Determinanty dobrej klimatyzacji

Determinanty

Gdy kupujemy klimatyzację, zależy nam, aby w pokoju lub mieszkaniu powietrze było zdrowe, a temperatura sprzyjała dobremu samopoczuciu.

Klimatyzacja w domu to gwarancja komfortu – nie tylko odpowiedniej temperatury, ale również świeżego i czystego powietrza. Warto pamiętać, że podczas chłodzenia klimatyzator także osusza powietrze, dając większe poczucie komfortu. Właściwy poziom wilgotności ogranicza lub zatrzymuje wzrost zanieczyszczeń i pleśni, co ma pozytywny wpływ na osoby z alergiami.

Temperatura i wilgotność

Temperatura

Poczucie komfortu zapewnia człowiekowi wilgotność na poziomie od 40 do 60 proc. Odpowiednia wilgotność zapewnia również dłuższą trwałość domu i urządzeń. Zbadanie przepływów powietrza w mieszkaniu umożliwia poprawne zaprojektowanie systemu i ograniczenie wpływu zjawiska przeciągu na osoby znajdujące się w pomieszczeniu. Ważna jest wysokość pomieszczenia. Jako optymalną zakłada się od 2,7 do 3,5 m. Chłodne powietrze o temperaturze 16 °C z klimatyzatora zawieszonego na suficie, opadając, miesza się z cieplejszym, co zapobiega uczuciu przeciągu. Na przemieszczanie i mieszanie się powietrza ma wpływ kształt sufitu.

Dla naszego dobrego samopoczucia ważny jest zakres regulacji temperatury. Aby odczucia osób przebywających w pomieszczeniu były zadowalające, temperatura powinna wynosić 20–25 °C. Jednak komfort cieplny w pomieszczeniu, zapewniony jest jedynie przy odpowiednim połączeniu temperatury powietrza, wilgotności oraz prędkości powietrza w strefie przebywania ludzi. Prędkość ta natomiast jest uzależniona od temperatury powietrza i aktywności fizycznej człowieka. Przy niskich temperaturach rzędu 18–21 °C, np. w okresie zimowym i małej aktywności fizycznej ludzi, prędkości powinny być niewielkie, natomiast przy temperaturach wyższych (25–35 °C) i dużej aktywności fizycznej powinny być większe.

Poziom hałasu

Poziom

Niestety, klimatyzatory wymagają stosowania wentylatorów, które są źródłem hałasu. Od konstrukcji wentylatora w jednostce wewnętrznej i jego prędkości obrotowej zależy głośność, która powoduje dyskomfort, szczególnie przy zasypianiu. Warto pamiętać, że wentylatory klimatyzatorów mają zwykle kilka trybów pracy. Podczas pracy na wyższym biegu wydajność chłodnicza klimatyzatora zwiększa się, ale tym samym urządzenie pracuje zdecydowanie głośniej (szybciej obraca się wentylator). Wartości poziomu hałasu klimatyzatorów mieszczą się w granicach od 16 do 65 dB(A). Najcichsze są klimatyzatory inwerterowe. Im większa wartość, tym klimatyzator pracuje głośniej. Zdecydowanie najgłośniejsze są klimatyzatory typu monoblok. Najlepiej sprawdzić, czy poziom hałasu nie jest za duży.

2016-09-25
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket