Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

LG

Telewizory LG OLED ThinQ AI

Telewizory LG OLED

Firma LG lider w produkcji telewizorów z wyświetlaczem OLED oferuje odbiorniki TV oparte na platformie sztucznej inteligencji ThinQ AI. Najnowsze modele serii Z9, W9, E9, C9, B9 LG OLED ThinQ AI charakteryzują się doskonałym obrazem i dźwiękiem oraz łatwością obsługi dzięki asystentom głosowym w języku polskim. 

W telewizorach OLED zostały wprowadzone najnowsze rozwiązania sztucznej inteligencji AI Machine Learning (maszynowego uczenia) i wyższego poziomu Deep Learning (głębokiego uczenia) wykorzystywane nie tylko do obsługi telewizora i wyszukiwania treści w internecie, ale także do przetwarzania obrazu i dźwięku. Dla użytkownika najważniejszą zaletą i wygodą z zastosowania sztucznej inteligencji jest możliwość prowadzenia dialogu z telewizorem w języku polskim, a nie wydawanie prostych komend.

LG ThinQ AI - wygoda obsługi

Sterowanie głosowe jest standardem w telewizorach OLED i zyskuje nowe możliwości. Nowe telewizory LG są w stanie zagwarantować wygodną obsługę opartą na „inteligentnym” sterowaniu głosowym oraz łatwiejsze podłączanie dodatkowych urządzeń. Znacznie uproszczony proces konfiguracji pozwala łatwo i szybko podłączać do telewizora konsole do gier czy zewnętrzny system soundbar. Można także ustalać parametry dźwięku oraz wybierać urządzenia wideo na wejściu. Wypowiadając do mikrofonu pilota polecenia głosowe w języku polskim, takie jak „pokaż wszystkie filmy z udziałem tego aktora” lub „pokaż filmy o jodze”, użytkownicy mogą wyszukiwać informacje, zdjęcia lub materiały wideo o określonej tematyce. Do obsługi telewizora można wykorzystywać nie tylko proste komendy ścisz, głośniej, ale np. wyłącz telewizor po zakończeniu programu.

LG ThinQ AI

Przy wyszukiwaniu treści asystent głosowy rozumie kontekst wypowiedzi.

Dzięki wyższemu poziomowi AI poprawiła się komunikacja z telewizorem. Telewizor nie tylko analizuje proste zwroty, ale „rozumie” kontekst wypowiedzi. Dzięki temu telewizory LG stają się jeszcze bardziej użyteczne i funkcjonalne. Można nimi sterować wydając komendy w języku polskim.

LG ma otwartą platformę ThinQ, która daje możliwość kompleksowego integrowania techniki sztucznej inteligencji LG, asystentów głosowych. Dlatego osoby korzystające z asystenta Google mogą bez problemu zintegrować te platformy z urządzeniami LG ThinQ. Asystent Google w założeniu ma być dodatkiem do platformy ThinQ i wyszukiwać treści z internetu. Mówiąc do mikrofonu telewizor automatycznie będzie się przełączał z „zasobów” ThinQ na asystenta Googla. Telewizor tak jak smartfon może odpowiadać na pytanie lub wyszuka odpowiednie treści w internecie. Potrzebuje ok. czterech tygodni, aby poznać preferencje użytkownika.

LG ThinQ AI

Telewizory serii C9 77, 65 i 55 calowe z dużym ekranem o przekątnej 77 cali zapewnią wrażenia jak w kinie. 

Jak sztuczna inteligencja zmienia jakość obrazu?

W telewizorach OLED zastosowano najnowsze procesory α9 w seriach: Z9, W9, E9 i C9 oraz α7 (II gen.) w serii B9 wykorzystujące najnowsze osiągnięcia sztucznej inteligencji. Algorytmy Deep Learning rozpoznają w czasie rzeczywistym obrazy o rozdzielczości SD, HD, Ultra HD i przetwarzają je tak, aby zapewnić najlepszą jakość obrazu. Procesory α9, α7 różnią się między sobą ilością kolorów w tzw. „bankach kolorów”, wykorzystywanych do poprawy jakości obrazu. W banku dla procesora α7 jest ich 173, a w α9 333.

Co w praktyce dają

Procesor α9 wykorzystuje „sztuczną inteligencję” do poprawy jakości obrazu i dźwięku, obsługi telewizora i wyszukiwania informacji.

Funkcja AI Picture wykorzystując proces głębokiego uczenia analizuje ogromną bazę informacji wizualnych (ponad milion danych), aby uzyskać obraz bardzo dobrej jakości niezależnie od źródła. Szczególnie działanie funkcji AI Picture jest widoczne w filmach HDR, w których realistyczny obraz jest zgodny z wizją reżysera.

Funkcja AI Brightness uwzględnia wpływ zewnętrznego oświetlenia na jakość obrazu. Mierzy natężenie światła w otoczeniu telewizora, dzięki czemu obraz jest automatycznie dostosowany do warunków oświetleniowych panujących w pomieszczeniu. Nie jest to proste liniowe rozjaśnianie i ściemnianie całego obrazu jakie miało miejsce dotychczas, lecz obraz jest dynamicznie analizowany tak, aby były widoczne szczegóły w ciemnych i jasnych fragmentach obrazu, w każdych warunkach oświetleniowych.

Co w praktyce dają

OLED88Z9PLA największy telewizor OLED 8K z procesorem α9 AI.

Czy można poprawić dźwięk za pomocą sztucznej inteligencji?

W ubiegłym roku dostępny był adaptacyjny system regulacji dźwięku ASC który rozpoznawał rodzaj materiału dźwiękowego np.: mowa, muzyka i dobierał ustawienia dźwięku do jego rodzaju. Przetwarzany był dźwięk dwukanałowy. W najnowszym systemie AI Sound zastosowano algorytmy sztucznej inteligencji głębokiego uczenia, które zwiększają dokładność przetwarzania dźwięku, a odtwarzany za pomocą stereofonicznych głośników telewizora wirtualny dźwięk 5.1 kanałowy znacznie poprawia jego przestrzenność.

Dodatkowo analizowana jest akustyka pomieszczenia AI Acoustic Tuning dzięki mikrofonowi wbudowanemu w pilota Magic Remote. Procesory α9 lub α7 analizują zebrane dane i optymalizują ustawienia dźwięku dla danej przestrzeni i miejsca odsłuchowego.

Dzięki sztucznej inteligencji jest możliwe przetwarzanie dźwięku w czasie rzeczywistym w zależności od rodzaju treści, co poprawia jakość np. dialogów w filmach oraz programach telewizyjnych, a także zapewnia kinowe wrażenia dźwiękowe. Co więcej wszystkie telewizory OLED odtwarzają dźwięk w standardzie Dolby Atmos, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie najlepszego dźwięku przestrzennego.

Czy można poprawić dźwięk

Telewizory serii W9 o przekątnej 65 i 77 cali mają wyświetlacz o grubości 2,57 mm. Jest on na tyle elastyczny i lekki, że może być mocowany za pomocą magnesów do ściany.

Czy można poprawić dźwięk

Cała elektronika w telewizorze serii W9 znajduje się w soundbarze Dolby Atmos.

Łącze WiSA

Nowością jest możliwość bezstratnego przesyłania dźwięku WiSA (Wireless Speaker and Audio) do zestawu audio np. kina domowego. WiSA to standard bezprzewodowej transmisji sygnału audio opracowany i rozpowszechniany przez WiSA Association. WiSA opracowano z myślą o podniesieniu jakości sygnału, poprawie niezawodności transmisji oraz zwiększeniu możliwości funkcjonalnych w porównaniu ze starszymi systemami bezprzewodowego audio. Standard WiSA obsługują zestawy audio: Anthem, Bang & Olufsen, Dali, Definitive Technology, Gibson, Klipsch, Martin Logan, Onkyo, Paradigm, Pioneer, Polk Audio, Sharp, Silicon Image, Teac i inne. Wystarczy dołączyć do wejścia USB moduł transmittera, aby przesyłać dźwięk z telewizora do zestawu audio w tym standardzie. Najważniejsze cechy standardu WiSA to:

  • przesyłanie sygnałów od 2 do 8 kanałów (surround 7.1) oraz danych konfiguracyjnych i kalibracyjnych,
  • obsługa 24-bitowego nieskompresowanego sygnału audio,
  • obsługa częstotliwości próbkowania 32 kHz, 44.1 kHz, 48 kHz i 96 kHz.

Łącze WiSA

Telewizory serii E8 mają przekątne 65 i 55 cali. Wyróżniają się minimalistycznym wzornictwem.

WebOS nowe możliwości personalizacji

W tym roku charakterystyczne menu z pochylonymi zakładkami można ustawić samemu według swoich preferencji. Pomocna jest funkcja inteligentnej edycji aplikacji. Zaproponuje i ustawi za nas na pasku w optymalnej kolejności najczęściej używane aplikacje. Na przykład można mieć szybki dostęp do wybranych kanałów TV naziemnej czy satelitarnej oraz serwisów VoD.

Posiadacze urządzeń Appla iPhone, iPad czy iMac mogą stremować filmy 4K Dolby Vision i Dolby Atmos z biblioteki filmów itunes (AirPlay 2). Możliwa jest też obsługa urządzeń smart Home zgodnych ze standardem HomeKit.

WebOS

Panel Home Dashboard integruje wszystkie urządzenia domowe.

Nowością jest panel Home Dashboard w telewizorze, który integruje wszystkie urządzenia IoT podłączone przewodowo lub bezprzewodowo. Dzięki niemu, jesteśmy w stanie sterować produktami LG ThinQ – pralkami, lodówkami, klimatyzatorami, oczyszczaczami powietrza. Home Dashboard pozwala również na sterowanie urządzeniami innych producentów skupionymi w organizacji Open Conectivity Foundation. (2600 produktów).

Łatwiejszy jest dostęp do serwisów VoD. Aplikacja Movies łączy wszystkie serwisy wideo w jednym (specjalny przycisk na pilocie). Dla wygody użytkowania do serwisów VoD Netflix i Prime Video są także oddzielne przyciski. Są też rekomendacje w oparciu o sztuczną inteligencję, która np. podpowiada, że dany film możesz obejrzeć w lepszej jakości.

WebOS

Wielofunkcyjny pilot z mikrofonem oraz oddzielnymi przyciskami Netflix i Prime Video oraz Movie umożliwia szybkie dotarcie do aplikacji VoD.

Udogodnienia dla graczy Interfejs HDMI 2.1

Duży obraz z gier na ekranie telewizora 55 cali lub większego to nowy wymiar doznań po dołączeniu konsoli do złącza HDMI 2.1. Dla graczy ważny jest Tryb ALLM (Automatic Low Latency Mode), czyli małego opóźnienia sygnału zmniejszającego opóźnienia input lag. Jest to tryb automatycznego włączania trybu gry przy przełączeniu na sygnał z konsoli.

Dodatkowo HDMI 2.1 zapewnia funkcjonalność VRR (Variable Refresh Rate). Zmienna częstotliwość odświeżania synchronizuje źródło i wyświetlacz ze zmieniającą się częstotliwością odświeżania. Na przykład, jeśli dany tytuł nie odtwarza 60 klatek/s, lecz np. prędkość jest zmienna w granicach 45-50 klatek/s, to dzięki VRR nie powinniśmy tego zauważyć na obrazie.

Interfejs HDMI 2.1 umożliwia przesyłanie treści 4K, 120 klatek na sekundę, a także zapewnia obsługę technologii 4K HFR (High Frame Rate).

HDMI 2.1 zawiera również eARC (enhanced Audio Return Channel) –wzmocniony zwrotny kanał audio, dający możliwość przesyłania najbardziej zaawansowanych formatów dźwiękowych do zewnętrznego amplitunera.

Udogodnienia dla graczy

Seria B9 to telewizory 77, 65, 55 calowe z procesorem α7 II generacji.

Dlaczego warto kupić telewizor OLED?

Przede wszystkim dla obrazu, doskonałej czerni i szerokiej gamy kolorów. Jakość obrazu kontrast i nasycenie kolorów nie pogarszają się nawet podczas oglądania pod dużym kątem. A więc rodzinne oglądanie filmów na kanapie będzie się odbywać z doskonałą jakością dla wszystkich. Telewizory OLED zapewnią wrażenia jak w kinie dzięki dużym przekątnym 55, 65, 77, 88 cali.

Opracowano przy współpracy z firmą LG Electronics.

2020-01-14

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket