Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

10 PYTAŃ

Czym kierować się przy zakupie piekarnika?

Czym kierować się

PYTANIE 1.

Co jest lepsze – czyszczenie pirolityczne, katalityczne czy może parowe?

W zależności od modelu piekarnika dostępne mogą być różne opcje czyszczenia. Za bardzo wydajne i przydatne rozwiązanie uważana jest piroliza, która wykorzystuje czyszczenie przy pomocy bardzo wysokiej temperatury „wypalając” zabrudzenia. Po tej czynności należy wymieść suchy osad i gotowe. Kataliza z kolei działa na zasadzie wchłaniania tłuszczów w specjalne wkłady katalityczne i wypalaniu ich podczas nagrzewania się piekarnika do równie wysokiej temperatury. Funkcja czyszczenia parowego polega natomiast na wykorzystaniu wody i włączeniu grzania z określonymi parametrami podanymi przez producenta. Pod wpływem temperatury woda paruje i rozpuszcza zaschnięty brud. Po tym należy komorę przetrzeć, a miejsca, które się nie doczyściły, domyć ręcznie.

PYTANIE 2.

Piekarnik standardowy czy kompaktowy?

Wybór wymarzonego piekarnika powinien być dostosowany do naszych potrzeb i możliwości adaptacyjnych kuchni. Nie warto kupować modelu kompaktowego, jeśli mamy przestronną kuchnię, pieczemy dużo, a nawet kilka potraw jednocześnie. Modele standardowe to urządzenia o typowych rozmiarach, w których zarówno wysokość, jak i szerokość nie przekraczają 60 cm. Na sklepowych półkach jest więc ich najwięcej. Modele kompaktowe przeznaczone są jednak dla mniej wymagających użytkowników, którzy z piekarnika korzystają rzadziej, lub po prostu nie mają miejsca na większe urządzenie.

PYTANIE 3.

Który z piekarników jest lepszy – gazowy czy elektryczny?

W dużej mierze zależy to od upodobań oraz dostępnych w kuchni źródeł energii. Modele elektryczne dają większe pole manewru dzięki elektronicznym programatorom i wielu funkcjom dodatkowym i opcjom opiekania. W modelach gazowych możliwości są nieco ograniczone. Tym niemniej zwolennicy prawdziwego ognia z pewnością wybiorą takie modele z powodu dynamiki termicznej i grzania „żywym” płomieniem, a także ekonomii zużycia gazu – jest po prostu tańszy w eksploatacji.

PYTANIE 4.

Dlaczego należy regularnie czyścić piekarnik?

Dbałość o czystość urządzenia jest konieczna, ponieważ bakterie i rodniki pleśni, które powstały w wyniku nieczyszczenia, mogą przenieść się na pokarm. Nieczyszczone kratki i blachy, na których zostały resztki jedzenia, będą się ponownie przypalać, aż ostatecznie konsument będzie miał wielki problem z domyciem wszelkich akcesoriów. Zabrudzenie kratek i blach może też przełożyć się na jakość przygotowanych produktów. Długotrwałe nieczyszczenie piekarnika powoduje tworzenie się wyjątkowo trudnych od usunięcia plam, które nie znikną w kilkanaście minut.

PYTANIE 5.

Piekarnik z termoobiegiem, grillem czy termosondą?

Najlepiej, jeśli urządzenie ma zarówno grill do opiekania z wierzchu potrawy, termoobieg, który skraca czas pieczenia (wymuszony ruch powietrza), jak i termosondę, która świetnie sprawdzi się szczególnie przy pieczeniu dużych porcji mięsa i będzie kontrolować temperaturę wewnątrz potrawy. Ciekawym rozwiązaniem jest także obrotowy rożen. Wspomniane funkcje wydatnie wpływają na komfort obróbki termicznej.

PYTANIE 6.

Czy warto kupić piekarnik parowy?

Plusem tego typu urządzeń jest też możliwość połączenia tradycyjnego pieczenia z gotowaniem na parze. Warto pamiętać, że wyróżniamy dwie grupy piekarników – z wykorzystaniem parowania statycznego (specjalny pojemnik na wodę lub brytfanna, ew. podgrzewana misa) oraz mniej popularne, ale i o wiele efektywniejsze modele z generatorem pary. W obu wypadkach pod wpływem temperatury woda zostaje zmieniona w parę, która rozprowadzana jest po całej komorze. Różnicą jest jedynie w pierwszym wypadku obieg grawitacyjny (naturalny), w drugim wymuszony.

PYTANIE 7.

Czym różni się piekarnik parowy od urządzenia do gotowania na parze?

Piekarniki parowe to w praktyce tradycyjne piekarniki z klasycznymi funkcjami grzania, a więc termoobiegiem, grillem, opiekaczem, dodatkowo wyposażone w zbiornik na wodę, która zamieniana jest w parę wykorzystywaną podczas pieczenia. W piekarnikach temperatura może osiągać nawet 250 °C. W wypadku urządzeń do gotowania na parze temperatura waha się w przedziale 100–130 °C, a para wytwarzana jest strefowo przez generator pary.

PYTANIE 8.

Czym charakteryzuje się piekarnik z mikrofalą?

Taki piekarnik łączy tradycyjne grzanie z funkcjami kuchenki mikrofalowej, przy czym należy pamiętać, że nie zawsze jest wskazana aktywacja mikrofal przy danej potrawie. Mikrofale mogą być używane samodzielne, np. do podgrzewania lub rozmrażania potraw, lub ze standardową funkcją pieczenia.

PYTANIE 9.

Po co stosuje się podwójne lub potrójne drzwi piekarnika?

Chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo użytkowania sprzętu, które jest dla producentów bardzo ważnym aspektem. W piekarnikach występują więc podwójne, potrójne, a nawet poczwórne przeszklenia w drzwiach, które przyczyniają się do tego, że temperatura na froncie nie przekracza 30–50 °C. P

PYTANIE 10.

Czy warto kupić model umożliwiający zdalną obsługę?

Dla osób lubiących korzystać z nowinek technicznych, zdecydowanie tak. Dzięki współpracy piekarnika z urządzeniem mobilnym nie trzeba być już blisko niego, by móc kontrolować jego podstawowe parametry pracy. Możemy to zrobić za pośrednictwem odpowiedniej aplikacji zainstalowanej na smartfonie czy tablecie. Niektóre modele piekarników pozwalają nawet na zdalny podgląd zawartości komory. Postępy pieczenia możemy więc sprawdzić nie ruszając się z kanapy czy fotela, a nawet będąc poza domem.

2020-07-07

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket