieniając konstrukcję podświetlenia w wyświetlaczu i sposób jego sterowania, otrzymuje się poszerzony zakres kolorów i zwiększenie jasności i kontrastu obrazu. W tym celu jest konieczne wytworzenie białego światła o większym spektrum barw, szczególnie zieleni i czerwieni. Tak jak w zwykłym telewizorze LCD LED źródłem światła są LED-y (zamiast białych są niebieskie). W wyświetlaczu QLED oddzielna warstwa w postaci folii zawiera mieszaninę kropek kwantowych (nanokryształy), emitujących zielone i czerwone światło w momencie oświetlenia ich światłem niebieskim. W wyniku mieszania się ich światła ze światłem niebieskim cała warstwa świeci światłem białym o znacznie większym zakresie barw (charakterystyce widmowej), czyli zawierającym więcej kolorów. Białe światło przechodzi przez filtry RGB poszczególnych subpikseli szczególnych punktu obrazowego. Utworzone w ten sposób barwy mają znacznie większy zakres, wzbogacony o lepsze odtwarzanie czerwieni i zieleni. Jak duże są zmiany w przestrzeni kolorów? Najlepiej opisują je wykresy przestrzeni kolorów odtwarzanych przez wyświetlacz. Zakres odwzorowania kolorów określa się za pomocą pomiarów fotometrycznych i porównuje na wykresach przestrzeni kolorów zgodnych z określonymi normami dla obrazu TV. Najpopularniejsze normy to Rec. 709, DCI-P3 i Rec. 2020. Dotychczas odtwarzanie kolorów w telewizorach powinno być zgodne z normą Rec. 709, która odpowiada 35 proc. możliwości naszego wzroku. Nowa norma – Rec. 2020 zakłada odtwarzanie na poziomie 75 proc. naszego wzroku. Przestrzeń kolorów DCI-P3 jest większa niż Rec. 709, ale mniejsza niż Rec. 2020 i została opracowana przez Hollywood Studios do stosowania w projektorach kina cyfrowego. Najlepsze wyświetlacze LCD z kropkami kwantowym osiągają ok. 80–90 proc. normy Rec. 2020. Należy nie zapominać, że źródło sygnału musi mieć także większy zakres barw niż dotychczas. Odczucia subiektywne widzów mogą być różne, w zależności od indywidualnej wrażliwości wzroku na kolory.

Telewizory Ultra HD

W serii telewizorów Hitachi 43HAK6150 z Android TV są Asystent Google i funkcja Chromecast.

HDR – jasność obrazu na nowym poziomie

W wymaganiach dotyczących jakości obrazu w telewizorach Ultra HD przewiduje się dodatkową poprawę szczegółowości obrazu przez zwiększenie jego dynamiki (High Dynamic Range). W praktyce oznacza to zwiększenie jasności obrazu w ściśle określonych miejscach. Aby tego dokonać, potrzebne są do podświetlenia LED-y o jasności od 600 do 1000 nt (nitów) i sterowanie impulsowe, aby w impulsie osiągnąć 1000 nt. Należy mieć świadomość, że w telewizorach do 3000 zł, efekty HDR będą słabo zauważalne, a to z powodu podświetlenia LED, którego jasność jest mniejsza ok. 350 nit. Aby zobaczyć zwiększoną dynamikę obrazu, np. rozbłyski wybuchów telewizor musi być wyposażony w układy dekodujące sygnał HDR. Do najpopularniejszych należą standardy HDR: HDR10/10+, HLG i Dolby Vision.

Telewizory Ultra HD

Samsung UE55RU7172 jest kompatybilny z systemem Alexa.

Elektronika w telewizorach

Każdy wyświetlacz o dużej rozdzielczości jest wyposażony w procesor obrazu, jednak tylko najlepsze procesory przetwarzają sygnały wideo tak, aby mogły zachować wszystkie niuanse i detale zawarte w materiale źródłowym, żeby obraz był najlepszej jakości. Ze względu na technikę Ultra HD i funkcje smart zwiększają się wymagania dotyczące mocy obliczeniowej procesorów. Liczba rdzeni jest zależna od liczby zadań, jakie mają wykonywać. W tańszych telewizorach procesory mają dwa lub cztery rdzenie. Procesor obrazu przetwarza także wszystkie sygnały wideo do nominalnej rozdzielczości wyświetlacza (skalowanie obrazu), realizuje funkcje poprawiające jakość obrazu, usuwa zniekształcenia spowodowane konwersją i przesyłaniem sygnału. Każda z firm ma własne układy przetwarzania sygnału TV na obraz i poprawy jego jakości. Warto sprawdzić ich skuteczność działania. Telewizory do 3000 zł mają mniej układów do poprawy jakości obrazu.

Funkcje związane z przetwarzaniem obrazu

Aby uzyskać bardzo dobry obraz 4K, telewizor musi mieć odpowiednie dekodery sygnału 4K, a sam sygnał powinien być dostarczony do określonych wejść. Najpopularniejsze źródła, jak telewizja DVB-T czy satelitarna DVB-S oraz odtwarzacz Blu-ray, dostarczają materiał wideo SD i HD, co wymaga jego skalowania do 4K. Od zastosowanych układów scalonych i algorytmów skalowania będą zależeć jakość obrazu, jego szczegółowość, ostrość, kolory. Odtwarzanie scen dynamicznych wymaga maksymalnej mocy obliczeniowej zastosowanych procesorów. W wypadku tych źródeł warto ocenić przeskalowany obraz na telewizorach różnych producentów, aby wybrać najlepszy.

Telewizory Ultra HD

Najnowszy telewizory marki Sharp z serii BL5EA z Android TV o przekątnej 65 cali można kupić w cenie do 3000 zł.

Telewizory 50 i 100 Hz

Częstotliwość odświeżania obrazu ma zasadniczy wpływ na szczegółowość obrazu szybko poruszających się obiektów np. w filmach czy scenach sportowych. Sygnał telewizyjny jest nadawany z częstotliwością 50 Hz. W droższych telewizorach częstotliwość odświeżania obraz może wynosić 100 Hz i dzięki upłynniaczom obrazu można poprawić płynność obrazu. Kontury np. piłki są wtedy wyraźne pozbawione smużenia, brak pojawiających się pikseli. Telewizorów 100 Hz powinni szukać wielbiciele kina akcji i sportowych transmisji.

Tunery TV

Największą liczbę kanałów TV w telewizorze dostarczają tunery TV DVB-S2. Niestety większość kanałów 4K z satelity jest kodowana. Do oglądania należy wybierać kanały HD, których obraz po skalowaniu do 4K będzie do zaakceptowania. Osoby, które kanały TV na żywo chcą oglądać przy pomocy anteny naziemnej powinny wybrać telewizor z tunerem DVB-T/T2, Planuje się za kilka lat przejście na DVB-T2, uniknie się wtedy konieczności kupowania oddzielnego odbiornika DVB-T2. Należy mieć świadomość, że nawet 50 Hz telewizory będą miały dobry obraz, jeżeli dostarczymy filmy z dobrego źródła: odtwarzacza Blu-ray 4K, serwisów VoD z filmami 4K HDR, czy z dekoderów platform cyfrowych Canal+ czy Cyfrowego Polsatu.

Telewizory Ultra HD
Telewizory Ultra HD

W serii telewizorów E68 marki TCL wyświetlacz ma poszerzony zakres kolorów i dekoder dźwięku Dolby Atmos oraz asystenta Google.

Menu telewizora – różne w zależności od producenta

Klienci, którzy mniejszą wagę przywiązują do szczegółów w obrazie, a chcą korzystać z funkcji smart, powinni zwrócić uwagę na menu użytkownika. Dostęp do wielu mediów znacznie skomplikował obsługę telewizora. Menu telewizora tworzy się w oparciu o system operacyjny, nazywany także platformą. Jego wygląd różni w zależności od producenta telewizorów. Za najbardziej funkcjonale są uważane platformy Tizen – Samsunga i webOS – LG. Znając swoje preferencje dotyczące korzystania z różnych mediów, warto sprawdzić, jak wygląda menu użytkownika i zarządzanie nim w telewizorze, jak szybko pojawia się obraz na ekranie telewizora, jak szybko następuje przełączanie źródeł zewnętrznych multimediów, kanałów TV, uruchamianie aplikacji, sterowanie pilotem i komendami głosowymi, jak zorganizowano współpracę z urządzeniami mobilnymi, jak stabilna jest przeglądarka WWW. Skorzystaj z asystenta głosowego. Sprawdź ile jest serwisów VoD.

Tablet lub smartfon zamiast pilota

Ułatwieniem dla obsługującego telewizor, są aplikacje na tablety i smartfony do jego obsługi. Posiadacze smartfonów i tabletów po zaopatrzeniu swoich urządzeń w odpowiednie aplikacje mogą z ich pomocą sterować swoimi telewizorami. Po instalacji wystarczy wybrać telewizor z listy dostępnych urządzeń i nawiązać połączenie. Komunikacja między telewizorem i smartfonem pozwala także, na wyświetlenie listy i wybieranie kanałów TV, zmianę głośności, jak również grupy ulubionych stacji.

Telewizory Ultra HD

Telewizor Wegavision UHD49A marki Nordmende ma funkcje smart TV i potrójny tuner.

Telewizory z Android TV

Popularność zyskuje platforma Android TV Google. Korzystają z niej takie marki jak Philips, Sony, TCL. W tym roku telewizory z Androidem TV wzbogacą ofertę takich marek jak Sharp, Hitachi, Toshiba, JVC. Te marki zaoferują telewizory, ze średniej półki. Dzięki Androidowi we wszystkich telewizorach są te same aplikacje Google, lecz producenci dodają także własne, np. polskie serwisy VoD. Po wejściu do sklepu Google Play są widoczne tylko aplikacje dostosowane do telewizora: muzyka, filmy, gry. Wyszukiwanie głosowe ma ułatwiać znalezienie interesujących treści. Telewizor staje się także konsolą do gier.

Sterowanie głosowe

Popularność zyskuje obsługa telewizora i asystenci głosowi, którzy znajdą się także w najnowszych telewizorach, które pojawią się jesienią w sklepach. Za pomocą sterowania głosowego przez mikrofon w pilocie można łatwo włączyć lub wyłączyć odbiornik TV, zmienić kanał, zwiększyć lub zmniejszyć głośność, włączyć wybraną aplikację lub przeszukiwać sieć internetową. Asystenci głosowi: Google Asystent i Amazon są także w telewizorach ze średniej półki. Obsługa głosowa staje się coraz lepsza, a to z powodu stosowania sztucznej inteligencji. Wyszukiwanie informacji staje się coraz skuteczniejsze, ponieważ asystent ma zdolność uczenia się i rozumie kontekst słów. Im więcej wydajemy poleceń, tym jest on „mądrzejszy”, a jego odpowiedzi są bardziej prawidłowe. Po włączeniu przycisku aktywującego mikrofon można wypowiadać hasła do wyszukiwania treści w Internecie lub komendy do obsługi telewizora. Dotychczasowe wyszukiwanie było jednokierunkowe – wypowiadane słowa były widoczne na ekranie w postaci tekstu, teraz telewizor potrafi odpowiadać głosowo. W domu można w ten sposób kontrolować pracę wielu urządzeń, co pomaga domownikom w ich obsłudze. Rozwiązania sztucznej inteligencji spowodowały, że asystent rozumie kontekst kierowanych do niego wypowiedzi i potrafi odpowiadać głosowo, a nie wyświetlając na ekranie smartfona lub telewizora linki do stron w Internecie. Użytkownik może wydawać polecenia, takie jak „znajdź ścieżkę dźwiękową tego filmu” lub „wyłącz telewizor po zakończeniu tego programu” bez konieczności powtarzania jego tytułu lub podawania określonej godziny.

Telewizory Ultra HD

Telewizor JVC LED LT-55VU63K z Wi-Fi ma na pilocie specjalny przycisk do serwisu Netflix.

Systemy dźwiękowe w telewizorach

Duże znaczenie dla odtwarzanego obrazu ma dźwięk, który wyzwala w widzach dodatkowe emocje. W najtańszych rozwiązaniach do jego odtwarzania służą dwa niewielkie głośniki, które nie mogą być źródłem dobrego dźwięku. W takim wypadku najlepiej kupić soundbar. Osobom, które nie chcą instalować soundbara, można polecić telewizory z dobrymi systemami głośnikowymi – opracowanymi przez znane firmy, takie jak Harman Kardon, Onkyo, JBL. Pełnowymiarowe głośniki średnio i wysokotonowe są umieszczone z boku telewizora lub pod nim, do tego może być wbudowany subwoofer. Podstawowymi systemami dekodowania dźwięku w telewizorach są, Dolby Digital i Dolby Digital Plus (E-AC-3 – Enhanced Audio Compression-3), związane z telewizją DVB-T. Dolby Digital Plus charakteryzuje się większą niż AC-3 wartością bitrate (przepływności bitowej), co wpływa na poprawę jakości dźwięku i umożliwia przesyłanie większej liczby kanałów audio (w tym obsługę standardu 7.1). Telewizory droższe mogą odtwarzać dźwięk DTS z wejść HDMI. Popularność zyskuje system Dolby Atmos, wymagający zakupienia przeznaczonego do niego subwoofera.

2019-11-12

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket