Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

IFA

Duże AGD na IFA Special Edition 2020

Duże AGD

Z wiadomych względów branża targowa przeżywa w tym roku niezwykle trudny okres. Dotyczy to zarówno imprez lokalnych, jak i globalnych. Pandemia nie oszczędziła również berlińskich targów IFA. Jednak ich organizatorzy pokazali, jak w tym czasie atrakcyjnie i, co najważniejsze, bezpiecznie zaprezentować szerokiej publiczności globalne trendy.

Prasowa część targów skupiła się w tym roku na wydarzeniu, jakim jest IFA  Global Press Conference – spotkanie dla mediów, które odbywa się zazwyczaj wczesną wiosną. W tym roku ze względu na sytuację wydarzenie to przeniesiono na 3–5 września. Odbywające się równolegle transmisje w Internecie pozwoliły za to ludziom na całym świecie śledzić wydarzenia na IFA. Na targach nie zabrakło, oczywiście, dużego AGD, w tym czołowych producentów, jak B/S/H oraz Miele. Prezentowali oni trendy, które w przyszłości będą stanowić codzienność w naszych domach.

Rynek AGD w czasach pandemii

Jak można było przypuszczać, pierwsze miesiące pandemii dla producentów AGD nie były łatwe. Wynikało to m.in. z zamknięcia sklepów wielkopowierzchniowych. Jednak nietypowa sytuacja, w której znaleźli się konsumenci, znacznie wpłynęła na ich zwyczaje zakupowe. Jak informuje badanie „Consumer Life”, przeprowadzone przez GfK w „fazie paniki”, kiedy rozpoczynano blokady, konsumenci gromadzili zapasy zamrożonej żywności, co spowodowało natychmiastowe zapotrzebowanie na zamrażarki, co wyraźnie widać w danych dotyczących sprzedaży. Na przykład w okresie od 2 do 22 marca sprzedaż wolumenowa wzrosła o 317 proc. w Wielkiej Brytanii i o 185 proc. w Niemczech. Po tym czasie pojawił się stały popyt na urządzenia do przygotowywania żywności. Charakteryzuje to „fazę adaptacji”, w której wielkość sprzedaży w czasie od 23 marca do 26 kwietnia wzrosła w Niemczech o 28 proc. Trend spożywania posiłków w domu utrzymywał się także po okresie zamknięcia. Rynek sprzętu do przygotowywania żywności wzrósł o 24,8 proc. pod względem wartości, napędzając wzrost wartości w sektorze drobnego sprzętu AGD o 8,6 proc. Podczas gdy niektóre główne kategorie sprzętu gospodarstwa domowego (MDA) również odnotowały znaczny wzrost, np. kuchenki mikrofalowe (+36,8 proc.), rynek MDA ogólnie odnotował spadek wartości o 8,6 proc.

Duże AGD

Funkcje smart w najnowszym sprzęcie kuchennym znacznie ułatwiają gotowanie. Oprócz tego wyjątkowa stylistyka pozwala tworzyć niepowtarzalne aranżacje.

Integracja i łączność kluczem

Już od jakiegoś czasu integracja domowych sprzętów w jednej aplikacji jest dla większości producentów kluczowa. Przykładem jest Home Connect, współpracujący z urządzeniami marek: Bosch, Siemens, Gaggenau czy NEF. Konsumenci również coraz częściej zwracają uwagę na „inteligentne” urządzenia domowe i są w skłonni wybierać produkty lepszej jakości pomimo wyższej ceny. Wymagają jednak zaawansowanych funkcji, z których korzyści odczują w codziennej eksploatacji. Platforma Home Connect obejmuje ponad 3 mln urządzeń, 42 partnerów oraz jest dostępna w 40 krajach w 25 językach. Jak zaprezentowano na IFA 2020, „mózgiem” kompatybilnych z nią urządzeń jest mikroprocesor SystemMaster. Pomaga m.in. w diagnozowaniu i naprawianiu usterek sprzętu przez zdalną konserwację. Ponadto algorytmy samouczące się umożliwiają opracowywanie nowych usług, które są dokładniej dostosowane do potrzeb konsumentów.

Jedna z nowości zaprezentowanych przez BSH w trakcie IFA 2020 Special Edition była nowa seria zmywarek. Wszystkie zmywarki są wyposażone w SystemMaster i mają połączenie z Internetem, dzięki czemu mogą nauczyć się dostosowywać do indywidualnych zwyczajów konsumentów i otrzymywać regularne aktualizacje systemu drogą bezprzewodową. Urządzenia te są wyjątkowo energooszczędne i oferują wiele „inteligentnych” rozwiązań, takich jak zupełnie nowy układ wnętrza z trzecim poziomem ładunkowym na małe przybory kuchenne, który powiększa przestrzeń załadowania nawet o 25 proc., czy innowacyjna „szklana strefa”, dzięki której nawet delikatne szkło można bezpiecznie myć w zmywarce.

Siemens koncentruje się na innowacjach związanych z gotowaniem, prezentując nowy wyciąg podblatowy glassdraftAir. Kiedy nie gotujemy, jest on ukryty w szafce kuchennej tuż za płytą grzewczą. Umożliwia to tworzenie wyjątkowych otwartych kuchennych aranżacji. Z kolei podczas pracy wyciąg zapewnia dużą wydajność. Znakomicie współpracuje z płytą grzewczą activeLight z elastycznymi polami grzewczymi, które automatycznie dopasowują się do rozmiaru naczyń. Kolejna nowość to płyta grzewcza inductionAir Plus ze zintegrowanym wyciągiem. Zajmuje niewiele miejsca, dlatego możemy pod nią zmieścić np. szuflady na naczynia. Jest również dostępna w kompaktowej wersji, dopasowanej do standardowej zabudowy kuchennej. Produkty marki Siemens, jak lodówka KF96FPB50C oraz pralkosuszarka XQG100-WN54B2X00W, zostały wyróżnione prestiżową „IFA Product Technology Innovation Award”.

Wśród nowości marki Bosch znajdziemy pralkosuszarkę z serii 6. Oferuje ona możliwość prania i suszenia do 6 kg prania bez przerwy – i to przy pomocy pary, dzięki czemu ubrania można nosić praktycznie od razu po wyjęciu. Chłodziarkozamrażarka XXL oferuje coś, czego wiele osób oczekuje od lodówki – więcej miejsca. Innowacyjny system świeżości VitaFresh zapewnia utrzymanie temperatury w określonych strefach na stałym poziomie 0 °C, dzięki czemu świeża żywność, taka jak ryba czy sałatka, znacznie dłużej nadaje się do spożycia. Dodatkowo jej klasa efektywności energetycznej to A +++.

Duże AGD

Nowoczesne urządzenia pralnicze są coraz bardziej efektywne energetycznie, a pranie i suszenie zajmuje im mniej czasu. Wystarczy kilka godzin aby ubrania były gotowe do noszenia

„Inteligentny” piekarnik i zioła jak z ogrodu

Już w ubiegłym roku firma Miele wprowadziła do oferty piekarniki wyposażone w kamerę. Mają one możliwość przesyłania obrazu na żywo do smartfonów. Pozwala to na śledzenie postępów pieczenia i dynamiczne dostosowywanie parametrów. Teraz jednak pomysł ten rozwinięto o funkcję Smart Food ID. Dzięki niej kamera jest w stanie nawet wykryć, z jaką potrawą ma do czynienia piekarnik, i zaproponować odpowiedni program. Opierając się na sztucznej inteligencji, jest już w stanie zidentyfikować ponad 20 potraw, od śródziemnomorskich pieczonych warzyw po pieczeń wieprzową i kruche ciasto. Co ważne, funkcja jest stale rozwijana i w przyszłości pojawią się w niej nowe przepisy. Kolejnym ciekawym sposobem wykorzystania kamery jest Smart Browning Control. Funkcja ta wykrywa poziom zarumienienia pizzy i gdy jest ona gotowa, wyłącza piekarnik. Nie można również zapomnieć o funkcji CookAssist w płytach indukcyjnych, która wraz z aplikacją prowadzi nas przez cały proces smażenia. Z kolei „inteligentny” czujnik TempControl określa idealną temperaturę i utrzymuje ją automatycznie, dzięki czemu użytkownicy nie muszą już dokonywać ciągłych regulacji ani martwić się o spalanie potraw. Jak widać, wprowadzone przez Miele rozwiązania mają sprawić, że minimalnym wysiłkiem uzyskamy najpyszniejsze rezultaty w kuchni.

Kolosalne znaczenie w kuchni ma świeżość składników, dotyczy to także ziół i warzyw. Dlatego gościem specjalnym konferencji prasowej Miele był Max Lössl, założyciel i dyrektor generalny nowej spółki zależnej Miele – Agrilution, która wprowadza pionierską koncepcję rolnictwa wertykalnego do domu. Wykorzystuje ono w pełni zautomatyzowane jednostki szklarniowe (plantcubes), które nie są większe niż standardowa lodówka. Plantcubes stwarzają idealne warunki do uprawy świeżych i aromatycznych sałatek, ziół i zieleniny przez cały rok. Warunki, tj. temperatura, oświetlenie czy nawadnianie, są dostosowywane automatycznie i kontrolowane z poziomu aplikacji na smartfon.

Nie zabrakło także urządzeń pralniczych, z których przecież słynie Miele. Reinhard Zinkann – executive director and co-proprietor w Miele GMbH – przedstawił nowe modele pralkosuszarek WT1. Urządzenia są w stanie uprać do 9 kg prania i suszyć do 6 kg. W sytuacjach, w których jest mało czasu, mogą wyprać i wysuszyć nawet 4 kg ubrań w mniej niż 3 godziny, uzyskując doskonałe rezultaty.

Z telewizorów do sprzętu AGD

Na polskim rynku TCL kojarzy się przede wszystkim z telewizorami i soundbarami. Tymczasem globalnie chińska marka w Europie coraz mocniej zaznacza swoją obecność w sektorze AGD. W Polsce, co prawda, dostępne są jedynie wybrane modele produktów, jednak warto bliżej przyjrzeć się innowacjom zaprezentowanym na targach IFA. TCL wprowadził również szereg „inteligentnych” produktów z zakresu dużego AGD, takich jak klimatyzator  Ocarina i przenośny klimatyzator T-Smart, pralki X Series i P Series oraz lodówka C Series. Wspólną oś dla wszystkich urządzeń smart z segmentów AGD, klimatyzacji i elektroniki użytkowej stanowi oczywiście aplikacja mobilna – TCL Home. Przy jej pomocy możemy wygodnie z dowolnego miejsca zmieniać ustawienia czy tryby pracy. Już dziś TCL oferuje bogate portfolio „inteligentnych” urządzeń, a obszerniej konkretne modele omówimy w momencie ich debiutu na polskim rynku.

Duże AGD

Specjalne strefy świeżości w lodówkach pozwalają dłużej przechowywać produkty. Dodatkowo przy zachowaniu standardowych gabarytów sprzęt oferuje większą pojemność oraz wygląda bardzo stylowo.

Wiele marek, jedna aplikacja

Na IFA 2020 Special Editon nie zabrakło również koncernu Haier. Należy on do jednych z rynkowych liderów w dziedzinie smart home. Urządzeniami możemy sterować przy pomocy intuicyjnej aplikacji hOn Smart Home. Oprócz kompatybilności ze sprzętem Haiera współpracuje ona również z urządzeniami marek Candy oraz Hoover.

Dom przyszłości

Prezentację marki LG poprowadził dr I. P. Park – dyrektor ds. technicznych, który na scenie pojawił się w postaci hologramu. Swój system smart home firma opiera na platformie sztucznej inteligencji LG ThinQ, która jest stale rozbudowywana. W oparciu o nią zaprojektowano LG ThinQ Home. W mieście Pangyo, nazywanym koreańską Doliną Krzemową, znajduje się ThinQ Home. To prawdziwy przykład wizji LG Life Good from Home jako idealnego domu przyszłości, stanowiącego bezpieczne i wygodne miejsce do życia. Zastosowano w niej najnowsze urządzenia i rozwiązania IT opracowane przez LG.

Duże AGD

Funkcje smart pozwalają na kontrolę sprzętu AGD z niemal dowolnego miejsca na świecie. Dzięki nim możemy np. przyspieszyć cykl prania lub zmywania, gdy zajdzie taka potrzeba. Dużą zaletą jest także automatyczna diagnostyka.

Wokół IFA 2020

Nie wszystkie firmy zdecydowały się na bezpośredni udział w tegorocznej edycji IFA. Jednak okres okołotargowy mimo wszystko był dla części z nich czasem, gdy mogły zaprezentować swoje innowacyjne produkty na niezależnie zorganizowanych wydarzeniach. Firma Samsung w tym czasie zaprezentowała kompleksowy system „inteligentnych” rozwiązań podczas konferencji „Life Unstoppable”. Nie zabrakło na niej także sprzętu AGD. Zaprezentowano m.in. lodówkę RB7300T Classic Refrigerator, pralkę WW9800T Washing Machine, bazująca na sztucznej inteligencji, i suszarkę AI DV8000T Tumble Dryer. Samsung został również wyróżniony prestiżową nagrodą „IFA Product Technology Innovation Award” za szafę odświeżającą ubrania AirDresser. Więcej o Samsung Life Unstoppable na stronie 46. bieżącego wydania „InfoProduktu”.

IFA 2021

Obecna sytuacja na świecie nie przeszkadza Targom Berlińskim – organizatorom IFA snuć śmiałych planów co do przyszłości imprezy. Kolejne targi, miejmy nadzieję w jak największym formacie, odbędą się w dniach 3–7 września 2021 r. Organizatorzy na pewno przygotują całą masę atrakcji, a jedną z nich już zapowiedzieli. Współtowarzyszącą imprezą będzie Berlin Photo Week. Z powodzeniem zadebiutowała ona w 2019 r., kiedy przyciągnęła ponad 30 000 entuzjastów fotografii, użytkowników smartfonów i aparatów cyfrowych, a także profesjonalistów.

2020-09-25

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket