Energooszczedne-i-nowoczesne-plyty-elektryczne-indukcyjne-i-ceramiczne-2-20

Fot. Amica

Gabaryty płyt ceramicznych a gotowanie

Dostępne na rynku płyty ceramiczne mają rozmaite gabaryty. Największa różnorodność występuje pod względem wymiaru szerokości. Jest ona jednocześnie powiązana z liczbą pól grzejnych dostępnych w urządzeniu. Modele wyposażone w dwa pola grzejne mają zwykle ok. 30 cm szerokości. W wypadku modeli 4-polowych szerokość sprzętu nie przekracza najczęściej 60 cm. Największą szerokością charakteryzują się modele wyposażone w 5 pól grzejnych. Mogą one osiągać nawet ponad 80 cm. Takie zróżnicowanie gabarytów pozwala na odpowiednie dopasowanie płyty do wymagań użytkowników i zabudowy meblowej wykorzystywanej w kuchennym wnętrzu lub w aneksie. Duża i płaska powierzchnia płyty ceramicznej to jej niewątpliwa zaleta – umożliwia m.in. swobodne przesuwanie naczyń i wygodne gotowanie na wielu polach grzejnych jednocześnie.

Energooszczedne-i-nowoczesne-plyty-elektryczne-indukcyjne-i-ceramiczne-2-23

GORENJE IS646BLG; FRANKE Mythos FMY 906 I FP BK; CONCEPT IDV4260wh

Kompaktowe modele płyt ceramicznych

Wśród dostępnych na rynku modeli ceramicznych nie brakuje kompaktowych 2-polowych urządzeń. Tego typu konstrukcję znajdziemy w ofercie niemal wszystkich producentów ceramicznych płyt grzewczych do zabudowy. Niewielkie wymiary i nowoczesne funkcje to doskonałe połączenie zaawansowanej, a przede wszystkim skutecznej ceramicznej lub witroceramicznej techniki grzania z elegancką, smukłą konstrukcją o szerokości nieprzekraczającej zwykle 30 cm. Tego typu urządzenie pomoże efektywnie zagospodarować przestrzeń roboczą nawet w najmniejszej kuchni. Dwustrefowa płyta ceramiczna wyróżnia się nie tylko wzornictwem, ale też funkcjonalnością. Z reguły pola grzewcze różnią się wielkością i mocą, co jest bardzo praktyczne podczas gotowania w rozmaitych naczyniach. Płyty te, podobnie jak szersze konstrukcje, obsługuje się wygodnie poprzez intuicyjny panel sterujący umieszczony na froncie urządzenia. Płyty kompaktowe mogą być dodatkowo wyposażone ma m.in. funkcję timera z opcją zaprogramowania czasu automatycznego wyłączania. Dodatkową funkcją dbającą o bezpieczeństwo użytkowania może być np. funkcja zapobiegającą przypadkowemu naciśnięciu przycisków, a tym samym niekontrolowanemu uruchomieniu powierzchni grzejnej, np. przez dzieci. Kolejnym udogodnieniem w wielu modelach jest funkcja Booster, która zwiększa moc strefy grzejnej, co pozwala zaoszczędzić sporo cennego czasu podczas przygotowywania rozmaitych potraw.

Energooszczedne-i-nowoczesne-plyty-elektryczne-indukcyjne-i-ceramiczne-2-25

Ceramiczne płyty grzewcze mogą różnić się wykończeniem rantów. Zarówno szlifowane brzegi,
jak i efektowne ramki ze stali nierdzewnej wyglądają elegancko po zamontowaniu na kuchennym blacie. (Fot. Bosch)

Indukcja z wyciągiem

Od dłuższego czasu na rynku widzimy prawdziwą rewolucję – producenci łączą funkcję gotowania z funkcją wentylowania w jednym urządzeniu, w ładnej oprawie wizualnej, z przystępną dla klientów ceną. Takie modele z powodzeniem zastępować mogą widoczny tradycyjny okap kominowy, a sposób instalacji płyty, którą montuje się w blacie bez wyraźnie zarysowanych krawędzi, stwarza nowe możliwości aranżacji wnętrz. Płyta indukcyjna ze zintegrowanym wyciągiem idealnie sprawdzi się w popularnych obecnie kuchniach otwartych na salon, ale też w małych pomieszczeniach, w których brak miejsca na montaż dodatkowego urządzenia, w tym wypadku okapu. Ponadto dzięki wbudowanej w płytę wentylacji zyskujemy pełną swobodę w planowaniu kuchni. Same płyty są wyposażone w liczne rozwiązania, choćby łączenie pól, opcję booster czy automatyczne rozpoznawanie wielkości naczyń. Okap natomiast, w zależności od wersji, modelu, producenta, może być aktywowany ręcznie przez podniesienie wyciągu czy też manualną jego aktywację lub automatycznie – po włączeniu samej płyty.

Energooszczedne-i-nowoczesne-plyty-elektryczne-indukcyjne-i-ceramiczne-2-27

SHARP SHARP KH-6I38CS00; CIARKO DESIGN Wizard; CONCEPT IDV1460

Specjalne garnki i naczynia

Podczas przygotowywania posiłków na płytach indukcyjnych naczynia odgrywają jedną z ważniejszych ról w procesie przemiany energii elektrycznej w ciepło. Dlatego więc, żeby proces przygotowywania potraw przebiegał prawidłowo, należy wyposażyć się w naczynia z ferromagnetycznym dnem. Stal ferromagnetyczna charakteryzuje się grubym i ciężkim spodem, który idealnie przewodzi fale magnetyczne (żeby sprawdzić, czy garnek jest odpowiedni do płyty indukcyjnej, warto przytknąć do niego magnes – jeśli dno jest ferromagnetyczne, magnes przywrze). Co ciekawe, wielu producentów naczyń do smażenia i gotowania oferuje specjalne nakładki pod zwykłe naczynia, które umożliwiają gotowanie na płycie indukcyjnej. Każdy garnek, patelnię czy podkładkę należy sprawdzić, czy nadaje się do stosowania na określonej płycie. Kupując nowy zestaw garnków, warto zwrócić uwagę na oznaczenia znajdujące się na garnkach indukcyjnych, żeby zakupione naczynia poprawnie działały na płycie indukcyjnej. Zwykle oznaczenia znajdują się na zewnętrznej stronie dna garnka, a fakt, że naczynie przeznaczone jest do płyt indukcyjnych, oznaczony jest piktogramem przypominającym poziomą spiralę.

Energooszczedne-i-nowoczesne-plyty-elektryczne-indukcyjne-i-ceramiczne-2-29

Fot. Gaggenau

Płyta ceramiczna jako część zestawu

Ciekawym rozwiązaniem oferowanym przez producentów, a także stosowanym przez projektantów wnętrz, jest łączenie płyt grzejnych w praktyczne zestawy. Są to tak zwane zestawy modułowe lub płyty typu domino. Płyty grzejne mogące wchodzić w skład zestawu modułowego nie różnią się rodzajami od standardowych płyt. Tutaj również mamy do wyboru urządzenia gazowe, elektryczne, indukcyjne oraz ceramiczne. Każde z nich ma określone parametry i funkcjonalność. Płyty gazowe zazwyczaj wyposażone są w 2 niezależne palniki. Ruszt może być pojedynczy dla każdego pola grzejnego lub łączony. Płyty indukcyjne oraz elektryczne podczas montażu wymagają podłączenia jedynie do prądu. Płyty ceramiczne na pierwszy rzut oka przypominają konstrukcje indukcyjne. W praktyce działanie pól grzewczych jest zupełnie inne. Konstrukcje ceramiczne podgrzewają potrawy dzięki elementom grzejnym umieszczonym pod wytrzymałą, odporną na wysokie temperatury szklaną powierzchnią, wykonaną najczęściej z czarnego szkła hartowanego.

2023-12-28
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket