Praktyczne-i-kompaktowe-zmywarki-nablatowe-2K23-2-20

Kompaktowe zmywarki nablatowe mogą stać na kuchennym blacie lub półce. Część z nich może także zostać zabudowana w ciągu szafek. (Fot. Siemens)

Głośność pracy sprzętu

W praktyce przeszkadzające czy irytujące dźwięki w zmywarce nie są w większości pochodną konstrukcji zmywarki czy jej wyciszenia. Zwykle jest to efekt złego jej wypoziomowania, niefachowej zabudowy (w tym odpływu i podłączenia do syfonu) oraz nieumiejętnego rozmieszczenia naczyń. Trzeba przy tym pamiętać, że zmywarka podczas mycia i odpompowywania wody generuje określony hałas (nie ma urządzeń absolutnie cichych). Co więcej, hałas jest wartością logarytmiczną, a w więc o ile algebraiczna różnica między 40 a 60 dB wynosi jedyne „dwadzieścia”, w praktyce emitowany hałas jest w tym wypadku, już fizycznie patrząc, 100 razy większy. Ale uspakajamy: nie oznacza to, że my go usłyszymy jako 100 razy głośniejszy. Hałas bowiem, będąc falą, różnie rozkłada się w przestrzeni i pomieszczeniu. W praktyce zmywarka czy w ogóle sprzęt AGD pracuje w zupełnie innych warunkach. Zmiana programu, rodzaj podłoża, nierównomierne ustawienie czy usytuowanie produktu blisko ścian lub przeszkód mogą wygenerować dodatkowe decybele. Wybierając czy polecając zmywarkę, warto trzymać się także jednej, ściśle określonej jednostki. Choć jest ona wyznaczona i jest nią dB(A), zdarza się, że przy zmywarce podaje się inne jednostki pomiaru hałasu. Nie tylko jest to niezgodne z rozporządzeniem UE dotyczącym etykiety efektywności energetycznej, ale wprowadza w błąd. Przykładem może być ten sam poziom hałasu zapisany dwoma różnymi wzorami, a więc: 40 dB re 20 μPa (w odniesieniu do mikropaskali) oraz 50 dB re 1 pW (w odniesieniu do pikowatów). Poziom hałasu jest ten sam, ale liczby już inne i wydaje się, że „lepsze” zdecydowanie jest 40.

Praktyczne-i-kompaktowe-zmywarki-nablatowe-2K23-2-23

BOSCH SKS51E32EU; CONCEPT MNV6760

Wyposażenie komory zmywania

Istotnym elementem każdej zmywarki jest kosz. Często są to całe wymyślne systemy koszy i ich ustawień. I to od nich zależą wygoda użytkowania, a także pojemność zmywarki. Zawsze należy dokładnie je obejrzeć. Kosze są mało docenianym elementem zmywarki, a tak naprawdę odgrywają bardzo ważną rolę i wykonują nie mniej ważną pracę. To na nich układa się naczynia, aby ramiona spryskujące mogły swobodnie obracać się i rozprowadzać wodę. Ich konstrukcja, modułowość oraz wyposażenie (np. kosz na sztućce) decydują o pojemności zmywarki oraz komforcie załadunku i rozładunku. Należy pamiętać, że coraz częściej ważnym uzupełnieniem koszy jest szuflada na sztućce. Na rynku istnieją zmywarki z jednym, dwoma lub trzema koszami, ale nie dotyczy to urządzeń kompaktowych. W tych modelach standardowym wyposażeniem jest jeden kosz, na którym układamy zarówno talerze, jak i szklanki. Dodatkowym wyposażeniem zmywarki nablatowej mogą być np. dodatkowa nakładka, na której układa się sztućce, a także specjalne stojaki do wyparzania butelek.

Praktyczne-i-kompaktowe-zmywarki-nablatowe-2K23-2-25

Fot. Concept

Udogodnienia dotyczące załadunku naczyń

Kosz wewnątrz zmywarki nablatowej, w którym układamy naczynia, podobnie jak w przypadku zmywarek kompaktowych o szerokości 45 cm, jak i pełnogabarytowych o szerokości 60 cm, wyposażony jest w obracane kółka lub specjalne prowadnice, które pozwalają na sprawne wysuwanie i wsuwanie elementu. Lekka konstrukcja kosza pozwala także na wyciągnięcie go w całości z naczyniami, żeby postawić je np. na blacie.

Kosze wyposażone są także w wiele udogodnień, które odpowiadają za bezpieczne zmywanie, za podtrzymywanie naczyń czy też odseparowanie ich od siebie. Mowa przede wszystkim o bocznych skrzydłach, w które zmywarki nablatowe nierzadko są wyposażane. Skrzydła, wykonane zwykle z trwałego tworzywa sztucznego, można swobodnie złożyć, jeśli nie są użytkowane, dzięki czemu zwiększa się przestrzeń w bocznym obszarze kosza. Ponadto producenci oferują systemy oddzielające naczynia od siebie. Przegródki mogą być na stałe zamocowane w koszu, ale mogą także być osobno składane, żeby dostosować szerokość do rozmiaru i głębokości naczynia. Nierzadko też na wystających kolcach zastosowane są gumowe nakładki, które utrzymują stabilnie naczynia, eliminując ryzyko przewrócenia i potłuczenia się szkła w komorze zmywania.

Praktyczne-i-kompaktowe-zmywarki-nablatowe-2K23-2-27

Fot. Concept

Przygotowanie naczyń do mycia

Nie wszystkie naczynia można myć automatycznie. Z prostego powodu. Oddziaływanie intensywnego mycia wodą ogrzaną do wysokiej temperatury może zniszczyć myty element, a nawet cały materiał, z którego został wykonany. Nie ryzykujmy utraty ulubionego talerza czy filiżanki z pozłacanym uchwytem. Czytajmy instrukcje! Dobrą radą przed włożeniem elementu zastawy do zmywarki jest zapoznanie się z zaleceniami producenta naczynia. Na naczyniu z pewnością umieszczone zostały graficzne symbole lub informacje o tym, czy naczynie jest odporne na wysoką temperaturę lub czy można je myć w zmywarce.

Praktyczne-i-kompaktowe-zmywarki-nablatowe-2K23-2-29

Fot. Bosch

Czego nie należy wkładać do zmywarki?

Warto jednak pamiętać o pewnej zasadzie. Naczynia, które zostały ozdobione lub udekorowane ręcznie malowanymi detalami, nie powinny być myte mechanicznie. Wysoka temperatura może rozpuścić farbę. Nie wolno wkładać do zmywarki także naczyń wykonanych z materiałów termoplastycznych, czyli wszystkich z elementami drewnianymi. Naczynia aluminiowe, np. sztućce, mogą „zmienić kolor” (staną się szare, bez połysku, matowe i trudne do doczyszczenia). Elementy takie jakie rondle czy patelnie aluminiowe powinno się myć ręcznie, także te z teflonową powłoką, gdyż środki chemiczne mogłyby negatywnie wpłynąć na samą powłokę. Kryształowe naczynia, a także te ołowiane również powinny być myte ręcznie. Oczywiście, wyjątek stanowią naczynia, na których producent wyraźnie zaznaczył, że można je myć mechanicznie. Srebrna zastawa narażona jest na osadzanie się ciemnego i bardzo trudnego do wyczyszczenia nalotu. Nie powinniśmy więc myć także np. srebrnych sztućców w zmywarce. Zastawa antyczna, szczególnie ta drogocenna, może pęknąć. Najbezpieczniej jest więc umyć ważne dla nas naczynia ręcznie, tym bardziej że detergenty, szczególnie w proszkach czy tabletkach, mogą stopniowo ścierać emalię czy wzory. Na naczyniach żeliwnych z czasem może pojawić się rdza – unikajmy mycia takich garnków w zmywarce! Oczywiście, należy pamiętać o wszystkich sztućcach czy naczyniach z drewnianymi rękojeściami. Wysoka temperatura i detergent mogą spowodować odklejenie, a nawet uszkodzenie drewnianego elementu.  

2023-12-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket