Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

DYSKI SSD/HDD

Zastosowanie i rodzaje nośników pamięci

Zastosowanie i rodzaje

Ostatnie lata to prawdziwa rewolucja w dziedzinie nośników pamięci. Dyski SSD cieszą się coraz większą popularnością, która wynika z ich wydajności oraz coraz korzystniejszych cen. Te ostatnie zawdzięczamy nowoczesnym metodom produkcji oraz nowym typom komórek.

Dyski twarde jednak nie składają broni. Wciąż cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza jako nośniki przenośne czy tam, gdzie niezbędne są duże pojemności. Pomimo redukcji cen SSD wciąż są one droższe w przeliczeniu na 1 GB niż HDD.

SSD a HDD – różnice

Podstawowa różnica między dyskami SSD a HDD to rodzaj nośnika, na którym zapisywane są dane. Dysk twardy jest nośnikiem magnetycznym. W jego obudowie są zamknięte talerz lub zespół talerzy pokrytych nośnikiem magnetycznym oraz głowice elektromagnetyczne. Podczas spoczynku głowice stykają się z talerzem. Jednak gdy talerze zaczynają wirować, głowice zapisują na nich oraz odczytują z nich dane, a siła aerodynamiczna stabilizuje odległość między talerzami a głowicą. Obudowa dysku ochrania go przed zanieczyszczeniami takimi jak kurz czy para wodna oraz innymi. Jakiekolwiek zanieczyszczenie talerzy lub głowicy może zakończyć się awarią urządzenia – głowica uszkadza talerz i ściera z niego warstwę magnetyczną. Z tego też powodu dyski są wrażliwe na wstrząsy i upadki. Dyski SSD są budowane w oparciu na pamięci flash. Główna zaletą jest więc brak jakichkolwiek elementów mechanicznych. Niesie to ze sobą takie udogodnienia jak znacznie zwiększona odporność na wstrząsy i uderzenia oraz większe szybkości przesyłu danych. Dysk taki, gdy zostanie umieszczony w specjalnej obudowie pochłaniającej wibracje, może także wytrzymać uderzenia, które tradycyjny dysk twardy doprowadziłyby do awarii.

Zastosowanie i rodzaje

Samsung SSD X5

Zastosowanie i rodzaje

Silicon Power Ace A55 512 GB

Zastosowanie i rodzaje

Silicon Power Bolt B80 480 GB

Dyski SSD – rodzaje komórek pamięci

Typowe układy pamięci wykorzystywane w dyskach SSD to SLC (single level cell), MLC (multi level cell), TLC (triple level cell) oraz QLC (quad level cell). Pamięci SLC pozwalają na zapisanie jednego bita w pojedynczej komórce pamięci. Jest to rozwiązanie najtrwalsze i najwydajniejsze oraz najdroższe. Stąd też stosowanie tego typu nośników w użytku profesjonalnym, np. serwerach. Pamięć SLC jest również używana jako pamięć podręczna w dyskach konsumenckich. Pamięci MLC w pojedynczej komórce mogą zapisać dwa bity. Stosuje się je więc w dyskach z półki wyższej i średniej. Z kolei pamięć TLC może zapisywać trzy bity w pojedynczej komórce. Nośniki wykorzystujące TLC są również przystępne cenowo. Kolejnym rozwinięciem są pamięci typu QLC, które w jednej komórce zapisują cztery bity. Względem TLC zyskujemy więc o 33 proc. danych więcej na jednej komórce. Każdy kolejny typ komórki cechuje się jednak zmniejszeniem trwałości, czyli liczby cykli zapisu. Oznacza to, że dane na komórce TLC zapiszemy większa liczbę razy niż na QLC, zanim się ona zużyje. W obawie o trwałość dysków nie wszyscy producenci w ofercie mają nośniki z tego typu komórkami. Jednak w miarę rozwoju i dopracowywania tej techniki można przypuszczać ze ich liczba będzie zwiększać się.

Zastosowanie i rodzaje
Zastosowanie i rodzaje
Zastosowanie i rodzaje

Silicon Power klientom proponuje m.in. ekonomiczne i wydajne dyski SSD Ace A55 oraz P34A80, który wykorzystuje interfejsy PCI-Express oraz NVME. Do przechowywania danych warto wybrać wzmocniony dysk twardy Armor A60.

Pamięci 3D NAND

Tradycyjne kości NAND składają się komórek pamięci umieszczonych w jednej, poziomej płaszczyźnie. W celu powiększenia pojemności należy, oczywiście, wykorzystać więcej komórek. Teoretycznie można po prostu umieścić je na większej powierzchni, w praktyce jednak nie jest to możliwe z uwagi na większe koszty oraz ograniczenia w wymiarach urządzeń. Można więc umieścić komórki bliżej siebie, z tym że również ta metoda ma swoje granice i może nas narazić na ryzyko utraty danych. Rozwiązaniem tego problemu są pamięci 3D NAND, zwane również V NAND, w których komórki pamięci można układać warstwami. Obecnie stosuje się pamięci 3D NAND zbudowane z 32, 48, 64, 72, a nawet 96 warstw. Technika ta przynosi same korzyści. Oprócz zwiększenia pojemność wzrosły również szybkość oraz trwałość komórek (również dzięki coraz skuteczniejszym i lepszym kontrolerom w dyskach SSD), a także efektywność energetyczna. Zredukowano również koszty. Wykorzystanie pamięci 3D NAND można w prosty sposób porównać do budowy piętrowych budynków, dzięki którym na działce o mniejszej powierzchni możemy stworzyć np. więcej przestrzeni biurowej. Podobnie jak tradycyjne pamięci NAND, tak i te występują w wersji SLC, MLC, TLC i QLC, które pozwolą na zapis czterech bitów w pojedynczej komórce pamięci. Obecnie pamięci 3D NAND są powszechnie stosowane w nośnikach i urządzeniach, a ich udział będzie tylko rósł za sprawą ciągłego rozwoju tej techniki przez producentów. Jest to również dobra informacja dla klientów, ponieważ rozwiązanie to oznacza korzystniejszy stosunek ceny do gigabajta pojemności. W przyszłości spodziewać się możemy również pamięci określanych jako 4D NAND oraz zwiększania liczby warstw.

Zastosowanie i rodzaje
Zastosowanie i rodzaje

Przy pomocy dysku SSD możemy łatwo tchnąć drugie życie w nasz stary komputer stacjonarny lub laptop.

Dane w stylowej obudowie Silicon Power B75 Pro

Dysk B75 Pro marki Silicon Power dostępny jest w wersjach o pojemności od 256 GB do 2 TB. Wygląd eleganckiej aluminiowej obudowy jest zainspirowany lotnictwem. Producent zastosował interfejs USB 3.2 gen 2 z wtykiem USB-C, dzięki czemu dysk łatwo podłączymy do wszystkich nowych komputerów i urządzeń mobilnych. Oferowane transfery to 520 i 420 MB/s odpowiednio dla odczytu i zapisu danych. Z grubością obudowy 12,2 mm Bolt B75 Pro jest odporny na wstrząsy oraz upadki nawet z wysokości do 122 cm (test opadania MIL-STD 810G 516.7 procedura IV). Wykonano go z lekkiego materiału. Jest też odporny na temperaturę i uderzenia. W zestawie znajdują się dwa przewody szybkiego ładowania USB 3.2 (typ-C do typ-C i typ-C do typ-A).

Dane w stylowej obudowie
Zastosowanie i rodzaje

Dysk przenośny SSD czy HDD?

Obecnie na rynku znajdziemy przenośne dyski SSD i HDD. Który z nich wybrać? Przewagą HDD jest, oczywiście, korzystniejsza cena w przzeliczeniu na 1 GB. Tego typu dysków wciąż warto się trzymać, jeśli potrzebujemy przechować dużą ilość danych na jeszcze jednym nośniku, który będzie używany i transportowany okazyjnie. W tym segmencie HDD wciąż nie ma konkurencji. Nośniki SSD będą miały mniejszą pojemność w tej samej cenie, jednak oferują większą wydajność, a ich konstrukcja nie ma elementów mechanicznych, dlatego są odporniejsze na uszkodzenia i wstrząsy powstałe w trakcie przenoszenia. Większości użytkowników można tu polecić tradycyjne dyski wykorzystujące interfejs USB 3.2 gen 1. Jeśli niezbędna jest dla nas największa możliwa wydajność również w wersji przenośnej, to warto rozważyć dysk SSD wykorzystujący magistralę PCI-Express. To przydatne rozwiązanie dla osób, które w terenie pracują na dużych plikach, bowiem osiągane transfery to nawet niemal 3000 MB/s. Dyski takie wykorzystują interfejs Thunderbolt lub USB 3.2 gen 2x2.

Dysk do zadań ekstremalnych

Zarówno producenci przenośnych dysków SSD, jak i HDD proponują modele dostępne we wzmocnionych obudowach. Spełniają one nierzadko normę IP oraz są odporne na upadki. Najczęściej wykonane są z metalu lub tworzyw o zwiększonej trwałości. To dobra propozycja, jeśli pracujemy w warunkach, w których tradycyjny dysk przenośny mógłby łatwo zostać uszkodzony. Należy pamiętać, że pomimo wzmocnionej obudowy w przenośnych HDD wciąż znajdują się elementy mechaniczne. Jeśli taki dysk upadnie podczas pracy, to względem SSD jest zwiększone prawdopodobieństwo, że mimo wszystko zostanie uszkodzony.

Zastosowanie i rodzaje

Szybki dysk SSD Transcend E350C ma wzmocnioną obudowę. Jest dobrym wyborem np. dla fotografów pracujących w terenie.

SSD w kompaktowej formie – dyski Transcend ESD230C i ESD240C

Dostępne w stylowych obudowach dyski SSD marki Transcend mają pojemność od 120 do 960 GB. Prędkość zapisu danych to do 460 MB/s, a odczytu do 520 MB/s. Wyposażono w je w interfejs USB 3.1 gen 2, a w zestawie znajdziemy zarówno przewód zakończony obustronnie wtykiem USB-C, jak i USB-A. Podłączymy je więc bez problemu zarówno do smartfona, jak i np. konsoli do gier. Dyski są dobrym wyborem dla mobilnych profesjonalistów, którzy poszukują wytrzymałych nośników do wykorzystania w codziennej pracy. Dołączone oprogramowanie Transcend Elite pozwala m.in. na zaszyfrowanie gromadzonych plików.

SSD w kompaktowej formie
Zastosowanie i rodzaje

Interfejs USB

Uniwersalna magistrala szeregowa (Universal Serial Bus) to powszechnie znany port komunikacyjny. Jeśli stwierdzimy, że przez USB można podłączyć wszystko, to prawdopodobnie niewiele się pomylimy. Klawiatury, myszy, chłodzące wiatraczki, lampki, czytniki kart pamięci, pendrive’y, drukarki i wiele, wiele innych – te wszystkie urządzenia wykorzystują ten standard komunikacji z komputerem. USB występuje w kilku wersjach:

  • 2.0 – to najpowszechniej spotykany standard, według którego specyfikacji urządzenia mogą pracować z szybkością do 480 Mbit/s. W rzeczywistości jednak zależy to od urządzenia. Jest w pełni kompatybilny wstecz;
  • 3.2 gen 1 – maksymalna przepustowość dla urządzeń z nią zgodnych to 5 GBit/s. Jest w pełni zgodna ze standardami 2.0 oraz 1.1. Zdobywa coraz większą popularność, jednak ciągle nie jest dostępna chociażby w budżetowych notebookach czy płytach głównych. Wcześniej standard ten określano jako USB 3.0, zwany jest również SuperSpeed USB;
  • 3.2 gen 2 – maksymalna szybkość transferu to 10 Gbit/s. Wcześniej nazywany był USB 3.1 lub USB 3.1 gen 2. Marketingowo określa się go również jako SuperSpeed USB 10 Gbps;
  • USB 3.2 gen 2x2 – to nowy standard, dostępny tylko na wtyku USB-C. Pozwala na osiągnięcie przepustowości nawet 20 Gbit/s. Zwany jest również SuperSpeed USB 20Gbps.

Jak już wspomnieliśmy, USB jest niezwykle popularnym standardem. Złącze to jest wykorzystywane we wszystkich nośnikach (oprócz oczywiście kart pamięci), począwszy od pendrive’ów, na dyskach twardych kończąc. Obecnie w większości nośników wykorzystywane jest przynajmniej złącze USB w wersji 3.2. Od wprowadzenia standardu USB-C jest ono szeroko stosowane w różnych urządzeniach.

Zastosowanie i rodzaje

Silicon Power P34A80 512 GB

Złącze Thunderbolt

Złącze Thunderbolt jest często stosowane w komputerach Apple oraz wyższej klasy komputerach przenośnych i płytach głównych. Jego teoretyczna przepustowość sięga nawet 100 Gbit/s. Za pośrednictwem złącza Thunderbolt można oprócz danych przesyłać również obraz i dźwięk. Pozwala także na podłączanie monitorów czy kart rozszerzeń. Thunderbolt 3 wykorzystuje wtyki USB-C i oferuje przepustowość na poziomie 40 Gbit/s, co znacznie wpłynęło na jego popularyzację. Złącze to jest wykorzystywane w dyskach z wyższej półki. (na zdjęciu poniżej: Transcend SSD230S)

 

Złącze

SSD w komputerze – złącza

Brak elementów ruchomych pozwala producentom dysków SSD na zastosowanie różnej formy produktów. W praktyce obecnie na rynku dostępne są dyski 2,5-calowe dla złącza SATA 3 oraz kompaktowe M.2. Dyski 2,5-calowe cieszą się duża popularnością ze względu na powszechność złącza SATA. Przy ich pomocy przyspieszymy starszego laptopa lub peceta. Interfejs SATA oferuje przepustowość maksymalnie 6 Gbit/s, co jest niewystarczające dla wielu nowych dysków. Dlatego obecnie w nowych komputerach powszechnie stosowane jest złącze M.2, najczęściej w wersji 2280. Dyski w tym standardzie mogą wykorzystywać magistralę PCI Express oraz protokół NVME. Pozwala to na osiągnięcie znacznie lepszych transferów. W praktyce nowoczesne nośniki tego typu przekraczają prędkość zapisu nawet 3000 MB/s. Jeśli wiec nasz komputer ma taką możliwość, warto postawić na SSD typu M.2. (na zdjęciu poniżej: Transcend MTE220S)

SSD w komputerze
2019-11-12

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket