Pralki-i-suszarki-do-zabudowy-2-20

Fot. Sharp

Przyłącza i ważne odległości

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, są stałe podłączenia, do których zarówno pralka, jak i pralkosuszarka czy suszarka bębnowa muszą mieć swobodny dostęp, a odległość od nich nie może przekraczać 1,5 m. Chodzi tutaj o podłączenie do energii elektrycznej, do stałego przyłącza wody oraz jej odprowadzenia. W wypadku sprzętu do zabudowy nie stosuje się jakichkolwiek przedłużaczy. Wynika to z bezpieczeństwa obsługi i użytkowania. Co równie ważne, sprzęt pralniczy przeznaczony do zabudowy nie powinien bezpośrednio przylegać do elementów zabudowy meblowej ani do innych sprzętów. Podczas pracy, a szczególnie wirowania, urządzenie wibruje i może uszkodzić meble lub sprzęty, które stoją obok niego. Dlatego zabudowując urządzenia typu pralka czy suszarka, należy zaplanować wolną przestrzeń po bokach, nie mniejszą niż 2 cm. Warto dodatkowo zaplanować też wolną przestrzeń z tyłu, przynajmniej 10 cm, żeby przyłącza nie były uciskane i swobodnie spełniały swoją funkcję.

Pralki-i-suszarki-do-zabudowy-2-23

BOSCH WIW24342EU; SHARP ES-NIB814BWB

Ważne parametry dotyczące przyłączeń

Prawidłowe działanie pralki, pralkosuszarki czy suszarki bębnowej, zwłaszcza takiej, którą chcemy zabudować, oznacza prawidłowe przyłączenie jej do instalacji elektrycznej, poboru wody i odpływowej (o ile decydujemy się na takie rozwiązanie) oraz stosowanie się do zaleceń producenta. Zarówno w domach jednorodzinnych, jak i budynkach wielorodzinnych muszą być spełnione podstawowe warunki techniczne.

Po pierwsze, ważne jest prawidłowo zaprojektowane i wykonane przyłącze elektryczne ze sprawnym uziemieniem i niezależnym zabezpieczeniem różnicowoprądowym o minimalnym zabezpieczeniu 16 A (amperów). Warto pamiętać, że w wypadku instalacji dwóch urządzeń, pralki i suszarki, w jednym obiegu elektrycznym ważne jest sprawdzenie mocy licznika jednofazowego lub wielofazowego. Sumaryczna moc obu urządzeń w pewnych wypadkach może przekroczyć wartości istniejącego zabezpieczenia. Należy wtedy zwiększyć moc zabezpieczenia, ewentualnie przydział mocy.

Przyłącza, zawory, energia elektryczna

Zwróćmy też uwagę na zachowanie określonych wysokości i użycie odpowiednich zaworów oraz przyłączy (np. ¾ cala). Niezmiernie ważna jest jakość użytych materiałów. Standardową procedurą przed instalacją każdego urządzenia AGD winno być dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi i bezwzględne stosowanie się do zaleceń producenta. Podstawowymi czynnościami przed instalacją urządzeń pralniczych są demontaż śrub transportowych blokujących bęben, pozbycie się wszelkich usztywnień i zabezpieczeń (folii, kartonów, styropianów itp.) i dokładne wypoziomowanie urządzenia. W wypadku sprzętów o dużej mocy, a do takich zaliczyć należy pralkosuszarki i suszarki, absolutnie niedopuszczalne jest stosowanie gniazdek bez uziemienia oraz przedłużaczy.

Pralki-i-suszarki-do-zabudowy-2-27

Fot. Bosch

Czyszczenie i konserwacja sprzętu pralniczego

Pralki i suszarki bębnowe to takie urządzenia, które działają w pełni efektywnie właśnie wtedy, kiedy są regularnie czyszczone. Szczególną uwagę należy zwrócić na filtr główny, na którym osadzają się wszelkie zabrudzenia oraz resztki tkanin. Ważne jest, że nieczyszczony filtr ogranicza przepływ powietrza, a to z kolei powoduje, że urządzenie pracuje mniej efektywnie, by wyrównać poziom filtracji. To z kolei niesie za sobą większe koszty pod względem poboru energii elektrycznej. Należy więc po każdorazowym suszeniu wyczyścić elementy filtra i zainstalować go ponownie na miejscu. Podobnie rzecz ma się z wymiennikiem ciepła. Inaczej nazywany kondensatorem, zbiera wszelkie resztki brudu oraz elementy tkanin. Następnie warto wykręcić element skraplacza i wylać z niego wodę.

Manualne czyszczenie skraplacza

Manualne oczyszczanie skraplacza polega najczęściej na czyszczeniu go za pomocą odkurzacza. Kiedy jednak użytkownik chce ograniczyć tę czynność do minimum, warto wybrać model wyposażony w samoczyszczący się kondensator albo taki z dodatkowym elementem filtrującym. Przy czyszczeniu sprzętu należy również oczyścić szczeliny wentylacyjne umieszczone w dolnej części urządzenia. Tam gromadzi się spora część kurzu, ale także drobne zabrudzenia. W tym wypadku także zaleca się użycie odkurzacza. Standardowo należy również umyć raz na jakiś czas bęben wraz ze zbierakami. Producenci sugerują użyć do tego celu miękkiej ściereczki nasączonej neutralnym detergentem. Ponadto tą samą metodą warto umyć panel sterowania, który po długotrwałym użytkowaniu „ujawnia” ślady palców. Dodatkowo należy umyć zbiornik na skropliny, ale nie jest konieczne użycie środka chemicznego. Można go przepłukać pod bieżącą wodą. W pralkosuszarce dodatkowo warto po każdym cyklu przetrzeć do sucha uszczelkę bębna i raz na jakiś czas umyć szufladę na detergenty.

Pralki-i-suszarki-do-zabudowy-2-31

      Fot. Amica

Sprzęt do zabudowy – na co zwrócić uwagę

Wybierając jakikolwiek sprzęt gospodarstwa domowego, należy zwracać uwagę na jego specyfikację techniczną. Przede wszystkim warto poznać ważniejsze parametry i opisujące je jednostki. Pozwoli to rzetelnie porównać poszczególne modele.

Zarówno pralki, pralkosuszarki jak i suszarki bębnowe pracują w określonych parametrach, które definiują je jako urządzenia ekonomiczne, praktyczne bądź nieefektywne w swym działaniu. Takimi parametrami w wypadku sprzętu pralniczego są m.in. klasa suszenia, klasa efektywności prania oraz wirowania czy pobór wody i energii elektrycznej. Istotne mogą się tu okazać także moc przyłączeniowa, ładowność czy roczne zużycie wody i energii. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek i racjonalne podejście do wyboru odpowiedniego produktu. W wypadku alergii dodatkowe płukanie jest koniecznością, z drugiej strony nie wszyscy gromadzą na co dzień 10-kilogramowy wsad do prania.

Aby wybrać najlepszą pralkę spośród wielu modeli na rynku, należy rozsądnie przeanalizować wszystkie parametry i dokonać najwłaściwszego względem własnych potrzeb (a nie osiągów sprzętu) wyboru. Decyzję może ułatwić poznanie takich parametrów jak ładowność, roczne zużycie wody, szybkość wirowania, poziom emitowanego hałasu, moc przyłączeniowa, zużycie energii w trybie czuwania i wyłączenia, roczne zużycie energii elektrycznej.

Zużycie energii elektrycznej i wody

Ważnymi parametrami określającymi wydajność i energooszczędność sprzętu pralniczego są te oznaczone na etykiecie energetycznej, które wskazują na roczne zużycie wody oraz energii przez dane urządzenie. Roczne zużycie wody wyrażone jest w litrach i pozwala wskazać, ile wody zużyje pralka lub pralkosuszarka w normalnych cyklach prania. Sposób pomiaru rocznego zużycia wody określa Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 1061/2010 i jest to wartość uśredniona, która w praktyce może odbiegać od założeń, np. przy pracy urządzenia na innych programach niż ten, który został przyjęty do wyliczeń. Z kolei roczne ważone zużycie energii elektrycznej jest parametrem służącym do obliczania współczynnika efektywności energetycznej. Pozwala użytkownikowi ocenić, jak dużo energii pobiera urządzenie, czyli ile w przybliżeniu wydamy na pracę pralki lub pralkosuszarki czy suszarki. Jednostką zużycia energii są kilowatogodziny na rok [kWh/rok].

W wielu modelach producenci podają również parametr dotyczący użycia energii w trybie wyłączenia i czuwania. Są to dane służące do obliczania rocznego ważonego zużycia energii elektrycznej, a zatem ustalania klasy efektywności energetycznej. Zużycie energii elektrycznej w czasie czuwania wyrażane jest w watach – [W]. Standardowe pralki pobierają ok. 0,15 W w trybie wyłączenia i ok. 0,4 W w trybie czuwania.  

2023-12-02
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket